Silkeborg skred i denne uge til en overraskende fyring af cheftræner Preben Lundbye. Årsagen var ifølge klubbens ledelse en kombination af manglende resultater og for dårligt spil foråret igennem. Lundbye røg altså ikke som en konsekvens af nedrykningen, men fordi der undervejs i de fem måneders trænervirke havde været for lidt udvikling og for få sejre.
Det ville være forkert at klandre Silkeborgs ledelse med bestyrelses-formand Kent Madsen i spidsen for at have truffet en fejlbeslutning i den aktuelle sag. Fejlen blev ikke begået i denne uge, men da man ansatte Lundbye i januar.
Ove Christensen var sprunget fra, flere andre kandidater havde takket nej og panikken var begyndt at brede sig. Derfor endte det med, at en mand ansat i klubben siden 1992 blev udnævnt til ny cheftræner.
At man er nødt til at fyre ham efter blot fem måneder viser i al sin enkle logik fejltagelsen. Klubben kendte Lundbye til bunds, hans forcer og svagheder, og der burde således ikke være noget, der kom overraskende. Alligevel blev han altså fyret.
Allerede ved ansættelsen kaldte jeg det på denne plads et chancespil. Fordi Lundbye var uden erfaring på højeste nationale niveau.
Nu skal jeg ikke spille bagklog, men det er min klare overbevisning, at en af de få rigtige beslutninger, Silkeborgs ledelse har truffet i denne sæson, er fyringen af Preben Lundbye. Det var at tage en chance overhovedet at ansætte ham, og nu hvor facit er kendt er det også rimeligt at hævde, at det var en forkert chance at tage.
Fyringen af Viggo Jensen fremstår også i et lys af panik fra en ledelse, der kom i tvivl. Hvorfor skulle Viggo fyres, når man ikke havde andre alternativer, end den assistent, Peder Knudsen, der var Viggos mand og derfor udtog det samme hold og i øvrigt gjorde tingene stort set som sin forgænger. Med det forudsigelige resultat, at Silkeborg også tabte de fire kampe inden jul, hvor Knudsen stod i spidsen.
Dette forbliver en påstand, der aldrig kan bevises. Men havde ledelsen haft tålmodighed med Viggo Jensen og givet ham de samme spillere, Lustü, Stefan Schmidt og Okkonen primært, som Lundbye fik, havde Silkeborg reddet sig.
TOPNYHED
– Alle kan se Thomas Frank-effekten
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
TRANSFER
Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
NYHEDER
Pludselig nævnte Zorniger Moukoko
TOPNYHED
Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’
TOPNYHED
“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste
NYHEDER
Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage
INTERVIEW
Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!
TOPNYHED
– Det er helt hjernedødt
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
Storroser Yuito Suzuki
INTERVIEW
Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin
TOPNYHED
Skidt nyt
MEDIE
AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’
TOPNYHED
Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
MEDIE
Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub
TOPNYHED
Skrækkeligt Napoli-nyt
TOPNYHED
Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt
INTERVIEW
Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt
NYHEDER
Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’
– Det er et kæmpe problem, FCK!
TOPNYHED
Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
HELT VILDT
Sensationel udvikling på vej?
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
På røven over dansk stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Vind eller forsvind i Toulouse
TOPNYHED
Ny stor fiasko!
NYHEDER
Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar
NYHEDER
Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november
Brøndby får bøde for konfetti
NYHEDER
Bekræfter transfer
‘Jeg forlader holdet’
INTERVIEW
Lionel Messi i stor kovending?
HELT VILDT
Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers
TOPNYHED
Har talt ud med Daniel Wass
NYHEDER