“Det var ikke fyringen af Preben Lundbye, der var en fejl. Det var ansættelsen.”

Silkeborg skred i denne uge til en overraskende fyring af cheftræner Preben Lundbye. Årsagen var ifølge klubbens ledelse en kombination af manglende resultater og for dårligt spil foråret igennem. Lundbye røg altså ikke som en konsekvens af nedrykningen, men fordi der undervejs i de fem måneders trænervirke havde været for lidt udvikling og for få…



Silkeborg skred i denne uge til en overraskende fyring af cheftræner Preben Lundbye. Årsagen var ifølge klubbens ledelse en kombination af manglende resultater og for dårligt spil foråret igennem. Lundbye røg altså ikke som en konsekvens af nedrykningen, men fordi der undervejs i de fem måneders trænervirke havde været for lidt udvikling og for få sejre.

Det ville være forkert at klandre Silkeborgs ledelse med bestyrelses-formand Kent Madsen i spidsen for at have truffet en fejlbeslutning i den aktuelle sag. Fejlen blev ikke begået i denne uge, men da man ansatte Lundbye i januar.

Ove Christensen var sprunget fra, flere andre kandidater havde takket nej og panikken var begyndt at brede sig. Derfor endte det med, at en mand ansat i klubben siden 1992 blev udnævnt til ny cheftræner.

At man er nødt til at fyre ham efter blot fem måneder viser i al sin enkle logik fejltagelsen. Klubben kendte Lundbye til bunds, hans forcer og svagheder, og der burde således ikke være noget, der kom overraskende. Alligevel blev han altså fyret.

Allerede ved ansættelsen kaldte jeg det på denne plads et chancespil. Fordi Lundbye var uden erfaring på højeste nationale niveau.

Nu skal jeg ikke spille bagklog, men det er min klare overbevisning, at en af de få rigtige beslutninger, Silkeborgs ledelse har truffet i denne sæson, er fyringen af Preben Lundbye. Det var at tage en chance overhovedet at ansætte ham, og nu hvor facit er kendt er det også rimeligt at hævde, at det var en forkert chance at tage.

Fyringen af Viggo Jensen fremstår også i et lys af panik fra en ledelse, der kom i tvivl. Hvorfor skulle Viggo fyres, når man ikke havde andre alternativer, end den assistent, Peder Knudsen, der var Viggos mand og derfor udtog det samme hold og i øvrigt gjorde tingene stort set som sin forgænger. Med det forudsigelige resultat, at Silkeborg også tabte de fire kampe inden jul, hvor Knudsen stod i spidsen.

Dette forbliver en påstand, der aldrig kan bevises. Men havde ledelsen haft tålmodighed med Viggo Jensen og givet ham de samme spillere, Lustü, Stefan Schmidt og Okkonen primært, som Lundbye fik, havde Silkeborg reddet sig.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal – Burnley

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Salah sender særlig besked