– Det gik stærkt.
Jens Berthel Askou var ved at forberede anden halvdel af sæsonen som cheftræner for IFK Göteborg, men lige pludselig dumpede der et vildt tilbud ind.
Lars Friis ville nemlig gerne have Jens Berhel Askou til Sparta Prag som assistent, og fĂĄ dage senere var handlen en realitet.
Det havde jeg overhovedet ikke skænket en tanke.
Jens Berhel AskouSparta Prag-assistent
Tipsbladet har talt med Jens Berthel Askou om det nye job, der kom hurtigt i hus.
– Jeg synes, at det er en spændende mulighed. Det er en stor klub, som har været under god udvikling i de seneste par år, efter Lars (Friis, red.) og Brian (Priske, red.) har sat sit præg på klubben.
– Der er god struktur med flotte resultater til følge. Det var en mulighed for at komme til en stor klub og spille om titler og prøve at komme i Europa og prøve kræfter med de største.
– Der er fantastiske forudsætninger, faciliteter og fans, og der er en dygtig ledelse og trænerstab. Der var bare så mange bokse, som jeg kunne tikke af i forhold til, at det ville være et rigtig interessant skridt for mig, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.
Askou havde ikke regnet med, at han skulle skifte klub nu, men tilbuddet var for godt til at afslĂĄ.
– Da jeg hørte om interessen, blev jeg stolt og glad, og det gik jo stærkt. Jeg kunne med det samme mærke, at det trak rigtig meget at arbejde med dygtige mennesker, der har gjort et flot stykke arbejde.
– Jeg føler, at jeg kan bidrage med min erfaring, men jeg kan også lære en masse ved at arbejde i en klub på et højere niveau, end jeg har arbejdet i tidligere.
Var du overrasket over at fĂĄ muligheden i Sparta Prag?
– Det havde jeg overhovedet ikke skænket en tanke. Jeg holdt en smule ferie, og jeg håbede på, at vi kunne tage næste skridt i Göteborg i forhold til vores langsigtede projekt med at få klubben tilbage i toppen af ligaen. I den her branche opstår mulighederne hurtigt.
– Nogle gange er der lidt længere, andre gange går det stærkt. Man skal være klar til at mærke efter ret hurtigt og rykke, når der opstår en mulighed, som man ikke kan sige nej til, og det var i den grad det, som opstod her. Jeg kunne ikke sige nej til det her.
Artiklen fortsætter under billedet.
Enormt spændende
Den nye Sparta Prag-assistent har fået en rigtig god start i klubben, men det hele kræver lidt tilvænning.
– Det har været rigtig positivt, og jeg glæder mig til at lære Lars mere at kende. Jeg er blevet bekræftet i, at det har været den rigtige beslutning, og jeg er spændt på, hvad de næste par år kan bringe af oplevelser og lærdom, siger Askou og tilføjer.
– Jeg skal lande i en stor stab med rigtig mange mennesker, og det har også været flere, end jeg har været vant til.
Den tjekkiske storklub er særdeles glad for danske trænere, og nu har Lars Friis fået chancen som cheftræner efter at have været assistent, da Brian Priske er røget til Feyenoord.
Askou slår dog fast, at han ikke har en cheftræner-bagtanke ved at sige ja til jobbet.
– Jeg tror, at man skal passe på med at spekulere for meget. Det handler om at mærke efter, om det var spændende for mig, selvom det ikke var et cheftrænerjob. Der er så mange ting, som, jeg synes, er enormt spændende.
– Jeg kan udvikle mig under Lars. Hvad der sker i fremtiden, ved man aldrig i den her branche. Man ved bare, at der sker noget på et tidspunkt, og så opstår der muligheder. Det er ikke sådan, at jeg er gået ind i jobbet med spekulationer.
Artiklen fortsætter under billedet.
Fint farvel
Den danske træner har med det nye job sagt farvel til IFK Göteborg, og han fik en fin afsked efter et år i klubben, mener Askou.
– Det når man ikke rigtig at fordøje, da man lander i noget nyt fra den ene dag til den anden, og så bruger man alt energi på det. Det var ikke mange dage, som jeg havde, til at sige farvel, men jeg nåede at få en rigtig god afsked og sige farvel til alle efter et meget hektisk år.
– Vi har været mange følelser igennem på godt og ondt, og jeg er glad for, at vi kunne lukke en aftale, og vi kunne få sagt ordentlig farvel. Det har været en fed oplevelse at smage på det. Det er en historisk klub med store forventninger og enormt stor bevågenhed i Sverige, siger Jens Berthel Askou til Tipsbladet.
Den tjekkiske sæson starter 19. juli.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga pĂĄ vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Neymar er tilbage
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
OPTAKT