Silkeborg skred i denne uge til en overraskende fyring af cheftræner Preben Lundbye. Årsagen var ifølge klubbens ledelse en kombination af manglende resultater og for dårligt spil foråret igennem. Lundbye røg altså ikke som en konsekvens af nedrykningen, men fordi der undervejs i de fem måneders trænervirke havde været for lidt udvikling og for få sejre.
Det ville være forkert at klandre Silkeborgs ledelse med bestyrelses-formand Kent Madsen i spidsen for at have truffet en fejlbeslutning i den aktuelle sag. Fejlen blev ikke begået i denne uge, men da man ansatte Lundbye i januar.
Ove Christensen var sprunget fra, flere andre kandidater havde takket nej og panikken var begyndt at brede sig. Derfor endte det med, at en mand ansat i klubben siden 1992 blev udnævnt til ny cheftræner.
At man er nødt til at fyre ham efter blot fem måneder viser i al sin enkle logik fejltagelsen. Klubben kendte Lundbye til bunds, hans forcer og svagheder, og der burde således ikke være noget, der kom overraskende. Alligevel blev han altså fyret.
Allerede ved ansættelsen kaldte jeg det på denne plads et chancespil. Fordi Lundbye var uden erfaring på højeste nationale niveau.
Nu skal jeg ikke spille bagklog, men det er min klare overbevisning, at en af de få rigtige beslutninger, Silkeborgs ledelse har truffet i denne sæson, er fyringen af Preben Lundbye. Det var at tage en chance overhovedet at ansætte ham, og nu hvor facit er kendt er det også rimeligt at hævde, at det var en forkert chance at tage.
Fyringen af Viggo Jensen fremstår også i et lys af panik fra en ledelse, der kom i tvivl. Hvorfor skulle Viggo fyres, når man ikke havde andre alternativer, end den assistent, Peder Knudsen, der var Viggos mand og derfor udtog det samme hold og i øvrigt gjorde tingene stort set som sin forgænger. Med det forudsigelige resultat, at Silkeborg også tabte de fire kampe inden jul, hvor Knudsen stod i spidsen.
Dette forbliver en påstand, der aldrig kan bevises. Men havde ledelsen haft tålmodighed med Viggo Jensen og givet ham de samme spillere, Lustü, Stefan Schmidt og Okkonen primært, som Lundbye fik, havde Silkeborg reddet sig.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
OPTAKT
Barcelona – Atletico
OPTAKT
PSG – Liverpool
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Mathias Zanka går viralt
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER