Silkeborg skred i denne uge til en overraskende fyring af cheftræner Preben Lundbye. Årsagen var ifølge klubbens ledelse en kombination af manglende resultater og for dårligt spil foråret igennem. Lundbye røg altså ikke som en konsekvens af nedrykningen, men fordi der undervejs i de fem måneders trænervirke havde været for lidt udvikling og for få sejre.
Det ville være forkert at klandre Silkeborgs ledelse med bestyrelses-formand Kent Madsen i spidsen for at have truffet en fejlbeslutning i den aktuelle sag. Fejlen blev ikke begået i denne uge, men da man ansatte Lundbye i januar.
Ove Christensen var sprunget fra, flere andre kandidater havde takket nej og panikken var begyndt at brede sig. Derfor endte det med, at en mand ansat i klubben siden 1992 blev udnævnt til ny cheftræner.
At man er nødt til at fyre ham efter blot fem måneder viser i al sin enkle logik fejltagelsen. Klubben kendte Lundbye til bunds, hans forcer og svagheder, og der burde således ikke være noget, der kom overraskende. Alligevel blev han altså fyret.
Allerede ved ansættelsen kaldte jeg det på denne plads et chancespil. Fordi Lundbye var uden erfaring på højeste nationale niveau.
Nu skal jeg ikke spille bagklog, men det er min klare overbevisning, at en af de få rigtige beslutninger, Silkeborgs ledelse har truffet i denne sæson, er fyringen af Preben Lundbye. Det var at tage en chance overhovedet at ansætte ham, og nu hvor facit er kendt er det også rimeligt at hævde, at det var en forkert chance at tage.
Fyringen af Viggo Jensen fremstår også i et lys af panik fra en ledelse, der kom i tvivl. Hvorfor skulle Viggo fyres, når man ikke havde andre alternativer, end den assistent, Peder Knudsen, der var Viggos mand og derfor udtog det samme hold og i øvrigt gjorde tingene stort set som sin forgænger. Med det forudsigelige resultat, at Silkeborg også tabte de fire kampe inden jul, hvor Knudsen stod i spidsen.
Dette forbliver en påstand, der aldrig kan bevises. Men havde ledelsen haft tålmodighed med Viggo Jensen og givet ham de samme spillere, Lustü, Stefan Schmidt og Okkonen primært, som Lundbye fik, havde Silkeborg reddet sig.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
AGF tilbage på førstepladsen
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER