Dame N’Doye sender invitation til Vladimir Putin

Dame N’Doye lægger ikke skjul på sin kærlighed til Rusland efter han tilbragte tre sæsoner der i Lokomotiv Moskva.



I Danmark vil alle med tilknytning til FC København kunne huske Dame N’Doye.

Af to omgange scorede han mål på stribe i den danske Superliga. Men det er ikke kun i en dansk sammenhæng, at den senegalesiske angriber er en stor stjerne.

Det er han også i Rusland.

Her tilbragte han knap tre sæsoner fra 2012-2015 i Lokomotiv Moskva. For nyligt var Dame N’Doye så tilbage i Rusland for at spille en mindekamp til ære for den afdøde russiske midtbanespiller Ilya Tsymbalar.

Her fik Dame N’Doye mulighed for at sætte en masse ord på tiden i Rusland og ikke mindst den nuværende suspendering af russiske fodboldklubber.

– Det handler 100 procent om politik. Vi elsker alle sammen fodbold. Rusland gav mig mulighed for at spille fodbold her i knap tre år. Jeg støtter jeres land i taknemmelighed for alt det I har givet mig. Jeg er meget glad for, at jeg var med til at hjælpe russisk fodbold. En eller anden dag vil I være tilbage i europæiske turneringer, siger Dame N’Doye ifølge fcmlniews.ru.

Det kan han passende tage en snak med landets præsident, Vladimir Putin, om.

– Jeg er meget interesseret i at stille ham mange spørgsmål. Jeg vil rigtig gerne møde ham. Jeg vil gerne have sådan et møde. Det ville være meget interessant for mig, siger angriberen og tilføjer.

– Jeg ville ikke bare stille ham et spørgsmål. Jeg ville stille ham mindst ti. For eksempel omkring fodbold. Jeg vil ikke røbe dem her men fortælle dem til ham personligt. Hvis jeg ser ham personligt, vil jeg spørge ham om alt, ligesom du spørger mig nu, og så skal jeg nok fortælle om vores møde. Jeg har meget interessante spørgsmål til ham.

38-årige Dame N’Doye kan også godt begynde at skarpe pennen, hvis Vladimir Putin besvarer invitationen.

– Hej, Mr. Præsident. Jeg har virkelig brug for et møde med dig. Jeg vil gerne tale og diskutere nogle emner. Jeg har virkelig brug for at tale med dig, afslutter Dame N’Doye.

Den senegalesiske angriber var senest på kontrakt i FC København, som han sagde farvel til i sommeren 2020. Forrige sommer blev han indlemmet i FC Københavns Legends Club og blev i samme ombæring hyldet i Parken.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Topboss sviner Barça til

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’