Man hører mange historier om tyrkisk fodbold, men den tidligere Superliga-profil Casper Højer har det som blommen i et æg.
Højer er anfører for Rizespor, og han har en stor stjerne i den tyrkiske klub.
I denne sæson har danskeren dog døjet lidt med skader, og derfor er det kun blevet til 11 kampe i efteråret.
Nu er den tidligere AGF’er dog tilbage i fuld vigør, og han startede inde i en vild kamp mod Adana Demirspor i weekenden, der endte 3-2 til Højer og co.
– Det går rigtig godt. Jeg kommer på bagkant af en lidt svær periode, hvor jeg havde en skade i mit baglår. Det var egentlig en lidt mindre baglårsskade. Det kom til at tage for lang tid, fordi der blev lavet nogle fejl, hvor man kunne have gjort det på en anden måde. Jeg blev startet lidt for hurtigt op, fordi vi var inde i en svær periode med holdet. Jeg er anfører i klubben, og de ville gerne skubbe mig til at komme hurtigere tilbage, og det ville jeg også selv, men det blev gjort på en måde, så det tog længere tid, desværre, ved at forcere det.
– Det kom af de bedste intentioner om, at de gerne ville have mig tilbage. Jeg skulle spille mig på holdet. Selvom man er anfører, er der ikke givet en plads til én. Da jeg blev klar, var der en indkøringsperiode, hvor jeg skulle finde mit eget niveau, og jeg ventede på at få chancen.
– Jeg pressede lidt på, og jeg synes, at jeg havde gjort mig fortjent til at få chancen. Den kom her i weekenden, hvor der var pres, fordi jeg havde ytret, at jeg var klar til at spille. Det gik heldigvis mega godt. Jeg kom på ugens hold hernede i min første startdebut siden skaden. Jeg fik lavet en assist, og jeg skulle også have lavet en mere.
– Først blev den underkendt i kampen, så blev den kigget igennem på VAR og blev godkendt, og vi jubler, men dommeren sagde efterfølgende: ‘Vi har fundet en ny vinkel’, og så underkendte de den igen efter ti minutter med VAR. Det var på en skulder, hvor de aldrig nogensinde ville kunne se det. Det er det mærkeligste, som jeg nogensinde har set. Jeg skulle have haft to assists, men jeg fik en og kom på rundens hold. Det var bare en kæmpe forløsning, da jeg har været skadet, og så fik jeg chancen og greb den heldigvis, siger Casper Højer i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Toptunet
På det personlige plan har 30-årige Højer det også fremragende, hvor familien har fundet sig til rette i Tyrkiet.
– Det er dejligt. Min familie er med mig. Det er en lidt mindre by, som er lidt anderledes i forhold til Europa. Det er en stor tilvænning, at der ikke er en international skole. Det er lidt et problem, da jeg har to børn, men alle menneskerne og faciliteterne er gode. Det er en satsende klub, der har investeret rigtig meget i holdet. Det er toptunet. Der bliver brugt rigtig mange penge på holdet, men også alt omkring holdet. Derfor har man de bedste forudsætninger så som faciliteter, træningsanlæg samt en stor medicinsk stab. Alt er professionelt, og fodbold er på et rigtig højt niveau, afslutter Rizespor-anføreren til Tipsbladet.
Højer har kontrakt med den tyrkiske klub til sommeren 2026, og han kom til klubben i september 2023.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC København – OB
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’