Manchester City er klar til FA Cup-finalen for fjerde år i træk.
Lørdag vandt storklubben semifinalen på Wembley over Southampton efter en vild afslutning på opgøret med flere fremragende scoringer.
Underdoggen Southampton kæmpede bravt for overraskelsen og lignede et kort øjeblik et hold, der kunne stjæle finalepladsen. Men til sidst vendte City kampen med to mål på under fem minutter og vandt 2-1.
I finalen venter vinderen af den anden semifinale mellem Chelsea og Leeds. Den kamp spilles søndag.
Manchester City har tabt de seneste to FA Cup-finaler til henholdsvis Crystal Palace og Manchester United. Sidst, klubben vandt turneringen, var i 2023, hvor holdet slog lokalrivalerne fra United.
City har i år allerede vundet den engelske ligacup, EFL Cup, og jagter dermed en indenlandsk treble, da holdet også kæmper med Arsenal om Premier League-titlen.
Lørdag havde City det dog ikke ligefrem nemt mod Southampton, der spiller i den næstbedste engelske række, Championship.
Grundet de mange kampe i slutningen af sæsonen havde City-chefen Pep Guardiola sat flere af profilerne på bænken. Erling Haaland, Jeremy Doku, Gianluigi Donnarumma og flere andre stjerner startede ude.
Storklubben dominerede alligevel som forventet spillet, men havde svært ved at bryde gennem Southamptons defensiv.
Efter en time sendte Guardiola både Doku og Savinho på banen. De to skabte straks mere fart og udfordrede Southamptons forsvar.
Presset voksede gradvist mod Southampton, som efterhånden stod med hele holdet foran eget mål.
Efter 70 minutter valgte Guardiola også at sætte Erling Haaland og Nico O’Reilly ind i jagten på sejrsmålet.
Men ud af den blå luft kom chokket i den anden ende i det 79. minut. Southamptons Finn Azaz modtog bolden få meter uden for feltet, vendte rundt og sparkede bolden op i det modsatte hjørne.
Southamptons jubel varede dog kun kort. Få minutter senere afsluttede Jeremy Doku, og hans forsøg blev rettet af, så bolden gik i mål til udligning.
Fem minutter senere kom endnu et drømmemål. Denne gang var det Citys Nico Gonzalez, der hamrede til bolden langt udefra og sendte den i nettet.
Til sidst kunne City have lukket kampen helt. Southampton-keeper Daniel Peretz var langt ude af sit mål, men Savinho formåede ikke at få bolden forbi den forsvarsspiller, der stod som sidste mand.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE