– Det gik stærkt.
Jens Berthel Askou var ved at forberede anden halvdel af sæsonen som cheftræner for IFK Göteborg, men lige pludselig dumpede der et vildt tilbud ind.
Lars Friis ville nemlig gerne have Jens Berhel Askou til Sparta Prag som assistent, og få dage senere var handlen en realitet.
Det havde jeg overhovedet ikke skænket en tanke.
Jens Berhel AskouSparta Prag-assistent
Tipsbladet har talt med Jens Berthel Askou om det nye job, der kom hurtigt i hus.
– Jeg synes, at det er en spændende mulighed. Det er en stor klub, som har været under god udvikling i de seneste par år, efter Lars (Friis, red.) og Brian (Priske, red.) har sat sit præg på klubben.
– Der er god struktur med flotte resultater til følge. Det var en mulighed for at komme til en stor klub og spille om titler og prøve at komme i Europa og prøve kræfter med de største.
– Der er fantastiske forudsætninger, faciliteter og fans, og der er en dygtig ledelse og trænerstab. Der var bare så mange bokse, som jeg kunne tikke af i forhold til, at det ville være et rigtig interessant skridt for mig, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.
Askou havde ikke regnet med, at han skulle skifte klub nu, men tilbuddet var for godt til at afslå.
– Da jeg hørte om interessen, blev jeg stolt og glad, og det gik jo stærkt. Jeg kunne med det samme mærke, at det trak rigtig meget at arbejde med dygtige mennesker, der har gjort et flot stykke arbejde.
– Jeg føler, at jeg kan bidrage med min erfaring, men jeg kan også lære en masse ved at arbejde i en klub på et højere niveau, end jeg har arbejdet i tidligere.
Var du overrasket over at få muligheden i Sparta Prag?
– Det havde jeg overhovedet ikke skænket en tanke. Jeg holdt en smule ferie, og jeg håbede på, at vi kunne tage næste skridt i Göteborg i forhold til vores langsigtede projekt med at få klubben tilbage i toppen af ligaen. I den her branche opstår mulighederne hurtigt.
– Nogle gange er der lidt længere, andre gange går det stærkt. Man skal være klar til at mærke efter ret hurtigt og rykke, når der opstår en mulighed, som man ikke kan sige nej til, og det var i den grad det, som opstod her. Jeg kunne ikke sige nej til det her.
Artiklen fortsætter under billedet.
Enormt spændende
Den nye Sparta Prag-assistent har fået en rigtig god start i klubben, men det hele kræver lidt tilvænning.
– Det har været rigtig positivt, og jeg glæder mig til at lære Lars mere at kende. Jeg er blevet bekræftet i, at det har været den rigtige beslutning, og jeg er spændt på, hvad de næste par år kan bringe af oplevelser og lærdom, siger Askou og tilføjer.
– Jeg skal lande i en stor stab med rigtig mange mennesker, og det har også været flere, end jeg har været vant til.
Den tjekkiske storklub er særdeles glad for danske trænere, og nu har Lars Friis fået chancen som cheftræner efter at have været assistent, da Brian Priske er røget til Feyenoord.
Askou slår dog fast, at han ikke har en cheftræner-bagtanke ved at sige ja til jobbet.
– Jeg tror, at man skal passe på med at spekulere for meget. Det handler om at mærke efter, om det var spændende for mig, selvom det ikke var et cheftrænerjob. Der er så mange ting, som, jeg synes, er enormt spændende.
– Jeg kan udvikle mig under Lars. Hvad der sker i fremtiden, ved man aldrig i den her branche. Man ved bare, at der sker noget på et tidspunkt, og så opstår der muligheder. Det er ikke sådan, at jeg er gået ind i jobbet med spekulationer.
Artiklen fortsætter under billedet.
Fint farvel
Den danske træner har med det nye job sagt farvel til IFK Göteborg, og han fik en fin afsked efter et år i klubben, mener Askou.
– Det når man ikke rigtig at fordøje, da man lander i noget nyt fra den ene dag til den anden, og så bruger man alt energi på det. Det var ikke mange dage, som jeg havde, til at sige farvel, men jeg nåede at få en rigtig god afsked og sige farvel til alle efter et meget hektisk år.
– Vi har været mange følelser igennem på godt og ondt, og jeg er glad for, at vi kunne lukke en aftale, og vi kunne få sagt ordentlig farvel. Det har været en fed oplevelse at smage på det. Det er en historisk klub med store forventninger og enormt stor bevågenhed i Sverige, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.
Den tjekkiske sæson starter 19. juli.
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
Eriksen ude med hård kritik
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han