Chokeret Conte: Niveauet i Spurs er ikke så højt

Efter tre ugers tid i Tottenham er det så småt ved at gå op for Antonio Conte, at London-klubben er i store problemer.



Tottenham var torsdag en tur i Slovenien for at møde NS Mura i Conference League, og her løb Harry Kane og kompagni ind i et pinligt 2-1-nederlag. 

Og efter nederlaget var London-klubbens nye cheftræner overrasket over den skuffende præstation.

– Efter tre uger er jeg begyndt at forstå situationen. Det er ikke simpelt. I øjeblikket er niveauet i Tottenham ikke så højt, lød det således, ifølge talkSPORT, fra Antonio Conte.

Stor afstand 
Trods den manglende kvalitet i Tottenham har Antonio Conte dog ikke tænkt sig at give fortabt efter tre ugers tid i klubben.

– Jeg bliver her gerne, men vi har rigtigt meget arbejde foran os, i forhold til at forbedre truppens kvalitet, lød det således fra Conte.

– Vi er Tottenham, men der er en markant afstand op til topholdene. Men jeg er ikke skræmt. 

Et skidt nederlag
Nederlaget til NS Mura var så skidt, at Antonio Conte ikke ønskede at tale med sine spillere efter kampen.

– Normalt foretrækker jeg ikke at tale med dem efter kampen, især når kampen ikke er gået så godt, for så bliver man for emotionel. Jeg tror ikke, at det er godt at tale med spillerne efter kampen. Vi kommer til at gøre det i morgen, lød det således fra italieneren.

– Et skidt nederlag. Jeg er ikke tilfreds med det, der skete. Det er anden kamp i træk, at vi slutter kampen med 10 mand. Det var det samme mod Vitesse. Mod Vitesse satte vi sejren på spil, og i dag skete det. 

Antonio Conte havde valgt at give folk som Dele Alli, Tanguy Ndombele og Ryan Sessegnon chancen fra start, men sidstnævnte fik rødt kort efter en halv times spil. Harry Kane spillede hele kampen, mens Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i slutfasen.

Inden sidste spillerunde ligger Tottenham på tredjeplads i gruppe G, og dermed er London-klubben altså i overhængende fare for at ryge ud. 





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører: Dolberg sat til salg

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kæmper om det samme trænerjob

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen