FC Midtjylland har solgt Evander til Portland Timbers i en amerikansk rekordhandel.
67 millioner kroner kunne Tipsbladet fortælle, at den amerikanske klub betaler for den brasilianske midtbanespiller nu og her. Dertil kan beløbet stige yderligere, hvis Evander og klubben rammer forskellige sportslige milepæle.
Men FC Midtjylland kan ikke bare proppe alle 67 millioner kroner ned i egen lomme. De skal også sende nogle af dem afsted til Evanders barndomsklub Vasco da Gama.
3,5 procent af beløbet på 67 millioner kroner skal Vasco da Gama have i såkaldte uddannelsespenge. Det er en regel lavet af Fifa, og det svarer til lidt over 2,3 millioner kroner, som den brasilianske fodboldklub får.
Evander blev præsenteret i Portland Timbers som klubbens dyreste indkøb nogensinde, så der kommer til at være tårnhøje forventinger til den 25-årige tekniker, der de seneste år har storspillet i Superligaen.
– Det har været klart fra de første faser af processen, at det har været en stor mulighed for både Evander og Portland Timbers. Han er en spiller med naturlige evner, der gør ham i stand til at gøre en forskel, og han har allerede bevist sig, lyder det fra Savarese, som ser fremtil at se Evander i de grønne og guldfarvede trøjer, lød det fra klubbens cheftræner, Giovanni Savarese, ved præsentationen.
I denne sæson er det blevet til syv mål og fire assists i 16 kampe for brasilianeren i FC Midtjylland. Fremover skal han så begejstre tilhængerne i den amerikanske MLS.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
England – Ghana
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma