Man hører mange historier om tyrkisk fodbold, men den tidligere Superliga-profil Casper Højer har det som blommen i et æg.
Højer er anfører for Rizespor, og han har en stor stjerne i den tyrkiske klub.
I denne sæson har danskeren dog døjet lidt med skader, og derfor er det kun blevet til 11 kampe i efteråret.
Nu er den tidligere AGF’er dog tilbage i fuld vigør, og han startede inde i en vild kamp mod Adana Demirspor i weekenden, der endte 3-2 til Højer og co.
– Det går rigtig godt. Jeg kommer på bagkant af en lidt svær periode, hvor jeg havde en skade i mit baglår. Det var egentlig en lidt mindre baglårsskade. Det kom til at tage for lang tid, fordi der blev lavet nogle fejl, hvor man kunne have gjort det på en anden måde. Jeg blev startet lidt for hurtigt op, fordi vi var inde i en svær periode med holdet. Jeg er anfører i klubben, og de ville gerne skubbe mig til at komme hurtigere tilbage, og det ville jeg også selv, men det blev gjort på en måde, så det tog længere tid, desværre, ved at forcere det.
– Det kom af de bedste intentioner om, at de gerne ville have mig tilbage. Jeg skulle spille mig på holdet. Selvom man er anfører, er der ikke givet en plads til én. Da jeg blev klar, var der en indkøringsperiode, hvor jeg skulle finde mit eget niveau, og jeg ventede på at få chancen.
– Jeg pressede lidt på, og jeg synes, at jeg havde gjort mig fortjent til at få chancen. Den kom her i weekenden, hvor der var pres, fordi jeg havde ytret, at jeg var klar til at spille. Det gik heldigvis mega godt. Jeg kom på ugens hold hernede i min første startdebut siden skaden. Jeg fik lavet en assist, og jeg skulle også have lavet en mere.
– Først blev den underkendt i kampen, så blev den kigget igennem på VAR og blev godkendt, og vi jubler, men dommeren sagde efterfølgende: ‘Vi har fundet en ny vinkel’, og så underkendte de den igen efter ti minutter med VAR. Det var på en skulder, hvor de aldrig nogensinde ville kunne se det. Det er det mærkeligste, som jeg nogensinde har set. Jeg skulle have haft to assists, men jeg fik en og kom på rundens hold. Det var bare en kæmpe forløsning, da jeg har været skadet, og så fik jeg chancen og greb den heldigvis, siger Casper Højer i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Toptunet
På det personlige plan har 30-årige Højer det også fremragende, hvor familien har fundet sig til rette i Tyrkiet.
– Det er dejligt. Min familie er med mig. Det er en lidt mindre by, som er lidt anderledes i forhold til Europa. Det er en stor tilvænning, at der ikke er en international skole. Det er lidt et problem, da jeg har to børn, men alle menneskerne og faciliteterne er gode. Det er en satsende klub, der har investeret rigtig meget i holdet. Det er toptunet. Der bliver brugt rigtig mange penge på holdet, men også alt omkring holdet. Derfor har man de bedste forudsætninger så som faciliteter, træningsanlæg samt en stor medicinsk stab. Alt er professionelt, og fodbold er på et rigtig højt niveau, afslutter Rizespor-anføreren til Tipsbladet.
Højer har kontrakt med den tyrkiske klub til sommeren 2026, og han kom til klubben i september 2023.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER