Den svenske overklasse

Løn er et tabu blandt fodboldspillere. De fleste spillere har en fornemmelse af, hvad kollegaen på bænken ved siden af i omklædningsrummet tjener. Men de ved det ikke. I dag bryder TIPS-bladet løn-tabuet. Vi fortæller historien om lønninger i SAS Ligaen. Gennem research på mange niveauer i den danske fodbold-branche har vi stykket en mosaik…



En kontrakt kan stykkes sammen på næsten lige så mange måder, som der er spillere. Når et stort navn hentes til SAS Ligaen fra udlandet, regner man ofte “baglæns.” Man starter med at aftale, hvad spilleren skal have i alt for en tre-årig kontrakt. Hvis det beløb for eksempel er ni millioner kroner, kan det stykkes sammen på mange forskellige måder. I FC København opererer man både med sign-on beløb, altså et større kontant-beløb ved kontraktens underskrivelse, samt sign-off beløb, en pæn sum penge, hvis kontrakten går tiden ud. Og så er der naturligvis grundløn og bonus. Spillere, der kommer til Danmark fra England, får ofte et meget stort beløb udbetalt umiddelbart efter kontraktunderskrivelse, mens adressen stadig er engelsk.

På grund af særlige skatteregler undgår spilleren dermed at betale skat af beløbet – det kunne i vores eksempel med ni millioner samlet over en tre-årig periode være en seks-syv millioner, der overføres med det samme. Pengene kan spilleren så have stående på en bankkonto i udlandet under sit danske ophold og kun trække det hjem, han har brug for i den daglige husholdning.

Når TIPS-bladet skriver, at Allbäck og Linderoth tjener på den gode side af tre millioner kroner årligt er der altså tale om et samlet beløb, når alt er regnet med.



I Brøndby er de lønførende spillere også svenske. Således tjener Marcus Lantz og Johan Elmander omkring tre millioner kroner om året. Norske Trond Andersen er formentlig den eneste “ikke-svensker,” der kommer op i samme niveau. Han blev hentet i AaB inden transferdeadline, hvor han lå på omkring 2,5 millioner kroner om året, og han får formentlig ikke mindre i Brøndby.

Også disse tal er udtryk for en samlet indtjening. Grundlønningerne i Brøndby er ikke voldsomt høje, til gengæld kører klubben med solide bonus-ordninger, der kommer til udbetaling ved succes i SAS Ligaen og i Europa.

De bedst lønnede danske spillere tjener ikke helt på samme niveau som de store svenskere og nordmænd. Jesper Christiansen og Michael Gravgaard blev formentlig SAS Ligaens bedst lønnede danskere, da de i sommer skiftede fra Viborg til FC København. Gravgaard tjener i dag tre gange så meget, som han gjorde i Viborg, og ifølge TIPS-bladets oplysninger handler det om en årsløn på cirka 1,8 millioner kroner.

Alvaro Santos ligger på omkring halvanden million kroner årligt. Da FC København hentede ham i Helsingborg, kostede han omkring 13 millioner kroner i transfer-sum. Det begrænsede hans muligheder for at forhandle en solid sign-on fee på plads i forbindelse med skiftet. Peter Ijeh vurderes til at ligge i niveauet lige under.

I provinsen er det også svenskerne, der er lønførende. Således er Tobias Grahn den højest lønnede spiller i AGF med en årsløn på formentlig 1,5 millioner kroner. I AaB tjener Martin Ericsson og Tobias Lindström omkring én millioner kroner årligt. Almindeligvis tror folk, at Ericsson tjener mest, men de to svenskere ligger tæt på hinanden. I Esbjerg er løn-niveauet generelt noget lavere, men Fredrik Berglund ligger også i laget lige omkring millionen.

De bedst lønnede danskere i provinsen er spillere som FC Midtjyllands David Nielsen, der fik en million i sign-on fee ved kontrakt-underskrivelse og derudover en månedlig hyre i nabolaget af 80.000 kroner, da han i sommer skiftede fra AaB samt AGFs Thomas Lindrup, der månedligt ligger i nærheden af 100.000 kroner. I OB får Mwape Miti omkring 75.000, men til det beløb skal lægges bonus. OB er én af de klubber, der kører med et forholdsvis lavt grundbeløb og mulighed for høj indtjening gennem præstations-orienteret bonus.

Generelt om løn-niveauet kan man konkludere, at de bedste danskere i laget lige under Jesper Christiansen og Michael Gravgaard tjener mellem 1,0 og 1,2 millioner kroner, mens en gennemsnitlig SAS Liga-profil har en årlig indtægt på 600.000 kroner.

TIPS-bladet ville gerne have haft de største stjerners kommentar til løn-niveauet, men FCK forberedte sig onsdag og torsdag til kampen mod Hamburger SV og Brøndby var rejst til Schweiz for at møde FC Zürich. Svaret havde formentlig også været et kontant “ingen kommentarer.”

Spillerlønninger er stadig et tabu i dansk top-fodbold.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Neestrup: ‘Fuck det!’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

AGF – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Midtjylland



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Pinligt for rigtig mange at se

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Randers FC – FC Fredericia

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Alexander Lind revser Superliga-profil

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

– Stemningen i FCK er håbløs!

Tidligere FCK-talent skifter

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Neymar overvejer karrierestop

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

OB – FC København