Den 6. november sidste år passede Jakob Kehlet fløjten, da storklubberne Panathinaikos og Olympiakos bragede sammen i Grækenland.
Her kom danskeren i fokus, da han tildelte hjemmeholdet et straffespark dybt inde i overtiden efter konsultation med VAR-rummet. Straffesparket blev sikkert eksekveret, og så endte dramaet 1-1.
Efter de 90 minutter var der stor opstandelse over Jakob Kehlets indsats, og torsdag skriver det græske medie SDNA, at Jakob Kehlet skulle have klaget til UEFA over trusler efter kampen. Det er en påstand, der kan læses over alt i græske medier.
At han modtog trusler er korrekt, men til Tipsbladet afviser han at skulle have involveret fodboldforbundet.
Den 42-årige topdommer fortæller:
– Ja, det er rigtig nok, at jeg modtog en masse grimme beskeder efter kampen. Men det er en del af det at være topdommer. Det har jeg også prøvet efter kampe i Superligaen. Der findes mange internettrolde, siger Jakob Kehlet.
Er der tale om beskeder, hvor du er blevet truet på livet?
– Ja, du kan vel godt sige, at der har været trusler på livet. Det er lidt svært at vurdere, hvad der er hvad, men det påvirker mig overhovedet ikke.
Jakob Kehlet måtte under alle omstændigheder finde sig i lidt af hvert efter opgøret mellem Panathinaikos og Olympiakos.
Eksempelvis tordnede Olympiakos' ejer – Vangelis Marinakis – mod manden med fløjten.
– Det her en en massakre uden fortilfælde. Det er en af de største massakrer i historien. Og fra første minut. Med en købt dommer, af et købt forbund, hvor den organiserede kriminalitet opererer. Jeg har sagt det før, men det er virkelig trist, og det er derfor, at vi går fra dårligt til værre i græsk fodbold, lød det fra ejeren.
Ovenstående kommentar vælger Jakob Kehlet at lukke i omkring.
– Det har jeg som sådan ingen kommentarer til.
Ville du have et problem med at dømme en kamp i Grækenland igen?
– Overhovedet ikke, lyder det afsluttende fra Jakob Kehlet.
Kæmpe problem i Grækenland
I Grækenland er det en stor udfordring, at dommerne bliver chikaneret voldsomt af både klubber og fans. Det er en af grundene til, at der ofte bliver sendt bud efter udenlandske dommere til de store klubkampe.
Jakob Kehlet har altså ikke nogen problemer med at dømme i Grækenland fremadrettet, men det er der flere af hans udenlandske kollegaer, der har. Det gælder blandt andre ungareren István Vad, der netop har afvist at være dommer i et opgør mellem AEK Athen og Panathinaikos den 29. april.
– Der har i mange år været et klima i græsk fodbold, hvor man mistænker dommere for korruption. Her i landet er dommerne lige så berømte som spillerne. Forbundet har forsøgt at tage hånd om problemet ved at indføre VAR og lade udenlandske dommer stå i spidsen for de store kampe, men problemet er, at det sjældent er dommere fra UEFA's øverste lag, der får opgaverne.
– Når vi nærmer os afslutningen på sæsonen, og det hele spidser til, bliver dommerne endnu mere udsatte. Jakob Kehlet har også været voldsomt i vælten, fordi han dømte et sent straffespark til Panathinaikos mod Olympiakos. Det ligger på mange måder i blodet på græske klubber at gå efter dommerne, siger John Georgopoulos, der er journalist på SDNA, til Tipsbladet.
Panathinaikos topper den græske liga med to point ned til AEK Athen.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT