En kontrakt kan stykkes sammen på næsten lige så mange måder, som der er spillere. Når et stort navn hentes til SAS Ligaen fra udlandet, regner man ofte “baglæns.” Man starter med at aftale, hvad spilleren skal have i alt for en tre-årig kontrakt. Hvis det beløb for eksempel er ni millioner kroner, kan det stykkes sammen på mange forskellige måder. I FC København opererer man både med sign-on beløb, altså et større kontant-beløb ved kontraktens underskrivelse, samt sign-off beløb, en pæn sum penge, hvis kontrakten går tiden ud. Og så er der naturligvis grundløn og bonus. Spillere, der kommer til Danmark fra England, får ofte et meget stort beløb udbetalt umiddelbart efter kontraktunderskrivelse, mens adressen stadig er engelsk.
På grund af særlige skatteregler undgår spilleren dermed at betale skat af beløbet – det kunne i vores eksempel med ni millioner samlet over en tre-årig periode være en seks-syv millioner, der overføres med det samme. Pengene kan spilleren så have stående på en bankkonto i udlandet under sit danske ophold og kun trække det hjem, han har brug for i den daglige husholdning.
Når TIPS-bladet skriver, at Allbäck og Linderoth tjener på den gode side af tre millioner kroner årligt er der altså tale om et samlet beløb, når alt er regnet med.
I Brøndby er de lønførende spillere også svenske. Således tjener Marcus Lantz og Johan Elmander omkring tre millioner kroner om året. Norske Trond Andersen er formentlig den eneste “ikke-svensker,” der kommer op i samme niveau. Han blev hentet i AaB inden transferdeadline, hvor han lå på omkring 2,5 millioner kroner om året, og han får formentlig ikke mindre i Brøndby.
Også disse tal er udtryk for en samlet indtjening. Grundlønningerne i Brøndby er ikke voldsomt høje, til gengæld kører klubben med solide bonus-ordninger, der kommer til udbetaling ved succes i SAS Ligaen og i Europa.
De bedst lønnede danske spillere tjener ikke helt på samme niveau som de store svenskere og nordmænd. Jesper Christiansen og Michael Gravgaard blev formentlig SAS Ligaens bedst lønnede danskere, da de i sommer skiftede fra Viborg til FC København. Gravgaard tjener i dag tre gange så meget, som han gjorde i Viborg, og ifølge TIPS-bladets oplysninger handler det om en årsløn på cirka 1,8 millioner kroner.
Alvaro Santos ligger på omkring halvanden million kroner årligt. Da FC København hentede ham i Helsingborg, kostede han omkring 13 millioner kroner i transfer-sum. Det begrænsede hans muligheder for at forhandle en solid sign-on fee på plads i forbindelse med skiftet. Peter Ijeh vurderes til at ligge i niveauet lige under.
I provinsen er det også svenskerne, der er lønførende. Således er Tobias Grahn den højest lønnede spiller i AGF med en årsløn på formentlig 1,5 millioner kroner. I AaB tjener Martin Ericsson og Tobias Lindström omkring én millioner kroner årligt. Almindeligvis tror folk, at Ericsson tjener mest, men de to svenskere ligger tæt på hinanden. I Esbjerg er løn-niveauet generelt noget lavere, men Fredrik Berglund ligger også i laget lige omkring millionen.
De bedst lønnede danskere i provinsen er spillere som FC Midtjyllands David Nielsen, der fik en million i sign-on fee ved kontrakt-underskrivelse og derudover en månedlig hyre i nabolaget af 80.000 kroner, da han i sommer skiftede fra AaB samt AGFs Thomas Lindrup, der månedligt ligger i nærheden af 100.000 kroner. I OB får Mwape Miti omkring 75.000, men til det beløb skal lægges bonus. OB er én af de klubber, der kører med et forholdsvis lavt grundbeløb og mulighed for høj indtjening gennem præstations-orienteret bonus.
Generelt om løn-niveauet kan man konkludere, at de bedste danskere i laget lige under Jesper Christiansen og Michael Gravgaard tjener mellem 1,0 og 1,2 millioner kroner, mens en gennemsnitlig SAS Liga-profil har en årlig indtægt på 600.000 kroner.
TIPS-bladet ville gerne have haft de største stjerners kommentar til løn-niveauet, men FCK forberedte sig onsdag og torsdag til kampen mod Hamburger SV og Brøndby var rejst til Schweiz for at møde FC Zürich. Svaret havde formentlig også været et kontant “ingen kommentarer.”
Spillerlønninger er stadig et tabu i dansk top-fodbold.
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Slut: FC København vinder intenst derby
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Pogba er lettet
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Randers FC – OB
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW