De er interesseret i Scott McKenna

Forsvarsspilleren, der i foråret var udlejet til FCK, sættes i forbindelse med en ny klub.



Scott McKennas fremtid er uvis.

Den stærke skotte var i foråret udlejet fra Nottingham Forest til FC København, og den engelske klub har siden meddelt, at han stopper i klubben. Det har FCK til gengæld ikke, så dermed er han måske ikke helt afskrevet i København.

Til gengæld kan FC København få konkurrence om at hente kontraktfrie Scott McKenna, hvis de er interesseret at gøre hans ophold i den danske hovedstad permanent.

Calciomercato skriver således, at Torino fra Serie A har kig på den 27-årige forsvarsspiller, der lige nu er med Skotland til EM.

Torino har efter sigende også allerede indledt en dialog med Scott McKennas agent.

– Celtic bør være interesseret
I hjemlandet Skotland er der imidlertid også skriverier om Scott McKenna.

Her opfordres mesterklubben Celtic til at tage et godt og langt kig på, om ikke Scott McKenna kunne styrke deres forsvar. Den opfordring kommer fra Peter Grant, som selv har en fortid i Celtic.

– Jeg ville stadig se på ham [nu]. Sagen er, at Liam Scales (Celtic-stopper, red.) har gjort det usædvanligt godt… Men hvis du ønsker at styrke dit hold og mener, ​​du har brug for et par spillere, og hvis Celtic mister et par andre yngre midterforsvarere, er han (McKenna, red.) bestemt en, jeg ville se på det. Han har noget karakter og personlighed over sig, lyder det ifølge Daily Record fra Grant.

Åben for det hele
Hovedpersonen selv blev forleden også spurgt ind til, om fremtiden kunne være i Skotland, og her var meldingen klar.

– Jeg er åben for alt. Jeg vil aldrig udelukke noget, sagde han ifølge The Sun og tilføjede, at der ikker har været kontraktforhandlinger med nogen, og at han fokuserer på at få minutter for Skotland under EM.

Scott McKenna, 27 år, startede karrieren i Aberdeen, før han rykkede til Nottingham Forest i sommeren 2020. Han står noteret for 33 landskampe for Skotland, som indleder EM fredag aften. 







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Tøfting: Good on paper – shit on grass