Dansker på fornem liste i England: Jeg er da stolt

I 2024 havde danske Lukas Jensen næstflest clean sheets i England, og det gør ham pavestolt.



Lukas Jensen.

Det er ikke sikkert, at det siger dig noget, men danskeren er en sand clean sheet-mester i England.

Playmakerstats har nemlig skrevet en post på X, og her viser det sig, at den danske keeper havde hele 20 clean sheets i 2024.

Kun Ilan Meslier fra Leeds overgår ham, og det gør ham glad.

– I 2024-kalenderåret var jeg den målmand i England, der havde næstflest clean-sheets. Det var en stor cadeau til mig. Jeg har haft statistikkerne på min side og et godt kalenderår.

– Jeg er da stolt. Som målmand vil man gerne have det. Jeg har været heldig at være på to hold, der gerne vil forsvare og få de her clean-sheets. Det er dejligt at være på hold, der sætter pris på at holde bolden ude af målet. Over et helt kalenderår går det ikke uset hen, siger danskeren til Tipsbladet.

Den danske keeper skiftede til Championship-klubben Millwall i sommer efter en tilværelse i League One hos Lincoln City, men det har ikke påvirket præstationerne at gå et niveau op.

– Jeg har holdt et godt niveau, og det handler om at ramme en god periode på de hold, som man er på. Det har jeg haft i Lincoln og Millwall. Der er virkelig positivt, og det håber jeg, at mange kigger på.

Artiklen fortsætter under billedet.

Vild med klubben

Generelt nyder den tidligere FC Helsingør-målmand at være en del af Championship-klubben, hvor fanbasen har taget den 25-årige dansker med storm.

– Jeg har skrevet under på en lang kontrakt med Millwall, og jeg ser min fremtid i Millwall. Hvis jeg skal resten af min karriere i Milwall, vil jeg også være glad for det. De har investeret i mig som målmand, og det er jeg rigtig glad for. De kan tage mig til nye højder. De vil gerne købe yngre spillere og sælge dem videre. Man ved aldrig, hvad fremtiden bringer, siger Lukas Jensen til Tipsbladet og tilføjer:

– Millwall er en klub, der har en masse historie og en masse passionerede fans, og det skulle man lige vænne sig til. Jeg synes, at det er nogle af de bedste fans, fordi de viser følelser. Man får at vide, når man spiller dårligt, men når man spiller godt, har man dem altid i ryggen. Jeg kunne ikke bede om mere.

Millwall er nummer 16 i Championship





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed