• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Mikkel Fuhr Nielsen

De scorer millioner på Evanders salg

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Det er ikke kun FC Midtjylland, der får millioner for Evander, det gør man også i Brasilien.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

FC Midtjylland har solgt Evander til Portland Timbers i en amerikansk rekordhandel.

67 millioner kroner kunne Tipsbladet fortælle, at den amerikanske klub betaler for den brasilianske midtbanespiller nu og her. Dertil kan beløbet stige yderligere, hvis Evander og klubben rammer forskellige sportslige milepæle.

Men FC Midtjylland kan ikke bare proppe alle 67 millioner kroner ned i egen lomme. De skal også sende nogle af dem afsted til Evanders barndomsklub Vasco da Gama.

3,5 procent af beløbet på 67 millioner kroner skal Vasco da Gama have i såkaldte uddannelsespenge. Det er en regel lavet af Fifa, og det svarer til lidt over 2,3 millioner kroner, som den brasilianske fodboldklub får.

Evander blev præsenteret i Portland Timbers som klubbens dyreste indkøb nogensinde, så der kommer til at være tårnhøje forventinger til den 25-årige tekniker, der de seneste år har storspillet i Superligaen.

- Det har været klart fra de første faser af processen, at det har været en stor mulighed for både Evander og Portland Timbers. Han er en spiller med naturlige evner, der gør ham i stand til at gøre en forskel, og han har allerede bevist sig, lyder det fra Savarese, som ser fremtil at se Evander i de grønne og guldfarvede trøjer, lød det fra klubbens cheftræner, Giovanni Savarese, ved præsentationen.

I denne sæson er det blevet til syv mål og fire assists i 16 kampe for brasilianeren i FC Midtjylland. Fremover skal han så begejstre tilhængerne i den amerikanske MLS.