Dame N’Doye sender invitation til Vladimir Putin

Dame N’Doye lægger ikke skjul på sin kærlighed til Rusland efter han tilbragte tre sæsoner der i Lokomotiv Moskva.



I Danmark vil alle med tilknytning til FC København kunne huske Dame N’Doye.

Af to omgange scorede han mål på stribe i den danske Superliga. Men det er ikke kun i en dansk sammenhæng, at den senegalesiske angriber er en stor stjerne.

Det er han også i Rusland.

Her tilbragte han knap tre sæsoner fra 2012-2015 i Lokomotiv Moskva. For nyligt var Dame N’Doye så tilbage i Rusland for at spille en mindekamp til ære for den afdøde russiske midtbanespiller Ilya Tsymbalar.

Her fik Dame N’Doye mulighed for at sætte en masse ord på tiden i Rusland og ikke mindst den nuværende suspendering af russiske fodboldklubber.

– Det handler 100 procent om politik. Vi elsker alle sammen fodbold. Rusland gav mig mulighed for at spille fodbold her i knap tre år. Jeg støtter jeres land i taknemmelighed for alt det I har givet mig. Jeg er meget glad for, at jeg var med til at hjælpe russisk fodbold. En eller anden dag vil I være tilbage i europæiske turneringer, siger Dame N’Doye ifølge fcmlniews.ru.

Det kan han passende tage en snak med landets præsident, Vladimir Putin, om.

– Jeg er meget interesseret i at stille ham mange spørgsmål. Jeg vil rigtig gerne møde ham. Jeg vil gerne have sådan et møde. Det ville være meget interessant for mig, siger angriberen og tilføjer.

– Jeg ville ikke bare stille ham et spørgsmål. Jeg ville stille ham mindst ti. For eksempel omkring fodbold. Jeg vil ikke røbe dem her men fortælle dem til ham personligt. Hvis jeg ser ham personligt, vil jeg spørge ham om alt, ligesom du spørger mig nu, og så skal jeg nok fortælle om vores møde. Jeg har meget interessante spørgsmål til ham.

38-årige Dame N’Doye kan også godt begynde at skarpe pennen, hvis Vladimir Putin besvarer invitationen.

– Hej, Mr. Præsident. Jeg har virkelig brug for et møde med dig. Jeg vil gerne tale og diskutere nogle emner. Jeg har virkelig brug for at tale med dig, afslutter Dame N’Doye.

Den senegalesiske angriber var senest på kontrakt i FC København, som han sagde farvel til i sommeren 2020. Forrige sommer blev han indlemmet i FC Københavns Legends Club og blev i samme ombæring hyldet i Parken.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Melder Lindstrøm helt færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby