Casper Højer: Mærkeligste, jeg nogensinde har set

Casper Højer stortrives i tyrkiske Rizespor, hvor han er anfører. Efteråret var dog svært, da han døjede med en drilsk skade, men nu er Højer tilbage.



Man hører mange historier om tyrkisk fodbold, men den tidligere Superliga-profil Casper Højer har det som blommen i et æg.

Højer er anfører for Rizespor, og han har en stor stjerne i den tyrkiske klub.

I denne sæson har danskeren dog døjet lidt med skader, og derfor er det kun blevet til 11 kampe i efteråret.

Nu er den tidligere AGF’er dog tilbage i fuld vigør, og han startede inde i en vild kamp mod Adana Demirspor i weekenden, der endte 3-2 til Højer og co.

– Det går rigtig godt. Jeg kommer på bagkant af en lidt svær periode, hvor jeg havde en skade i mit baglår. Det var egentlig en lidt mindre baglårsskade. Det kom til at tage for lang tid, fordi der blev lavet nogle fejl, hvor man kunne have gjort det på en anden måde. Jeg blev startet lidt for hurtigt op, fordi vi var inde i en svær periode med holdet. Jeg er anfører i klubben, og de ville gerne skubbe mig til at komme hurtigere tilbage, og det ville jeg også selv, men det blev gjort på en måde, så det tog længere tid, desværre, ved at forcere det.

– Det kom af de bedste intentioner om, at de gerne ville have mig tilbage. Jeg skulle spille mig på holdet. Selvom man er anfører, er der ikke givet en plads til én. Da jeg blev klar, var der en indkøringsperiode, hvor jeg skulle finde mit eget niveau, og jeg ventede på at få chancen.

– Jeg pressede lidt på, og jeg synes, at jeg havde gjort mig fortjent til at få chancen. Den kom her i weekenden, hvor der var pres, fordi jeg havde ytret, at jeg var klar til at spille. Det gik heldigvis mega godt. Jeg kom på ugens hold hernede i min første startdebut siden skaden. Jeg fik lavet en assist, og jeg skulle også have lavet en mere.

– Først blev den underkendt i kampen, så blev den kigget igennem på VAR og blev godkendt, og vi jubler, men dommeren sagde efterfølgende: ‘Vi har fundet en ny vinkel’, og så underkendte de den igen efter ti minutter med VAR. Det var på en skulder, hvor de aldrig nogensinde ville kunne se det. Det er det mærkeligste, som jeg nogensinde har set. Jeg skulle have haft to assists, men jeg fik en og kom på rundens hold. Det var bare en kæmpe forløsning, da jeg har været skadet, og så fik jeg chancen og greb den heldigvis, siger Casper Højer i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Toptunet

På det personlige plan har 30-årige Højer det også fremragende, hvor familien har fundet sig til rette i Tyrkiet.

– Det er dejligt. Min familie er med mig. Det er en lidt mindre by, som er lidt anderledes i forhold til Europa. Det er en stor tilvænning, at der ikke er en international skole. Det er lidt et problem, da jeg har to børn, men alle menneskerne og faciliteterne er gode. Det er en satsende klub, der har investeret rigtig meget i holdet. Det er toptunet. Der bliver brugt rigtig mange penge på holdet, men også alt omkring holdet. Derfor har man de bedste forudsætninger så som faciliteter, træningsanlæg samt en stor medicinsk stab. Alt er professionelt, og fodbold er på et rigtig højt niveau, afslutter Rizespor-anføreren til Tipsbladet.

Højer har kontrakt med den tyrkiske klub til sommeren 2026, og han kom til klubben i september 2023.





Danmark dræbt i Lissabon – flere spillere flopper



" Det mener Tipsbladet

Hold kæft en kamp: Her fejlede Danmark!


Brøndby har fundet ny gerningsmand

Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’



Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Eriksen udskiftet: Kunne have spillet 120 minutter

Bekymrende: Her er status på Schmeichel

Riemer slår fast: ‘Det er billigt købt’

Smerteramt Schmeichel kørt til undersøgelse



EKSKLUSIVT

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud


Ville have skiftet Kasper Schmeichel ud

Christian Nørgaard: ‘Stemningen er mærkelig’

Tricolorii tømmer La Serenissima for blod

Rasmus Kristensen tilbød sig selv som målmand



" Det mener Tipsbladet

Dansk fodbolds fremtid på spil i København


Her er Danmarks VM-kvalifikationsgruppe

Bizart mål sender Tyskland i semifinalen

Kasper Schmeichel i eksklusiv ‘Ronaldo-klub’

Dybt skuffet over Orri og co. – historisk dårligt

Kasper Schmeichel snupper ny milepæl


LIGE NU

‘Priske ødelagde det hele’


Skotland ydmyget i egen hule

Bendtner: Sådan kommer Danmark videre

Sådan gik det, da Portugal besejrede Danmark

Portugal ramt af skræk-statistik inden returopgør



Danmark skifter to mand til kæmpebrag

Medier uenige: Bænker han stjerner mod Danmark?

Efter 65 sekunder – Orri med livsvigtig scoring

Juventus fyrer sin cheftræner og ansætter en ny

Han kan erstatte Christian Eriksen

Langer ud efter superstjerne

Lyngby-chef får ny rolle

Han har kniven for struben


MEDIE

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum


Barcelona i dialog med stjerneangriber

Rasende Jon Dahl: Fucking smerte i øjnene!

Danskers værdi er eksploderet: Storklubber lurer

Hylder Onugkha: ‘Måske den bedste’

Er klar til at pakke Ronaldo ned igen

Portugal overrrasker: To stjerner vrages

Skræmmende fan-oplevelse for Haaland og Norge

Ronaldo mærker stort pres før Danmark-kamp

Dansker stjæler fokus i Jesper Sørensen-nederlag

Kritikken hagler ned over Jon Dahl og co.

Han kan blive Portugals joker mod Danmark

Ring til José Mourinho nu!

Mål i begge ender i Gent

Vilde Conrad Harder: Kun overgået af kæmpe stjerne

Morten Hjulmand får en underlig aften i Lissabon

Brian Riemer: ‘Jeg læser også aviser’

Det danske landshold dropper Estadio Jose Alvalade

Jon Dahl og co. flopper fælt

Cristiano Ronaldo snerrer ad journalist

Skål! Danske fodboldfans tørlagde fly for øl

Nu reagerer Ronaldo på Højlund-jubelscene

Her er Nartey og FCN-juvel blandt verdens bedste