Den danske backgammonscene

Hvordan er det nu med de regler? Må der stå flere end fem brikker på hver enkelt spids? Spiller man med tvungen udtagning? Og hvad med den der store terning, hvor tallene går helt op til 64? Det kan være svært at holde styr på backgammonreglerne, hvis man ikke er helt sikker i sin sag.



Backgammon er meget udbredt i det danske cafémiljø, hvor der spilles efter et utal af forskellige regelsæt. Nogle har lært de rigtige regler fra barnsben, mens andre tror, de kender dem. Ikke sjældent hører man kommentarer som ”spiller vi om dobbeltslaget, hvis vi starter med at slå det samme”, eller ”det her er altså ikke den rigtige startformation”. Udsagn, der tyder på, at der ikke er helt styr på de grundlæggende præmisser.

Betyder det nu også noget, om man spiller efter de rigtige regler? Ikke hvis man spiller for hyggens skyld med kæresten eller en kammerat, det er klart. Men ønsker man at deltage i en af de mange officielle turneringer, der løbende afholdes af Dansk Backgammon Forbund, er det naturligvis et must at kende de gældende retningslinier.

Der er ikke mange, der ved det, men Danmark har faktisk verdens største backgammonforbund. På nuværende tidspunkt har forbundet, der har eksisteret siden 1987, 713 medlemmer. Tidligere har medlemstallet været over 1.200. Ud over at have verdens største forbund, kan Danmark også bryste sig af at have nogle af de skrappeste spillere i verden. Blandt andet er verdensmesterskabet, der spilles hvert år i Monte Carlo, hele tre gange vundet af en dansker. Senest i 2004, da Peter Hallberg vandt den store pokal.

To kampe til alle
Dansk Backgammon Forbund har kontor i København, og det er da også i hovedstaden, der er flest backgammonarrangementer, eller mest action, som det hedder i miljøet. Der er blandt andet flere ugentlige turneringer, hvor folk kan møde op på en café en fast hverdagsaften og tilmelde sig en turnering.

Lad os tage et eksempel. Hver mandag aften klokken 18.30 er der turnering på X-pressen på Østerbro. For at være med skal man blot møde op og betale de 30 kroner, det koster at deltage. Deltagergebyrerne bliver alle betalt tilbage via præmier til aftenens bedste spillere. Når turneringslederen har trukket lod, finder man ud af, hvem man skal spille mod. Kampene spilles til syv point, og man spiller med dobbeltterningen. Det lyder måske skræmmende for folk, der ikke har prøvet at spille med den før, men de fleste får hurtigt en idé om, hvad det drejer sig om, når de har prøvet det nogle gange.

Vinder man, er man videre til næste runde, og taber man ryger man over i opsamlingsrunden, så alle er garanteret to kampe. Det er ikke et krav, at man er medlem af Dansk Backgammon Forbund for at kunne deltage i caféturneringerne, men alle kampe, der bliver spillet mellem medlemmer bliver ratet på danmarksranglisten.

Men også i de fleste øvrige større danske byer arrangeres lignende ugentlige træningsturneringer, hvor hyggen og indlæringen er i højsædet. Hvis du vil se om der findes en klub med tilhørende ugeturnering nær dig, har Odense Backgammon Klub et backgammonlandkort hvor rigtig mange danske klubber er plottet ind med links til de klubber der har et website.

Holdturneringen
En af Dansk Backgammon Forbunds største aktiviteter er den populære holdturnering, der bliver spillet hver torsdag fra september til februar. Ligesom i fodbold og håndbold er holdturneringen inddelt i forskellige rækker, hvor den bedste er Elitedivisionen, og den dårligste er serie 1.

I hver sæson bliver der spillet om oprykning og nedrykning mellem de forskellige rækker. De forskellige hold har typisk hjemmebane på caféer. Når der skal spilles en holdkamp foregår det sådan, at hvert hold stiller med fire spillere. Der bliver trukket lod om, hvem der møder hvem, og alle kampene spilles til 17 point, hvilket gerne tager et par timer.

En holdkamp kan dermed ende uafgjort 2-2, eller et af holdene kan vinde 3-1 eller måske endda 4-0, hvis backgammonguderne ønsker det. Man bestemmer selv, hvor mange spillere, man ønsker at være på et hold, men der er kun fire, der skal spille i hver runde.

Alene i København er der ca. 48 backgammonklubber, så der ligger sikkert en klub tæt på, hvor du bor. Er du blevet nysgerrig, kan du klikke ind på Dansk Backgammon Forbunds hjemmeside, www.dbgf.dk.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale

Det kan ske mandag i FC København

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

AGF var klar med rekordbeløb

Brøndby præsenterer ny profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel