Tottenham var torsdag en tur i Slovenien for at møde NS Mura i Conference League, og her løb Harry Kane og kompagni ind i et pinligt 2-1-nederlag.
Og efter nederlaget var London-klubbens nye cheftræner overrasket over den skuffende præstation.
– Efter tre uger er jeg begyndt at forstå situationen. Det er ikke simpelt. I øjeblikket er niveauet i Tottenham ikke så højt, lød det således, ifølge talkSPORT, fra Antonio Conte.
Stor afstand
Trods den manglende kvalitet i Tottenham har Antonio Conte dog ikke tænkt sig at give fortabt efter tre ugers tid i klubben.
– Jeg bliver her gerne, men vi har rigtigt meget arbejde foran os, i forhold til at forbedre truppens kvalitet, lød det således fra Conte.
– Vi er Tottenham, men der er en markant afstand op til topholdene. Men jeg er ikke skræmt.
Et skidt nederlag
Nederlaget til NS Mura var så skidt, at Antonio Conte ikke ønskede at tale med sine spillere efter kampen.
– Normalt foretrækker jeg ikke at tale med dem efter kampen, især når kampen ikke er gået så godt, for så bliver man for emotionel. Jeg tror ikke, at det er godt at tale med spillerne efter kampen. Vi kommer til at gøre det i morgen, lød det således fra italieneren.
– Et skidt nederlag. Jeg er ikke tilfreds med det, der skete. Det er anden kamp i træk, at vi slutter kampen med 10 mand. Det var det samme mod Vitesse. Mod Vitesse satte vi sejren på spil, og i dag skete det.
Antonio Conte havde valgt at give folk som Dele Alli, Tanguy Ndombele og Ryan Sessegnon chancen fra start, men sidstnævnte fik rødt kort efter en halv times spil. Harry Kane spillede hele kampen, mens Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i slutfasen.
Inden sidste spillerunde ligger Tottenham på tredjeplads i gruppe G, og dermed er London-klubben altså i overhængende fare for at ryge ud.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Marokko – Haiti
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Tunesien – Holland
OPTAKT
Paraguay – Australien
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT
