Fodbold i solrige omgivelser i Los Angeles.
Det lyder ganske lækkert, og det er lige netop det, som Mathias ‘Zanka’ Jørgensen skal i de næste to år.
Den danske forsvarer har nemlig skrevet under på kontrakt med MLS-klubben LA Galaxy onsdag aften dansk tid, og han skifter fra Anderlecht efter blot et halvt års ophold.
Men hvad venter den erfarne dansker?
Journalist Alex Ruiz har LA Galaxy som sit ekspertiseområde, og han mener, at den tidligere FCK-spiller kan blive en værdifuld spiller for holdet
– Jeg synes, at Zanka er en tiltrængt tilføjelse til LA Galaxy. Holdet har ikke så meget dybde i det centrale forsvar. Galaxy valgte ikke at hente veteranen Martin Caceres tilbage, og så tradede de en upcomming forsvarer væk i Jalen Neal, og man har heller ikke hentet anfører Maya Yoshida tilbage. Galaxy har brug for en erfaren forsvarer, og Zanka passer til den profil, siger Alex Ruiz i et interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg forventer, at Zanka vil være en god forstærkning til holdet og tilføje mere lederskab til omklædningsrummet. Galaxy har lige nu ikke den erfarne leder på grund af Gaston Brugmans afgang og Yoshidas usikre fremtid. På banen vil han sandsynligvis blive teamet op med Emiro Garces, en forsvarsspiller, der er hurtig og atletisk. Zanka vil ikke blive bedt om at være det defensive hovedanker, men han vil blive bedt om at tilføje fysik i bagrummet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Bliver ikke lønførende
Normalt hører man om kæmpe lønninger i MLS, men danskeren bliver langt fra lønførende på LA Galaxy-mandskabet. Det skyldes noget helt bestemt.
– Da Zanka ikke er en Designated Player, forventer jeg ikke, at hans løn er for høj. Indtil MLSPA (MLS Players Association, red.) udgiver deres årlige lønguide i foråret, er det uvist, hvor meget han tjener. Men han bliver ikke en af de bedst betalte spillere på holdet, det vil DP’erne (Designated Player, red.) være.
Hver MLS-klub må maksimalt have tre Designated Players, som ikke er indbefattet af et såkaldt lønloft. Journalisten oplyser, at LA Galaxys tre Designated Players er Riqui Puig, Joseph Paintsil og Gabriel Pec.
Journalisten fortæller, at MLS-klubben har gennemgået en lille forvandling det seneste stykke tid, men forvetningerne er stadig høje til Los Angeles-klubben.
– Klubben skulle skabe plads lønmæssigt til at hente forstærkninger. MLS er en meget svær liga at være mestre i flere år i træk. Problemer for klubben er fortsat at skulle vinde trofæer i denne sæson. The Concacaf Champions Cup, Leagues Cup og U.S. Open er trofæer, som klubben gerne vil vinde efter en succesfuld seneste sæson.
Ruiz vurderer, at danskeren kan blive en succes for Los Angeles-klubben, da danskeren har stor ballast fra en lang karriere.
– Hans succes i klubben vil afhænge af mængden af spilletid, han får. Det er for tidligt at sige, om han vil være starter fra dag ét. Galaxy vil gerne være gentagne mestre. Det har Zanka erfaring med at gøre det to gange med FC København. Spillerne og trænerne vil læne sig op af hans erfaring og lederskab i denne sæson for at hjælpe klubben i den lange sæson.
– Det er stadig for tidligt at kende hans rolle, i betragtning af at klubben stadig forsøger at genkøbe Yoshida, så derfor kan jeg ikke rigtig sige, hvor stor indflydelse han vil have på Galaxy. Hvis Yoshida beslutter sig for ikke at komme til Galaxy igen, så vil Zanka have et stort ansvar for at have indflydelse på banen og som en af lederne i omklædningsrummet, afslutter LA Galaxy-journalisten med til Tipsbladet.
LA Galaxy vandt MLS 2024 efter en finalesejr over New York Red Bulls.
Tipsbladet har onsdag aften været i kontakt med Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, men han fortæller, at han på nuværende tidspunkt ikke har kommentarer angående skiftet.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Nu taler Messi
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning