Dame N’Doye sender invitation til Vladimir Putin

Dame N’Doye lægger ikke skjul på sin kærlighed til Rusland efter han tilbragte tre sæsoner der i Lokomotiv Moskva.



I Danmark vil alle med tilknytning til FC København kunne huske Dame N’Doye.

Af to omgange scorede han mål på stribe i den danske Superliga. Men det er ikke kun i en dansk sammenhæng, at den senegalesiske angriber er en stor stjerne.

Det er han også i Rusland.

Her tilbragte han knap tre sæsoner fra 2012-2015 i Lokomotiv Moskva. For nyligt var Dame N’Doye så tilbage i Rusland for at spille en mindekamp til ære for den afdøde russiske midtbanespiller Ilya Tsymbalar.

Her fik Dame N’Doye mulighed for at sætte en masse ord på tiden i Rusland og ikke mindst den nuværende suspendering af russiske fodboldklubber.

– Det handler 100 procent om politik. Vi elsker alle sammen fodbold. Rusland gav mig mulighed for at spille fodbold her i knap tre år. Jeg støtter jeres land i taknemmelighed for alt det I har givet mig. Jeg er meget glad for, at jeg var med til at hjælpe russisk fodbold. En eller anden dag vil I være tilbage i europæiske turneringer, siger Dame N’Doye ifølge fcmlniews.ru.

Det kan han passende tage en snak med landets præsident, Vladimir Putin, om.

– Jeg er meget interesseret i at stille ham mange spørgsmål. Jeg vil rigtig gerne møde ham. Jeg vil gerne have sådan et møde. Det ville være meget interessant for mig, siger angriberen og tilføjer.

– Jeg ville ikke bare stille ham et spørgsmål. Jeg ville stille ham mindst ti. For eksempel omkring fodbold. Jeg vil ikke røbe dem her men fortælle dem til ham personligt. Hvis jeg ser ham personligt, vil jeg spørge ham om alt, ligesom du spørger mig nu, og så skal jeg nok fortælle om vores møde. Jeg har meget interessante spørgsmål til ham.

38-årige Dame N’Doye kan også godt begynde at skarpe pennen, hvis Vladimir Putin besvarer invitationen.

– Hej, Mr. Præsident. Jeg har virkelig brug for et møde med dig. Jeg vil gerne tale og diskutere nogle emner. Jeg har virkelig brug for at tale med dig, afslutter Dame N’Doye.

Den senegalesiske angriber var senest på kontrakt i FC København, som han sagde farvel til i sommeren 2020. Forrige sommer blev han indlemmet i FC Københavns Legends Club og blev i samme ombæring hyldet i Parken.



Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra