Dansk træner fik vildt tilbud: Kunne ikke sige nej

Jens Berthel Askou har scoret sig et stort job som assistent i Sparta Prag. Tipsbladet har talt med den tidligere Superliga-træner om jobbet, som han ikke kunne sige nej til.



– Det gik stærkt.

Jens Berthel Askou var ved at forberede anden halvdel af sæsonen som cheftræner for IFK Göteborg, men lige pludselig dumpede der et vildt tilbud ind.

Lars Friis ville nemlig gerne have Jens Berhel Askou til Sparta Prag som assistent, og få dage senere var handlen en realitet.

Det havde jeg overhovedet ikke skænket en tanke.

Jens Berhel Askou
Sparta Prag-assistent

Tipsbladet har talt med Jens Berthel Askou om det nye job, der kom hurtigt i hus.

– Jeg synes, at det er en spændende mulighed. Det er en stor klub, som har været under god udvikling i de seneste par år, efter Lars (Friis, red.) og Brian (Priske, red.) har sat sit præg på klubben.

– Der er god struktur med flotte resultater til følge. Det var en mulighed for at komme til en stor klub og spille om titler og prøve at komme i Europa og prøve kræfter med de største.

– Der er fantastiske forudsætninger, faciliteter og fans, og der er en dygtig ledelse og trænerstab. Der var bare så mange bokse, som jeg kunne tikke af i forhold til, at det ville være et rigtig interessant skridt for mig, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.

Askou havde ikke regnet med, at han skulle skifte klub nu, men tilbuddet var for godt til at afslå.

– Da jeg hørte om interessen, blev jeg stolt og glad, og det gik jo stærkt. Jeg kunne med det samme mærke, at det trak rigtig meget at arbejde med dygtige mennesker, der har gjort et flot stykke arbejde.

– Jeg føler, at jeg kan bidrage med min erfaring, men jeg kan også lære en masse ved at arbejde i en klub på et højere niveau, end jeg har arbejdet i tidligere.

Var du overrasket over at få muligheden i Sparta Prag?

– Det havde jeg overhovedet ikke skænket en tanke. Jeg holdt en smule ferie, og jeg håbede på, at vi kunne tage næste skridt i Göteborg i forhold til vores langsigtede projekt med at få klubben tilbage i toppen af ligaen. I den her branche opstår mulighederne hurtigt.

– Nogle gange er der lidt længere, andre gange går det stærkt. Man skal være klar til at mærke efter ret hurtigt og rykke, når der opstår en mulighed, som man ikke kan sige nej til, og det var i den grad det, som opstod her. Jeg kunne ikke sige nej til det her.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Enormt spændende
Den nye Sparta Prag-assistent har fået en rigtig god start i klubben, men det hele kræver lidt tilvænning.

– Det har været rigtig positivt, og jeg glæder mig til at lære Lars mere at kende. Jeg er blevet bekræftet i, at det har været den rigtige beslutning, og jeg er spændt på, hvad de næste par år kan bringe af oplevelser og lærdom, siger Askou og tilføjer.

– Jeg skal lande i en stor stab med rigtig mange mennesker, og det har også været flere, end jeg har været vant til.

Den tjekkiske storklub er særdeles glad for danske trænere, og nu har Lars Friis fået chancen som cheftræner efter at have været assistent, da Brian Priske er røget til Feyenoord.

Askou slår dog fast, at han ikke har en cheftræner-bagtanke ved at sige ja til jobbet.

– Jeg tror, at man skal passe på med at spekulere for meget. Det handler om at mærke efter, om det var spændende for mig, selvom det ikke var et cheftrænerjob. Der er så mange ting, som, jeg synes, er enormt spændende.

– Jeg kan udvikle mig under Lars. Hvad der sker i fremtiden, ved man aldrig i den her branche. Man ved bare, at der sker noget på et tidspunkt, og så opstår der muligheder. Det er ikke sådan, at jeg er gået ind i jobbet med spekulationer.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Fint farvel
Den danske træner har med det nye job sagt farvel til IFK Göteborg, og han fik en fin afsked efter et år i klubben, mener Askou.

– Det når man ikke rigtig at fordøje, da man lander i noget nyt fra den ene dag til den anden, og så bruger man alt energi på det. Det var ikke mange dage, som jeg havde, til at sige farvel, men jeg nåede at få en rigtig god afsked og sige farvel til alle efter et meget hektisk år.

– Vi har været mange følelser igennem på godt og ondt, og jeg er glad for, at vi kunne lukke en aftale, og vi kunne få sagt ordentlig farvel. Det har været en fed oplevelse at smage på det. Det er en historisk klub med store forventninger og enormt stor bevågenhed i Sverige, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.

Den tjekkiske sæson starter 19. juli.







LIVE

TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

I chok over Tottenham

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Storklub lurer på Jonas Wind



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Arbejder på angriber-exit

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Manchester United overvejer denne stjernetræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Legender med dyster melding

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Danskerklub meldes interesseret

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Dansk landsholdsspiller imponerer

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Den værste i 18 år – de overvejer det

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Michael Carrick storhylder

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig