Silkeborg skred i denne uge til en overraskende fyring af cheftræner Preben Lundbye. Årsagen var ifølge klubbens ledelse en kombination af manglende resultater og for dårligt spil foråret igennem. Lundbye røg altså ikke som en konsekvens af nedrykningen, men fordi der undervejs i de fem måneders trænervirke havde været for lidt udvikling og for få sejre.
Det ville være forkert at klandre Silkeborgs ledelse med bestyrelses-formand Kent Madsen i spidsen for at have truffet en fejlbeslutning i den aktuelle sag. Fejlen blev ikke begået i denne uge, men da man ansatte Lundbye i januar.
Ove Christensen var sprunget fra, flere andre kandidater havde takket nej og panikken var begyndt at brede sig. Derfor endte det med, at en mand ansat i klubben siden 1992 blev udnævnt til ny cheftræner.
At man er nødt til at fyre ham efter blot fem måneder viser i al sin enkle logik fejltagelsen. Klubben kendte Lundbye til bunds, hans forcer og svagheder, og der burde således ikke være noget, der kom overraskende. Alligevel blev han altså fyret.
Allerede ved ansættelsen kaldte jeg det på denne plads et chancespil. Fordi Lundbye var uden erfaring på højeste nationale niveau.
Nu skal jeg ikke spille bagklog, men det er min klare overbevisning, at en af de få rigtige beslutninger, Silkeborgs ledelse har truffet i denne sæson, er fyringen af Preben Lundbye. Det var at tage en chance overhovedet at ansætte ham, og nu hvor facit er kendt er det også rimeligt at hævde, at det var en forkert chance at tage.
Fyringen af Viggo Jensen fremstår også i et lys af panik fra en ledelse, der kom i tvivl. Hvorfor skulle Viggo fyres, når man ikke havde andre alternativer, end den assistent, Peder Knudsen, der var Viggos mand og derfor udtog det samme hold og i øvrigt gjorde tingene stort set som sin forgænger. Med det forudsigelige resultat, at Silkeborg også tabte de fire kampe inden jul, hvor Knudsen stod i spidsen.
Dette forbliver en påstand, der aldrig kan bevises. Men havde ledelsen haft tålmodighed med Viggo Jensen og givet ham de samme spillere, Lustü, Stefan Schmidt og Okkonen primært, som Lundbye fik, havde Silkeborg reddet sig.
LIVE
Superliga-LIVE: Hvor er Mikael Uhre?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED