“Det var ikke fyringen af Preben Lundbye, der var en fejl. Det var ansættelsen.”

Silkeborg skred i denne uge til en overraskende fyring af cheftræner Preben Lundbye. Årsagen var ifølge klubbens ledelse en kombination af manglende resultater og for dårligt spil foråret igennem. Lundbye røg altså ikke som en konsekvens af nedrykningen, men fordi der undervejs i de fem måneders trænervirke havde været for lidt udvikling og for få…



Silkeborg skred i denne uge til en overraskende fyring af cheftræner Preben Lundbye. Årsagen var ifølge klubbens ledelse en kombination af manglende resultater og for dårligt spil foråret igennem. Lundbye røg altså ikke som en konsekvens af nedrykningen, men fordi der undervejs i de fem måneders trænervirke havde været for lidt udvikling og for få sejre.

Det ville være forkert at klandre Silkeborgs ledelse med bestyrelses-formand Kent Madsen i spidsen for at have truffet en fejlbeslutning i den aktuelle sag. Fejlen blev ikke begået i denne uge, men da man ansatte Lundbye i januar.

Ove Christensen var sprunget fra, flere andre kandidater havde takket nej og panikken var begyndt at brede sig. Derfor endte det med, at en mand ansat i klubben siden 1992 blev udnævnt til ny cheftræner.

At man er nødt til at fyre ham efter blot fem måneder viser i al sin enkle logik fejltagelsen. Klubben kendte Lundbye til bunds, hans forcer og svagheder, og der burde således ikke være noget, der kom overraskende. Alligevel blev han altså fyret.

Allerede ved ansættelsen kaldte jeg det på denne plads et chancespil. Fordi Lundbye var uden erfaring på højeste nationale niveau.

Nu skal jeg ikke spille bagklog, men det er min klare overbevisning, at en af de få rigtige beslutninger, Silkeborgs ledelse har truffet i denne sæson, er fyringen af Preben Lundbye. Det var at tage en chance overhovedet at ansætte ham, og nu hvor facit er kendt er det også rimeligt at hævde, at det var en forkert chance at tage.

Fyringen af Viggo Jensen fremstår også i et lys af panik fra en ledelse, der kom i tvivl. Hvorfor skulle Viggo fyres, når man ikke havde andre alternativer, end den assistent, Peder Knudsen, der var Viggos mand og derfor udtog det samme hold og i øvrigt gjorde tingene stort set som sin forgænger. Med det forudsigelige resultat, at Silkeborg også tabte de fire kampe inden jul, hvor Knudsen stod i spidsen.

Dette forbliver en påstand, der aldrig kan bevises. Men havde ledelsen haft tålmodighed med Viggo Jensen og givet ham de samme spillere, Lustü, Stefan Schmidt og Okkonen primært, som Lundbye fik, havde Silkeborg reddet sig.



Pointdeling i vestfransk derby

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Sergio Ramos i chokskifte?

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Storhylder Christian Nørgaard

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Bekræfter millionbud på dansker

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

AaB-talent prøver sig af i Italien

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Stort spansk medie fremhæver William Clem

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’