En kontrakt kan stykkes sammen på næsten lige så mange måder, som der er spillere. Når et stort navn hentes til SAS Ligaen fra udlandet, regner man ofte “baglæns.” Man starter med at aftale, hvad spilleren skal have i alt for en tre-årig kontrakt. Hvis det beløb for eksempel er ni millioner kroner, kan det stykkes sammen på mange forskellige måder. I FC København opererer man både med sign-on beløb, altså et større kontant-beløb ved kontraktens underskrivelse, samt sign-off beløb, en pæn sum penge, hvis kontrakten går tiden ud. Og så er der naturligvis grundløn og bonus. Spillere, der kommer til Danmark fra England, får ofte et meget stort beløb udbetalt umiddelbart efter kontraktunderskrivelse, mens adressen stadig er engelsk.
På grund af særlige skatteregler undgår spilleren dermed at betale skat af beløbet – det kunne i vores eksempel med ni millioner samlet over en tre-årig periode være en seks-syv millioner, der overføres med det samme. Pengene kan spilleren så have stående på en bankkonto i udlandet under sit danske ophold og kun trække det hjem, han har brug for i den daglige husholdning.
Når TIPS-bladet skriver, at Allbäck og Linderoth tjener på den gode side af tre millioner kroner årligt er der altså tale om et samlet beløb, når alt er regnet med.
I Brøndby er de lønførende spillere også svenske. Således tjener Marcus Lantz og Johan Elmander omkring tre millioner kroner om året. Norske Trond Andersen er formentlig den eneste “ikke-svensker,” der kommer op i samme niveau. Han blev hentet i AaB inden transferdeadline, hvor han lå på omkring 2,5 millioner kroner om året, og han får formentlig ikke mindre i Brøndby.
Også disse tal er udtryk for en samlet indtjening. Grundlønningerne i Brøndby er ikke voldsomt høje, til gengæld kører klubben med solide bonus-ordninger, der kommer til udbetaling ved succes i SAS Ligaen og i Europa.
De bedst lønnede danske spillere tjener ikke helt på samme niveau som de store svenskere og nordmænd. Jesper Christiansen og Michael Gravgaard blev formentlig SAS Ligaens bedst lønnede danskere, da de i sommer skiftede fra Viborg til FC København. Gravgaard tjener i dag tre gange så meget, som han gjorde i Viborg, og ifølge TIPS-bladets oplysninger handler det om en årsløn på cirka 1,8 millioner kroner.
Alvaro Santos ligger på omkring halvanden million kroner årligt. Da FC København hentede ham i Helsingborg, kostede han omkring 13 millioner kroner i transfer-sum. Det begrænsede hans muligheder for at forhandle en solid sign-on fee på plads i forbindelse med skiftet. Peter Ijeh vurderes til at ligge i niveauet lige under.
I provinsen er det også svenskerne, der er lønførende. Således er Tobias Grahn den højest lønnede spiller i AGF med en årsløn på formentlig 1,5 millioner kroner. I AaB tjener Martin Ericsson og Tobias Lindström omkring én millioner kroner årligt. Almindeligvis tror folk, at Ericsson tjener mest, men de to svenskere ligger tæt på hinanden. I Esbjerg er løn-niveauet generelt noget lavere, men Fredrik Berglund ligger også i laget lige omkring millionen.
De bedst lønnede danskere i provinsen er spillere som FC Midtjyllands David Nielsen, der fik en million i sign-on fee ved kontrakt-underskrivelse og derudover en månedlig hyre i nabolaget af 80.000 kroner, da han i sommer skiftede fra AaB samt AGFs Thomas Lindrup, der månedligt ligger i nærheden af 100.000 kroner. I OB får Mwape Miti omkring 75.000, men til det beløb skal lægges bonus. OB er én af de klubber, der kører med et forholdsvis lavt grundbeløb og mulighed for høj indtjening gennem præstations-orienteret bonus.
Generelt om løn-niveauet kan man konkludere, at de bedste danskere i laget lige under Jesper Christiansen og Michael Gravgaard tjener mellem 1,0 og 1,2 millioner kroner, mens en gennemsnitlig SAS Liga-profil har en årlig indtægt på 600.000 kroner.
TIPS-bladet ville gerne have haft de største stjerners kommentar til løn-niveauet, men FCK forberedte sig onsdag og torsdag til kampen mod Hamburger SV og Brøndby var rejst til Schweiz for at møde FC Zürich. Svaret havde formentlig også været et kontant “ingen kommentarer.”
Spillerlønninger er stadig et tabu i dansk top-fodbold.
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Clement Bischoff på tavlen
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Landstræner uenig med Ronaldo
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG