Backgammon er meget udbredt i det danske cafémiljø, hvor der spilles efter et utal af forskellige regelsæt. Nogle har lært de rigtige regler fra barnsben, mens andre tror, de kender dem. Ikke sjældent hører man kommentarer som ”spiller vi om dobbeltslaget, hvis vi starter med at slå det samme”, eller ”det her er altså ikke den rigtige startformation”. Udsagn, der tyder på, at der ikke er helt styr på de grundlæggende præmisser.
Betyder det nu også noget, om man spiller efter de rigtige regler? Ikke hvis man spiller for hyggens skyld med kæresten eller en kammerat, det er klart. Men ønsker man at deltage i en af de mange officielle turneringer, der løbende afholdes af Dansk Backgammon Forbund, er det naturligvis et must at kende de gældende retningslinier.
Der er ikke mange, der ved det, men Danmark har faktisk verdens største backgammonforbund. På nuværende tidspunkt har forbundet, der har eksisteret siden 1987, 713 medlemmer. Tidligere har medlemstallet været over 1.200. Ud over at have verdens største forbund, kan Danmark også bryste sig af at have nogle af de skrappeste spillere i verden. Blandt andet er verdensmesterskabet, der spilles hvert år i Monte Carlo, hele tre gange vundet af en dansker. Senest i 2004, da Peter Hallberg vandt den store pokal.
To kampe til alle
Dansk Backgammon Forbund har kontor i København, og det er da også i hovedstaden, der er flest backgammonarrangementer, eller mest action, som det hedder i miljøet. Der er blandt andet flere ugentlige turneringer, hvor folk kan møde op på en café en fast hverdagsaften og tilmelde sig en turnering.
Lad os tage et eksempel. Hver mandag aften klokken 18.30 er der turnering på X-pressen på Østerbro. For at være med skal man blot møde op og betale de 30 kroner, det koster at deltage. Deltagergebyrerne bliver alle betalt tilbage via præmier til aftenens bedste spillere. Når turneringslederen har trukket lod, finder man ud af, hvem man skal spille mod. Kampene spilles til syv point, og man spiller med dobbeltterningen. Det lyder måske skræmmende for folk, der ikke har prøvet at spille med den før, men de fleste får hurtigt en idé om, hvad det drejer sig om, når de har prøvet det nogle gange.
Vinder man, er man videre til næste runde, og taber man ryger man over i opsamlingsrunden, så alle er garanteret to kampe. Det er ikke et krav, at man er medlem af Dansk Backgammon Forbund for at kunne deltage i caféturneringerne, men alle kampe, der bliver spillet mellem medlemmer bliver ratet på danmarksranglisten.
Men også i de fleste øvrige større danske byer arrangeres lignende ugentlige træningsturneringer, hvor hyggen og indlæringen er i højsædet. Hvis du vil se om der findes en klub med tilhørende ugeturnering nær dig, har Odense Backgammon Klub et backgammonlandkort hvor rigtig mange danske klubber er plottet ind med links til de klubber der har et website.
Holdturneringen
En af Dansk Backgammon Forbunds største aktiviteter er den populære holdturnering, der bliver spillet hver torsdag fra september til februar. Ligesom i fodbold og håndbold er holdturneringen inddelt i forskellige rækker, hvor den bedste er Elitedivisionen, og den dårligste er serie 1.
I hver sæson bliver der spillet om oprykning og nedrykning mellem de forskellige rækker. De forskellige hold har typisk hjemmebane på caféer. Når der skal spilles en holdkamp foregår det sådan, at hvert hold stiller med fire spillere. Der bliver trukket lod om, hvem der møder hvem, og alle kampene spilles til 17 point, hvilket gerne tager et par timer.
En holdkamp kan dermed ende uafgjort 2-2, eller et af holdene kan vinde 3-1 eller måske endda 4-0, hvis backgammonguderne ønsker det. Man bestemmer selv, hvor mange spillere, man ønsker at være på et hold, men der er kun fire, der skal spille i hver runde.
Alene i København er der ca. 48 backgammonklubber, så der ligger sikkert en klub tæt på, hvor du bor. Er du blevet nysgerrig, kan du klikke ind på Dansk Backgammon Forbunds hjemmeside, www.dbgf.dk.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED