Tottenham var torsdag en tur i Slovenien for at møde NS Mura i Conference League, og her løb Harry Kane og kompagni ind i et pinligt 2-1-nederlag.
Og efter nederlaget var London-klubbens nye cheftræner overrasket over den skuffende præstation.
– Efter tre uger er jeg begyndt at forstå situationen. Det er ikke simpelt. I øjeblikket er niveauet i Tottenham ikke så højt, lød det således, ifølge talkSPORT, fra Antonio Conte.
Stor afstand
Trods den manglende kvalitet i Tottenham har Antonio Conte dog ikke tænkt sig at give fortabt efter tre ugers tid i klubben.
– Jeg bliver her gerne, men vi har rigtigt meget arbejde foran os, i forhold til at forbedre truppens kvalitet, lød det således fra Conte.
– Vi er Tottenham, men der er en markant afstand op til topholdene. Men jeg er ikke skræmt.
Et skidt nederlag
Nederlaget til NS Mura var så skidt, at Antonio Conte ikke ønskede at tale med sine spillere efter kampen.
– Normalt foretrækker jeg ikke at tale med dem efter kampen, især når kampen ikke er gået så godt, for så bliver man for emotionel. Jeg tror ikke, at det er godt at tale med spillerne efter kampen. Vi kommer til at gøre det i morgen, lød det således fra italieneren.
– Et skidt nederlag. Jeg er ikke tilfreds med det, der skete. Det er anden kamp i træk, at vi slutter kampen med 10 mand. Det var det samme mod Vitesse. Mod Vitesse satte vi sejren på spil, og i dag skete det.
Antonio Conte havde valgt at give folk som Dele Alli, Tanguy Ndombele og Ryan Sessegnon chancen fra start, men sidstnævnte fik rødt kort efter en halv times spil. Harry Kane spillede hele kampen, mens Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i slutfasen.
Inden sidste spillerunde ligger Tottenham på tredjeplads i gruppe G, og dermed er London-klubben altså i overhængende fare for at ryge ud.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Snart sker det
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
MEDIE
