En kontrakt kan stykkes sammen på næsten lige så mange måder, som der er spillere. Når et stort navn hentes til SAS Ligaen fra udlandet, regner man ofte “baglæns.” Man starter med at aftale, hvad spilleren skal have i alt for en tre-årig kontrakt. Hvis det beløb for eksempel er ni millioner kroner, kan det stykkes sammen på mange forskellige måder. I FC København opererer man både med sign-on beløb, altså et større kontant-beløb ved kontraktens underskrivelse, samt sign-off beløb, en pæn sum penge, hvis kontrakten går tiden ud. Og så er der naturligvis grundløn og bonus. Spillere, der kommer til Danmark fra England, får ofte et meget stort beløb udbetalt umiddelbart efter kontraktunderskrivelse, mens adressen stadig er engelsk.
På grund af særlige skatteregler undgår spilleren dermed at betale skat af beløbet – det kunne i vores eksempel med ni millioner samlet over en tre-årig periode være en seks-syv millioner, der overføres med det samme. Pengene kan spilleren så have stående på en bankkonto i udlandet under sit danske ophold og kun trække det hjem, han har brug for i den daglige husholdning.
Når TIPS-bladet skriver, at Allbäck og Linderoth tjener på den gode side af tre millioner kroner årligt er der altså tale om et samlet beløb, når alt er regnet med.
I Brøndby er de lønførende spillere også svenske. Således tjener Marcus Lantz og Johan Elmander omkring tre millioner kroner om året. Norske Trond Andersen er formentlig den eneste “ikke-svensker,” der kommer op i samme niveau. Han blev hentet i AaB inden transferdeadline, hvor han lå på omkring 2,5 millioner kroner om året, og han får formentlig ikke mindre i Brøndby.
Også disse tal er udtryk for en samlet indtjening. Grundlønningerne i Brøndby er ikke voldsomt høje, til gengæld kører klubben med solide bonus-ordninger, der kommer til udbetaling ved succes i SAS Ligaen og i Europa.
De bedst lønnede danske spillere tjener ikke helt på samme niveau som de store svenskere og nordmænd. Jesper Christiansen og Michael Gravgaard blev formentlig SAS Ligaens bedst lønnede danskere, da de i sommer skiftede fra Viborg til FC København. Gravgaard tjener i dag tre gange så meget, som han gjorde i Viborg, og ifølge TIPS-bladets oplysninger handler det om en årsløn på cirka 1,8 millioner kroner.
Alvaro Santos ligger på omkring halvanden million kroner årligt. Da FC København hentede ham i Helsingborg, kostede han omkring 13 millioner kroner i transfer-sum. Det begrænsede hans muligheder for at forhandle en solid sign-on fee på plads i forbindelse med skiftet. Peter Ijeh vurderes til at ligge i niveauet lige under.
I provinsen er det også svenskerne, der er lønførende. Således er Tobias Grahn den højest lønnede spiller i AGF med en årsløn på formentlig 1,5 millioner kroner. I AaB tjener Martin Ericsson og Tobias Lindström omkring én millioner kroner årligt. Almindeligvis tror folk, at Ericsson tjener mest, men de to svenskere ligger tæt på hinanden. I Esbjerg er løn-niveauet generelt noget lavere, men Fredrik Berglund ligger også i laget lige omkring millionen.
De bedst lønnede danskere i provinsen er spillere som FC Midtjyllands David Nielsen, der fik en million i sign-on fee ved kontrakt-underskrivelse og derudover en månedlig hyre i nabolaget af 80.000 kroner, da han i sommer skiftede fra AaB samt AGFs Thomas Lindrup, der månedligt ligger i nærheden af 100.000 kroner. I OB får Mwape Miti omkring 75.000, men til det beløb skal lægges bonus. OB er én af de klubber, der kører med et forholdsvis lavt grundbeløb og mulighed for høj indtjening gennem præstations-orienteret bonus.
Generelt om løn-niveauet kan man konkludere, at de bedste danskere i laget lige under Jesper Christiansen og Michael Gravgaard tjener mellem 1,0 og 1,2 millioner kroner, mens en gennemsnitlig SAS Liga-profil har en årlig indtægt på 600.000 kroner.
TIPS-bladet ville gerne have haft de største stjerners kommentar til løn-niveauet, men FCK forberedte sig onsdag og torsdag til kampen mod Hamburger SV og Brøndby var rejst til Schweiz for at møde FC Zürich. Svaret havde formentlig også været et kontant “ingen kommentarer.”
Spillerlønninger er stadig et tabu i dansk top-fodbold.
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
Klar tale: Han bør fyres nu
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
Alexander Lind blæst bagover
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT