Casper Højer: Mærkeligste, jeg nogensinde har set

Casper Højer stortrives i tyrkiske Rizespor, hvor han er anfører. Efteråret var dog svært, da han døjede med en drilsk skade, men nu er Højer tilbage.



Man hører mange historier om tyrkisk fodbold, men den tidligere Superliga-profil Casper Højer har det som blommen i et æg.

Højer er anfører for Rizespor, og han har en stor stjerne i den tyrkiske klub.

I denne sæson har danskeren dog døjet lidt med skader, og derfor er det kun blevet til 11 kampe i efteråret.

Nu er den tidligere AGF’er dog tilbage i fuld vigør, og han startede inde i en vild kamp mod Adana Demirspor i weekenden, der endte 3-2 til Højer og co.

– Det går rigtig godt. Jeg kommer på bagkant af en lidt svær periode, hvor jeg havde en skade i mit baglår. Det var egentlig en lidt mindre baglårsskade. Det kom til at tage for lang tid, fordi der blev lavet nogle fejl, hvor man kunne have gjort det på en anden måde. Jeg blev startet lidt for hurtigt op, fordi vi var inde i en svær periode med holdet. Jeg er anfører i klubben, og de ville gerne skubbe mig til at komme hurtigere tilbage, og det ville jeg også selv, men det blev gjort på en måde, så det tog længere tid, desværre, ved at forcere det.

– Det kom af de bedste intentioner om, at de gerne ville have mig tilbage. Jeg skulle spille mig på holdet. Selvom man er anfører, er der ikke givet en plads til én. Da jeg blev klar, var der en indkøringsperiode, hvor jeg skulle finde mit eget niveau, og jeg ventede på at få chancen.

– Jeg pressede lidt på, og jeg synes, at jeg havde gjort mig fortjent til at få chancen. Den kom her i weekenden, hvor der var pres, fordi jeg havde ytret, at jeg var klar til at spille. Det gik heldigvis mega godt. Jeg kom på ugens hold hernede i min første startdebut siden skaden. Jeg fik lavet en assist, og jeg skulle også have lavet en mere.

– Først blev den underkendt i kampen, så blev den kigget igennem på VAR og blev godkendt, og vi jubler, men dommeren sagde efterfølgende: ‘Vi har fundet en ny vinkel’, og så underkendte de den igen efter ti minutter med VAR. Det var på en skulder, hvor de aldrig nogensinde ville kunne se det. Det er det mærkeligste, som jeg nogensinde har set. Jeg skulle have haft to assists, men jeg fik en og kom på rundens hold. Det var bare en kæmpe forløsning, da jeg har været skadet, og så fik jeg chancen og greb den heldigvis, siger Casper Højer i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Toptunet

På det personlige plan har 30-årige Højer det også fremragende, hvor familien har fundet sig til rette i Tyrkiet.

– Det er dejligt. Min familie er med mig. Det er en lidt mindre by, som er lidt anderledes i forhold til Europa. Det er en stor tilvænning, at der ikke er en international skole. Det er lidt et problem, da jeg har to børn, men alle menneskerne og faciliteterne er gode. Det er en satsende klub, der har investeret rigtig meget i holdet. Det er toptunet. Der bliver brugt rigtig mange penge på holdet, men også alt omkring holdet. Derfor har man de bedste forudsætninger så som faciliteter, træningsanlæg samt en stor medicinsk stab. Alt er professionelt, og fodbold er på et rigtig højt niveau, afslutter Rizespor-anføreren til Tipsbladet.

Højer har kontrakt med den tyrkiske klub til sommeren 2026, og han kom til klubben i september 2023.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Storklub jagter Jacob Neestrup



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hylder Mads Hermansen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Deler godt Brøndby-nyt

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Det er helt galt, Brøndby!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Flere ændringer på vej i FC København  

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Oprykker henter FCK-emne

Victor Froholdt bliver matchvinder

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’