Dansker med vildt sejrsmål: En kæmpe drøm for mig

Oscar Fraulo storspiller i Holland i øjeblikket. Det hele startede med et opsigtsvækkende mål mod AFC Ajax.



De færreste fodboldspillere glemmer nok deres første mål som senior – én, der med sikkerhed ikke gør, er Oscar Fraulo.

Den danske FC Utrecht-spiller blev sendt i aktion efter 79 minutter af ligakampen mod AFC Ajax den 22 oktober, og i tillægstiden dukkede Fraulo op og sikrede Utrecht en sejr på 4-3 i en vanvittig kamp i Æresdivisionen – du kan se målet i videoen i toppen af artiklen. 

Scoringen var 19-årige Oscar Fraulos første som senior, og det danske midtbanetalent beskriver øjeblikket som et højdepunkt i sin stadig spæde fodboldkarriere. 

– Det var en meget speciel kamp for klubben, og det var selvfølgelig helt vildt, at alt lige passede for mig, så jeg kom ind og blev matchvinder til 4-3. Det er jo sådan et øjeblik, man drømmer om at opleve som fodboldspiller. Jeg er sgu lidt ligeglad med, om jeg scorer mod Ajax eller et andet hold, der er bare en god følelse at se bolden gå ind, siger Oscar Fraulo til Tipsbladet.

Siden målet mod Ajax for tre uger siden har Oscar Fraulo scoret yderligere to kasser, og dermed viser danskeren, som FC Utrecht har lejet i Borussia Mönchengladbach, storform i øjeblikket.

– Det er jo min første sæson som senior med fast spilletid, så der er nogle ting, jeg har skullet vænne mig til, men jeg synes, det går godt, og jeg har haft nemt ved at tilpasse mig. Jeg nyder at kunne vise mine kvaliteter, og det er nemmere at gøre et godt indtryk, når man mærker, at træneren har tiltro til dig, og det føler jeg, at træneren har, siger Fraulo og tilføjer:

– Jeg glæder mig over, at jeg har fået en god start på sæsonen. Resultaterne på banen var ikke så gode i starten, men det er blevet bedre og bedre, og lige nu er vi inde i en god periode, så det er fedt, at det stille og roligt går fremad for både holdet og mig personligt.

Da Oscar Fraulo kom til FC Utrecht i sommer, var det Michael Silberbauer, der stod i spidsen for den hollandske klub. Siden er han dog blevet fyret og erstattet af Ron Jans på trænerbænken og dermed kan Fraulo ikke længere tale dansk med sin chef.

– Den plan, Utrecht har med mig, er altid kommet oppefra og med mange flere end kun cheftræneren, så det var ikke, fordi Michael Silberbauer på den måde var afgørende for mig. Det er en del af fodboldens verden, at sådan noget sker, og for mig har det ikke ændret det store, fastslår det tidligere FC Midtjylland-talent.

Når sæsonen er forbi, har Oscar Fraulo stadig to år tilbage af sin kontrakt med Borussia Mönchengladbach, og lige nu ved han ikke, hvad fremtiden bringer.

– Jeg er på leje i FC Utrecht frem til sommer, og det er det eneste, jeg fokuserer på lige nu. Forhåbentlig kan jeg udvikle mig til at blive en endnu bedre spiller i takt med, at jeg får flere og flere minutter, og så kommer jeg automatisk til at stå stærkt til sommer. Så må vi se, hvad der skal ske til den tid, lyder det fra den velspillende dansker.

Oscar Fraulo kom til Gladbach fra FC Midtjylland i sommeren 2022, og han er noteret for to korte indhop i Bundesligaen. 



Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FC København-handling går verden rundt 

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Endelig er der godt nyt!

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Morten Olsen scorer nyt job

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Brøndby IF – FC Fredericia

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

FCM meldes interesseret – bud fra England

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Superliga-træner: Det er utilgiveligt

Brøndby sparer millioner

Johan Larsson giver opsigtsvækkende interview

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering