Den svenske overklasse

Løn er et tabu blandt fodboldspillere. De fleste spillere har en fornemmelse af, hvad kollegaen på bænken ved siden af i omklædningsrummet tjener. Men de ved det ikke. I dag bryder TIPS-bladet løn-tabuet. Vi fortæller historien om lønninger i SAS Ligaen. Gennem research på mange niveauer i den danske fodbold-branche har vi stykket en mosaik…



En kontrakt kan stykkes sammen på næsten lige så mange måder, som der er spillere. Når et stort navn hentes til SAS Ligaen fra udlandet, regner man ofte “baglæns.” Man starter med at aftale, hvad spilleren skal have i alt for en tre-årig kontrakt. Hvis det beløb for eksempel er ni millioner kroner, kan det stykkes sammen på mange forskellige måder. I FC København opererer man både med sign-on beløb, altså et større kontant-beløb ved kontraktens underskrivelse, samt sign-off beløb, en pæn sum penge, hvis kontrakten går tiden ud. Og så er der naturligvis grundløn og bonus. Spillere, der kommer til Danmark fra England, får ofte et meget stort beløb udbetalt umiddelbart efter kontraktunderskrivelse, mens adressen stadig er engelsk.

På grund af særlige skatteregler undgår spilleren dermed at betale skat af beløbet – det kunne i vores eksempel med ni millioner samlet over en tre-årig periode være en seks-syv millioner, der overføres med det samme. Pengene kan spilleren så have stående på en bankkonto i udlandet under sit danske ophold og kun trække det hjem, han har brug for i den daglige husholdning.

Når TIPS-bladet skriver, at Allbäck og Linderoth tjener på den gode side af tre millioner kroner årligt er der altså tale om et samlet beløb, når alt er regnet med.



I Brøndby er de lønførende spillere også svenske. Således tjener Marcus Lantz og Johan Elmander omkring tre millioner kroner om året. Norske Trond Andersen er formentlig den eneste “ikke-svensker,” der kommer op i samme niveau. Han blev hentet i AaB inden transferdeadline, hvor han lå på omkring 2,5 millioner kroner om året, og han får formentlig ikke mindre i Brøndby.

Også disse tal er udtryk for en samlet indtjening. Grundlønningerne i Brøndby er ikke voldsomt høje, til gengæld kører klubben med solide bonus-ordninger, der kommer til udbetaling ved succes i SAS Ligaen og i Europa.

De bedst lønnede danske spillere tjener ikke helt på samme niveau som de store svenskere og nordmænd. Jesper Christiansen og Michael Gravgaard blev formentlig SAS Ligaens bedst lønnede danskere, da de i sommer skiftede fra Viborg til FC København. Gravgaard tjener i dag tre gange så meget, som han gjorde i Viborg, og ifølge TIPS-bladets oplysninger handler det om en årsløn på cirka 1,8 millioner kroner.

Alvaro Santos ligger på omkring halvanden million kroner årligt. Da FC København hentede ham i Helsingborg, kostede han omkring 13 millioner kroner i transfer-sum. Det begrænsede hans muligheder for at forhandle en solid sign-on fee på plads i forbindelse med skiftet. Peter Ijeh vurderes til at ligge i niveauet lige under.

I provinsen er det også svenskerne, der er lønførende. Således er Tobias Grahn den højest lønnede spiller i AGF med en årsløn på formentlig 1,5 millioner kroner. I AaB tjener Martin Ericsson og Tobias Lindström omkring én millioner kroner årligt. Almindeligvis tror folk, at Ericsson tjener mest, men de to svenskere ligger tæt på hinanden. I Esbjerg er løn-niveauet generelt noget lavere, men Fredrik Berglund ligger også i laget lige omkring millionen.

De bedst lønnede danskere i provinsen er spillere som FC Midtjyllands David Nielsen, der fik en million i sign-on fee ved kontrakt-underskrivelse og derudover en månedlig hyre i nabolaget af 80.000 kroner, da han i sommer skiftede fra AaB samt AGFs Thomas Lindrup, der månedligt ligger i nærheden af 100.000 kroner. I OB får Mwape Miti omkring 75.000, men til det beløb skal lægges bonus. OB er én af de klubber, der kører med et forholdsvis lavt grundbeløb og mulighed for høj indtjening gennem præstations-orienteret bonus.

Generelt om løn-niveauet kan man konkludere, at de bedste danskere i laget lige under Jesper Christiansen og Michael Gravgaard tjener mellem 1,0 og 1,2 millioner kroner, mens en gennemsnitlig SAS Liga-profil har en årlig indtægt på 600.000 kroner.

TIPS-bladet ville gerne have haft de største stjerners kommentar til løn-niveauet, men FCK forberedte sig onsdag og torsdag til kampen mod Hamburger SV og Brøndby var rejst til Schweiz for at møde FC Zürich. Svaret havde formentlig også været et kontant “ingen kommentarer.”

Spillerlønninger er stadig et tabu i dansk top-fodbold.





Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’