Tottenham var torsdag en tur i Slovenien for at møde NS Mura i Conference League, og her løb Harry Kane og kompagni ind i et pinligt 2-1-nederlag.
Og efter nederlaget var London-klubbens nye cheftræner overrasket over den skuffende præstation.
– Efter tre uger er jeg begyndt at forstå situationen. Det er ikke simpelt. I øjeblikket er niveauet i Tottenham ikke så højt, lød det således, ifølge talkSPORT, fra Antonio Conte.
Stor afstand
Trods den manglende kvalitet i Tottenham har Antonio Conte dog ikke tænkt sig at give fortabt efter tre ugers tid i klubben.
– Jeg bliver her gerne, men vi har rigtigt meget arbejde foran os, i forhold til at forbedre truppens kvalitet, lød det således fra Conte.
– Vi er Tottenham, men der er en markant afstand op til topholdene. Men jeg er ikke skræmt.
Et skidt nederlag
Nederlaget til NS Mura var så skidt, at Antonio Conte ikke ønskede at tale med sine spillere efter kampen.
– Normalt foretrækker jeg ikke at tale med dem efter kampen, især når kampen ikke er gået så godt, for så bliver man for emotionel. Jeg tror ikke, at det er godt at tale med spillerne efter kampen. Vi kommer til at gøre det i morgen, lød det således fra italieneren.
– Et skidt nederlag. Jeg er ikke tilfreds med det, der skete. Det er anden kamp i træk, at vi slutter kampen med 10 mand. Det var det samme mod Vitesse. Mod Vitesse satte vi sejren på spil, og i dag skete det.
Antonio Conte havde valgt at give folk som Dele Alli, Tanguy Ndombele og Ryan Sessegnon chancen fra start, men sidstnævnte fik rødt kort efter en halv times spil. Harry Kane spillede hele kampen, mens Pierre-Emile Højbjerg blev indskiftet i slutfasen.
Inden sidste spillerunde ligger Tottenham på tredjeplads i gruppe G, og dermed er London-klubben altså i overhængende fare for at ryge ud.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
VM-spiller alvorligt skadet
NYHEDER
Argentina afværger fiasko – vildt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
OPTAKT
Schweiz – Colombia
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
