Atletico Madrids præsident Enrique Cerezo kan næsten ikke forestille sig noget bedre end at se Diego Costa trække den spanske rød-gule trøje, fremfor at spille for sit hjemland Brasilien. Men selvom hovedpersonen selv ønsker at stille op for Spanien, så står der fortsat et par juridiske detaljer i vejen.
Costa er således kommet i centrum for en kamp mellem det spanske og brasilianske fodboldforbund, idet sidstnævnte har bedt FIFA om hjælp for at forhindre, at den 24-årige angriber skifter nationalitet.
Torsdag aften kunne det spanske fodboldforbund således bekræfte, at Diego Costa ønsker at spille for Vicente del Bosques mandskab, men ændringen lader sig ikke så let ske.
– Diego Costa vil spille for det spanske landshold, selvom bureaukratiske ting forhindrer dette i øjeblikket, fortæller det spanske fodboldforbund i en pressemeddelelse.
Diego Costa har allerede dobbelt statsborgerskab og har spillet for spanske klubber siden 2007, da han skiftede portugisiske SC Braga.
Spanienstræner Vicente del Bosque vil annoncere sin næste landsholdstrup fredag, men her bliver der ikke plads til Atletico-angriberen.
– Træner Vicente Del Bosque har ikke mulighed for at vælge Atletico Madrid-spilleren Diego Costa til de kommende kampe mod Hviderusland og Georgien, da FIFA har krævet yderligere papirer, et arbejde som allerede er i gang, selv om spilleren verbalt har udtrykt sit ønske om at spille for landsholdet i fremtiden.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bekræfter dansk kæmpetransfer
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
