Dame N’Doye sender invitation til Vladimir Putin

Dame N’Doye lægger ikke skjul på sin kærlighed til Rusland efter han tilbragte tre sæsoner der i Lokomotiv Moskva.



I Danmark vil alle med tilknytning til FC København kunne huske Dame N’Doye.

Af to omgange scorede han mål på stribe i den danske Superliga. Men det er ikke kun i en dansk sammenhæng, at den senegalesiske angriber er en stor stjerne.

Det er han også i Rusland.

Her tilbragte han knap tre sæsoner fra 2012-2015 i Lokomotiv Moskva. For nyligt var Dame N’Doye så tilbage i Rusland for at spille en mindekamp til ære for den afdøde russiske midtbanespiller Ilya Tsymbalar.

Her fik Dame N’Doye mulighed for at sætte en masse ord på tiden i Rusland og ikke mindst den nuværende suspendering af russiske fodboldklubber.

– Det handler 100 procent om politik. Vi elsker alle sammen fodbold. Rusland gav mig mulighed for at spille fodbold her i knap tre år. Jeg støtter jeres land i taknemmelighed for alt det I har givet mig. Jeg er meget glad for, at jeg var med til at hjælpe russisk fodbold. En eller anden dag vil I være tilbage i europæiske turneringer, siger Dame N’Doye ifølge fcmlniews.ru.

Det kan han passende tage en snak med landets præsident, Vladimir Putin, om.

– Jeg er meget interesseret i at stille ham mange spørgsmål. Jeg vil rigtig gerne møde ham. Jeg vil gerne have sådan et møde. Det ville være meget interessant for mig, siger angriberen og tilføjer.

– Jeg ville ikke bare stille ham et spørgsmål. Jeg ville stille ham mindst ti. For eksempel omkring fodbold. Jeg vil ikke røbe dem her men fortælle dem til ham personligt. Hvis jeg ser ham personligt, vil jeg spørge ham om alt, ligesom du spørger mig nu, og så skal jeg nok fortælle om vores møde. Jeg har meget interessante spørgsmål til ham.

38-årige Dame N’Doye kan også godt begynde at skarpe pennen, hvis Vladimir Putin besvarer invitationen.

– Hej, Mr. Præsident. Jeg har virkelig brug for et møde med dig. Jeg vil gerne tale og diskutere nogle emner. Jeg har virkelig brug for at tale med dig, afslutter Dame N’Doye.

Den senegalesiske angriber var senest på kontrakt i FC København, som han sagde farvel til i sommeren 2020. Forrige sommer blev han indlemmet i FC Københavns Legends Club og blev i samme ombæring hyldet i Parken.





– 255 millioner for dansker? Glem det!


‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Rasmus Højlund pryder forsiden

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Silkeborg IF – Brøndby IF

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Godt nyt om ‘AC’

– Udstillede hvad mange vidste

FC Nordsjælland – OB

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Bo Henriksen med hård erkendelse

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

Kan få konsekvenser for David Nielsen

Patrick Vieira fyret

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Sådan starter FCK mod Fredericia

Danske reserver løber Holland over ende

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Hjulmand hylder Bayern München-stjerne

Viborg FF – Randers FC

Én assist fra at slå vild NBA-rekord

Kæmper med Lars Friis om stort job

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Fabregas kan snøre sin gamle træner

Jacob Bruun Larsen: ‘Det er meget hårdt’