– Det gik stærkt.
Jens Berthel Askou var ved at forberede anden halvdel af sæsonen som cheftræner for IFK Göteborg, men lige pludselig dumpede der et vildt tilbud ind.
Lars Friis ville nemlig gerne have Jens Berhel Askou til Sparta Prag som assistent, og få dage senere var handlen en realitet.
Det havde jeg overhovedet ikke skænket en tanke.
Jens Berhel AskouSparta Prag-assistent
Tipsbladet har talt med Jens Berthel Askou om det nye job, der kom hurtigt i hus.
– Jeg synes, at det er en spændende mulighed. Det er en stor klub, som har været under god udvikling i de seneste par år, efter Lars (Friis, red.) og Brian (Priske, red.) har sat sit præg på klubben.
– Der er god struktur med flotte resultater til følge. Det var en mulighed for at komme til en stor klub og spille om titler og prøve at komme i Europa og prøve kræfter med de største.
– Der er fantastiske forudsætninger, faciliteter og fans, og der er en dygtig ledelse og trænerstab. Der var bare så mange bokse, som jeg kunne tikke af i forhold til, at det ville være et rigtig interessant skridt for mig, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.
Askou havde ikke regnet med, at han skulle skifte klub nu, men tilbuddet var for godt til at afslå.
– Da jeg hørte om interessen, blev jeg stolt og glad, og det gik jo stærkt. Jeg kunne med det samme mærke, at det trak rigtig meget at arbejde med dygtige mennesker, der har gjort et flot stykke arbejde.
– Jeg føler, at jeg kan bidrage med min erfaring, men jeg kan også lære en masse ved at arbejde i en klub på et højere niveau, end jeg har arbejdet i tidligere.
Var du overrasket over at få muligheden i Sparta Prag?
– Det havde jeg overhovedet ikke skænket en tanke. Jeg holdt en smule ferie, og jeg håbede på, at vi kunne tage næste skridt i Göteborg i forhold til vores langsigtede projekt med at få klubben tilbage i toppen af ligaen. I den her branche opstår mulighederne hurtigt.
– Nogle gange er der lidt længere, andre gange går det stærkt. Man skal være klar til at mærke efter ret hurtigt og rykke, når der opstår en mulighed, som man ikke kan sige nej til, og det var i den grad det, som opstod her. Jeg kunne ikke sige nej til det her.
Artiklen fortsætter under billedet.
Enormt spændende
Den nye Sparta Prag-assistent har fået en rigtig god start i klubben, men det hele kræver lidt tilvænning.
– Det har været rigtig positivt, og jeg glæder mig til at lære Lars mere at kende. Jeg er blevet bekræftet i, at det har været den rigtige beslutning, og jeg er spændt på, hvad de næste par år kan bringe af oplevelser og lærdom, siger Askou og tilføjer.
– Jeg skal lande i en stor stab med rigtig mange mennesker, og det har også været flere, end jeg har været vant til.
Den tjekkiske storklub er særdeles glad for danske trænere, og nu har Lars Friis fået chancen som cheftræner efter at have været assistent, da Brian Priske er røget til Feyenoord.
Askou slår dog fast, at han ikke har en cheftræner-bagtanke ved at sige ja til jobbet.
– Jeg tror, at man skal passe på med at spekulere for meget. Det handler om at mærke efter, om det var spændende for mig, selvom det ikke var et cheftrænerjob. Der er så mange ting, som, jeg synes, er enormt spændende.
– Jeg kan udvikle mig under Lars. Hvad der sker i fremtiden, ved man aldrig i den her branche. Man ved bare, at der sker noget på et tidspunkt, og så opstår der muligheder. Det er ikke sådan, at jeg er gået ind i jobbet med spekulationer.
Artiklen fortsætter under billedet.
Fint farvel
Den danske træner har med det nye job sagt farvel til IFK Göteborg, og han fik en fin afsked efter et år i klubben, mener Askou.
– Det når man ikke rigtig at fordøje, da man lander i noget nyt fra den ene dag til den anden, og så bruger man alt energi på det. Det var ikke mange dage, som jeg havde, til at sige farvel, men jeg nåede at få en rigtig god afsked og sige farvel til alle efter et meget hektisk år.
– Vi har været mange følelser igennem på godt og ondt, og jeg er glad for, at vi kunne lukke en aftale, og vi kunne få sagt ordentlig farvel. Det har været en fed oplevelse at smage på det. Det er en historisk klub med store forventninger og enormt stor bevågenhed i Sverige, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.
Den tjekkiske sæson starter 19. juli.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
Højlund stjæler overskrifter
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
– Han fik et lortetilbud fra OB
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
AaB i vildt comeback
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE