Chokeret Conte: Niveauet i Spurs er ikke så højt

Efter tre ugers tid i Tottenham er det så småt ved at gå op for Antonio Conte, at London-klubben er i store problemer.



Tottenham var torsdag en tur i Slovenien for at møde NS Mura i Conference League, og her løb Harry Kane og kompagni ind i et pinligt 2-1-nederlag. 

Og efter nederlaget var London-klubbens nye cheftræner overrasket over den skuffende præstation.

– Efter tre uger er jeg begyndt at forstå situationen. Det er ikke simpelt. I øjeblikket er niveauet i Tottenham ikke så højt, lød det således, ifølge talkSPORT, fra Antonio Conte.

Stor afstand 
Trods den manglende kvalitet i Tottenham har Antonio Conte dog ikke tænkt sig at give fortabt efter tre ugers tid i klubben.

– Jeg bliver her gerne, men vi har rigtigt meget arbejde foran os, i forhold til at forbedre truppens kvalitet, lød det således fra Conte.

– Vi er Tottenham, men der er en markant afstand op til topholdene. Men jeg er ikke skræmt. 

Et skidt nederlag
Nederlaget til NS Mura var så skidt, at Antonio Conte ikke ønskede at tale med sine spillere efter kampen.

– Normalt foretrækker jeg ikke at tale med dem efter kampen, især når kampen ikke er gået så godt, for så bliver man for emotionel. Jeg tror ikke, at det er godt at tale med spillerne efter kampen. Vi kommer til at gøre det i morgen, lød det således fra italieneren.

– Et skidt nederlag. Jeg er ikke tilfreds med det, der skete. Det er anden kamp i træk, at vi slutter kampen med 10 mand. Det var det samme mod Vitesse. Mod Vitesse satte vi sejren på spil, og i dag skete det. 

Antonio Conte havde valgt at give folk som Dele Alli, Tanguy Ndombele og Ryan Sessegnon chancen fra start, men sidstnævnte fik rødt kort efter en halv times spil. Harry Kane spillede hele kampen, mens Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i slutfasen.

Inden sidste spillerunde ligger Tottenham på tredjeplads i gruppe G, og dermed er London-klubben altså i overhængende fare for at ryge ud. 





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jubler over store FC København-nyheder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Et af de største danske resultater’

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

OB vil have tidligere Superliga-profil

Revser Alexander Zorniger

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Henter Mads Junker

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris