Fodbold i solrige omgivelser i Los Angeles.
Det lyder ganske lækkert, og det er lige netop det, som Mathias ‘Zanka’ Jørgensen skal i de næste to år.
Den danske forsvarer har nemlig skrevet under på kontrakt med MLS-klubben LA Galaxy onsdag aften dansk tid, og han skifter fra Anderlecht efter blot et halvt års ophold.
Men hvad venter den erfarne dansker?
Journalist Alex Ruiz har LA Galaxy som sit ekspertiseområde, og han mener, at den tidligere FCK-spiller kan blive en værdifuld spiller for holdet
– Jeg synes, at Zanka er en tiltrængt tilføjelse til LA Galaxy. Holdet har ikke så meget dybde i det centrale forsvar. Galaxy valgte ikke at hente veteranen Martin Caceres tilbage, og så tradede de en upcomming forsvarer væk i Jalen Neal, og man har heller ikke hentet anfører Maya Yoshida tilbage. Galaxy har brug for en erfaren forsvarer, og Zanka passer til den profil, siger Alex Ruiz i et interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg forventer, at Zanka vil være en god forstærkning til holdet og tilføje mere lederskab til omklædningsrummet. Galaxy har lige nu ikke den erfarne leder på grund af Gaston Brugmans afgang og Yoshidas usikre fremtid. På banen vil han sandsynligvis blive teamet op med Emiro Garces, en forsvarsspiller, der er hurtig og atletisk. Zanka vil ikke blive bedt om at være det defensive hovedanker, men han vil blive bedt om at tilføje fysik i bagrummet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Bliver ikke lønførende
Normalt hører man om kæmpe lønninger i MLS, men danskeren bliver langt fra lønførende på LA Galaxy-mandskabet. Det skyldes noget helt bestemt.
– Da Zanka ikke er en Designated Player, forventer jeg ikke, at hans løn er for høj. Indtil MLSPA (MLS Players Association, red.) udgiver deres årlige lønguide i foråret, er det uvist, hvor meget han tjener. Men han bliver ikke en af de bedst betalte spillere på holdet, det vil DP’erne (Designated Player, red.) være.
Hver MLS-klub må maksimalt have tre Designated Players, som ikke er indbefattet af et såkaldt lønloft. Journalisten oplyser, at LA Galaxys tre Designated Players er Riqui Puig, Joseph Paintsil og Gabriel Pec.
Journalisten fortæller, at MLS-klubben har gennemgået en lille forvandling det seneste stykke tid, men forvetningerne er stadig høje til Los Angeles-klubben.
– Klubben skulle skabe plads lønmæssigt til at hente forstærkninger. MLS er en meget svær liga at være mestre i flere år i træk. Problemer for klubben er fortsat at skulle vinde trofæer i denne sæson. The Concacaf Champions Cup, Leagues Cup og U.S. Open er trofæer, som klubben gerne vil vinde efter en succesfuld seneste sæson.
Ruiz vurderer, at danskeren kan blive en succes for Los Angeles-klubben, da danskeren har stor ballast fra en lang karriere.
– Hans succes i klubben vil afhænge af mængden af spilletid, han får. Det er for tidligt at sige, om han vil være starter fra dag ét. Galaxy vil gerne være gentagne mestre. Det har Zanka erfaring med at gøre det to gange med FC København. Spillerne og trænerne vil læne sig op af hans erfaring og lederskab i denne sæson for at hjælpe klubben i den lange sæson.
– Det er stadig for tidligt at kende hans rolle, i betragtning af at klubben stadig forsøger at genkøbe Yoshida, så derfor kan jeg ikke rigtig sige, hvor stor indflydelse han vil have på Galaxy. Hvis Yoshida beslutter sig for ikke at komme til Galaxy igen, så vil Zanka have et stort ansvar for at have indflydelse på banen og som en af lederne i omklædningsrummet, afslutter LA Galaxy-journalisten med til Tipsbladet.
LA Galaxy vandt MLS 2024 efter en finalesejr over New York Red Bulls.
Tipsbladet har onsdag aften været i kontakt med Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, men han fortæller, at han på nuværende tidspunkt ikke har kommentarer angående skiftet.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg