Dansker på fornem liste i England: Jeg er da stolt

I 2024 havde danske Lukas Jensen næstflest clean sheets i England, og det gør ham pavestolt.



Lukas Jensen.

Det er ikke sikkert, at det siger dig noget, men danskeren er en sand clean sheet-mester i England.

Playmakerstats har nemlig skrevet en post på X, og her viser det sig, at den danske keeper havde hele 20 clean sheets i 2024.

Kun Ilan Meslier fra Leeds overgår ham, og det gør ham glad.

– I 2024-kalenderåret var jeg den målmand i England, der havde næstflest clean-sheets. Det var en stor cadeau til mig. Jeg har haft statistikkerne på min side og et godt kalenderår.

– Jeg er da stolt. Som målmand vil man gerne have det. Jeg har været heldig at være på to hold, der gerne vil forsvare og få de her clean-sheets. Det er dejligt at være på hold, der sætter pris på at holde bolden ude af målet. Over et helt kalenderår går det ikke uset hen, siger danskeren til Tipsbladet.

Den danske keeper skiftede til Championship-klubben Millwall i sommer efter en tilværelse i League One hos Lincoln City, men det har ikke påvirket præstationerne at gå et niveau op.

– Jeg har holdt et godt niveau, og det handler om at ramme en god periode på de hold, som man er på. Det har jeg haft i Lincoln og Millwall. Der er virkelig positivt, og det håber jeg, at mange kigger på.

Artiklen fortsætter under billedet.

Vild med klubben

Generelt nyder den tidligere FC Helsingør-målmand at være en del af Championship-klubben, hvor fanbasen har taget den 25-årige dansker med storm.

– Jeg har skrevet under på en lang kontrakt med Millwall, og jeg ser min fremtid i Millwall. Hvis jeg skal resten af min karriere i Milwall, vil jeg også være glad for det. De har investeret i mig som målmand, og det er jeg rigtig glad for. De kan tage mig til nye højder. De vil gerne købe yngre spillere og sælge dem videre. Man ved aldrig, hvad fremtiden bringer, siger Lukas Jensen til Tipsbladet og tilføjer:

– Millwall er en klub, der har en masse historie og en masse passionerede fans, og det skulle man lige vænne sig til. Jeg synes, at det er nogle af de bedste fans, fordi de viser følelser. Man får at vide, når man spiller dårligt, men når man spiller godt, har man dem altid i ryggen. Jeg kunne ikke bede om mere.

Millwall er nummer 16 i Championship





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane