Dansk topdommer truet på livet

Topdommer fra Danmark modtog uacceptable beskeder efter højdramatisk kamp i Grækenland.



Den 6. november sidste år passede Jakob Kehlet fløjten, da storklubberne Panathinaikos og Olympiakos bragede sammen i Grækenland. 

Her kom danskeren i fokus, da han tildelte hjemmeholdet et straffespark dybt inde i overtiden efter konsultation med VAR-rummet. Straffesparket blev sikkert eksekveret, og så endte dramaet 1-1. 

Efter de 90 minutter var der stor opstandelse over Jakob Kehlets indsats, og torsdag skriver det græske medie SDNA, at Jakob Kehlet skulle have klaget til UEFA over trusler efter kampen. Det er en påstand, der kan læses over alt i græske medier. 

At han modtog trusler er korrekt, men til Tipsbladet afviser han at skulle have involveret fodboldforbundet.

Den 42-årige topdommer fortæller:

– Ja, det er rigtig nok, at jeg modtog en masse grimme beskeder efter kampen. Men det er en del af det at være topdommer. Det har jeg også prøvet efter kampe i Superligaen. Der findes mange internettrolde, siger Jakob Kehlet.

Er der tale om beskeder, hvor du er blevet truet på livet? 

– Ja, du kan vel godt sige, at der har været trusler på livet. Det er lidt svært at vurdere, hvad der er hvad, men det påvirker mig overhovedet ikke. 

Jakob Kehlet måtte under alle omstændigheder finde sig i lidt af hvert efter opgøret mellem Panathinaikos og Olympiakos. 

Eksempelvis tordnede Olympiakos' ejer – Vangelis Marinakis – mod manden med fløjten. 

– Det her en en massakre uden fortilfælde. Det er en af de største massakrer i historien. Og fra første minut. Med en købt dommer, af et købt forbund, hvor den organiserede kriminalitet opererer. Jeg har sagt det før, men det er virkelig trist, og det er derfor, at vi går fra dårligt til værre i græsk fodbold, lød det fra ejeren. 

Ovenstående kommentar vælger Jakob Kehlet at lukke i omkring. 

– Det har jeg som sådan ingen kommentarer til. 

Ville du have et problem med at dømme en kamp i Grækenland igen?  

– Overhovedet ikke, lyder det afsluttende fra Jakob Kehlet. 

Kæmpe problem i Grækenland
I Grækenland er det en stor udfordring, at dommerne bliver chikaneret voldsomt af både klubber og fans. Det er en af grundene til, at der ofte bliver sendt bud efter udenlandske dommere til de store klubkampe.

Jakob Kehlet har altså ikke nogen problemer med at dømme i Grækenland fremadrettet, men det er der flere af hans udenlandske kollegaer, der har. Det gælder blandt andre ungareren István Vad, der netop har afvist at være dommer i et opgør mellem AEK Athen og Panathinaikos den 29. april.

– Der har i mange år været et klima i græsk fodbold, hvor man mistænker dommere for korruption. Her i landet er dommerne lige så berømte som spillerne. Forbundet har forsøgt at tage hånd om problemet ved at indføre VAR og lade udenlandske dommer stå i spidsen for de store kampe, men problemet er, at det sjældent er dommere fra UEFA's øverste lag, der får opgaverne.

– Når vi nærmer os afslutningen på sæsonen, og det hele spidser til, bliver dommerne endnu mere udsatte. Jakob Kehlet har også været voldsomt i vælten, fordi han dømte et sent straffespark til Panathinaikos mod Olympiakos. Det ligger på mange måder i blodet på græske klubber at gå efter dommerne, siger John Georgopoulos, der er journalist på SDNA, til Tipsbladet.

Panathinaikos topper den græske liga med to point ned til AEK Athen. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FC København – FC Nordsjælland

– Enten FCK eller også stopper han?



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Neestrup må undvære profil igen

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Jeg er overrasket over, at han er den eneste



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Randers FC – Vejle Boldklub

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Godt nyt – nu er han landet i København

FC København-boss reagerer på tilråb

Danmark indleder med et brag mod Norge

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Derfor var Moukoko vraget

Hård dom: Kuldsejlet forhold

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning