Så sidder man ellers dér og skal se håndbold.
Håndfladerne er svedige, nerverne er på højkant, og fokuseringen er rettet aktiviteterne på banen, hvor de danske spillere forhåbentlig kan knokle sig frem til EM-guld.
Og så er det, at en forsigtig stemme indskyder; må udenlandske spilleselskaber egentlig godt reklamere i Norge?
Hmm, tænke, tænke, hvordan er det nu lige den norske spillelovgivning er? Nå jo, her sidder Norsk Tipping tungt på markedet som følge af deres monopol, nøjagtig som Danske Spil har monopol på udbydelse af spil her til lands. Og nej, det er bestemt ikke lovligt for udenlandske spilleskaber at reklamere for deres forretning i Norge.
Og pludselig er fokus, i det mindste for en stund, rettet væk fra slåskampene mellem spillerne og ud på banderne, for hvad prydede hele den ganske langside under Danmarks kampe ved den nu overståede EM-slutrunde? Én lang reklame for Oddset hos Danske Spil, hvor der blev slået på tromme for, at udvalget af singlespil er forbedret, ligesom tilbagebetalingsprocenten har fået et skud i vejret.
»Jamen, det er jo kun danske kunder, der kan spille hos Danske Spil, hvorfor reklamen udelukkende er rettet mod Danmark«, siger de hos Danske Spil, når man spørger til reklamekampagnen.
Selvsamme begrundelse skulle også være baggrunden for, at de norske spillemyndigheder valgte ikke at gøre indsigelser overfor hverken Danske Spil eller Svenska Spel, der pryder trøjen på det svenske landshold.
Men hvor dobbeltmoralsk kan man lige blive? Her til lands kæmper spillemyndigheden en brav kamp for at mindske antallet af reklamer for udenlandske spilleselskaber, Ekstra Bladet og BT er hevet i retten med krav om erstatning for de mange annoncer for spilleselskaber, de to aviser, i lighed med dette organ, har kørt, siden det ved lov blev forbudt udenlandske aktører at reklamere på det danske marked.
Hjemmesider med spillefora får advarsler eller bliver dunket i hovedet, hvis de formaster sig til at linke til udenlandske spilleselskaber, og så kan disse sidde og se på skærmen, hvordan det danske spillemonopol storreklamerer for butikken i et andet nordisk land.
Ja, det er ulovligt her til lands at bringe annoncer for udenlandske spilleselskaber, uden at det har haft nogen stor effekt de senere år, hvilket man så kan diskutere det korrekte i, og som informationschef hos Danske Spil, Thomas Rørsig, siger til TIPS-bladets spørgsmål, om ikke man med disse bandereklamer udviser lige vel rigeligt dobbeltmoral.
»Det er vores opgave at blæse og have mel i munden samtidig«.
Det har han ret i. Og de har også ret i, at det trods alt stadig kun er danskere, der kan spille hos Danske Spil. Men berettiger det en reklamekampagne i et andet land, der har samme forbud som Danmark? Ikke i mine øjne.
LIVE
LIVE: Skriver kontrakt med FC Nordsjælland
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
‘De har grinet deres røv i laser’
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Mathias Zanka går viralt
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG