Så sidder man ellers dér og skal se håndbold.
Håndfladerne er svedige, nerverne er på højkant, og fokuseringen er rettet aktiviteterne på banen, hvor de danske spillere forhåbentlig kan knokle sig frem til EM-guld.
Og så er det, at en forsigtig stemme indskyder; må udenlandske spilleselskaber egentlig godt reklamere i Norge?
Hmm, tænke, tænke, hvordan er det nu lige den norske spillelovgivning er? Nå jo, her sidder Norsk Tipping tungt på markedet som følge af deres monopol, nøjagtig som Danske Spil har monopol på udbydelse af spil her til lands. Og nej, det er bestemt ikke lovligt for udenlandske spilleskaber at reklamere for deres forretning i Norge.
Og pludselig er fokus, i det mindste for en stund, rettet væk fra slåskampene mellem spillerne og ud på banderne, for hvad prydede hele den ganske langside under Danmarks kampe ved den nu overståede EM-slutrunde? Én lang reklame for Oddset hos Danske Spil, hvor der blev slået på tromme for, at udvalget af singlespil er forbedret, ligesom tilbagebetalingsprocenten har fået et skud i vejret.
»Jamen, det er jo kun danske kunder, der kan spille hos Danske Spil, hvorfor reklamen udelukkende er rettet mod Danmark«, siger de hos Danske Spil, når man spørger til reklamekampagnen.
Selvsamme begrundelse skulle også være baggrunden for, at de norske spillemyndigheder valgte ikke at gøre indsigelser overfor hverken Danske Spil eller Svenska Spel, der pryder trøjen på det svenske landshold.
Men hvor dobbeltmoralsk kan man lige blive? Her til lands kæmper spillemyndigheden en brav kamp for at mindske antallet af reklamer for udenlandske spilleselskaber, Ekstra Bladet og BT er hevet i retten med krav om erstatning for de mange annoncer for spilleselskaber, de to aviser, i lighed med dette organ, har kørt, siden det ved lov blev forbudt udenlandske aktører at reklamere på det danske marked.
Hjemmesider med spillefora får advarsler eller bliver dunket i hovedet, hvis de formaster sig til at linke til udenlandske spilleselskaber, og så kan disse sidde og se på skærmen, hvordan det danske spillemonopol storreklamerer for butikken i et andet nordisk land.
Ja, det er ulovligt her til lands at bringe annoncer for udenlandske spilleselskaber, uden at det har haft nogen stor effekt de senere år, hvilket man så kan diskutere det korrekte i, og som informationschef hos Danske Spil, Thomas Rørsig, siger til TIPS-bladets spørgsmål, om ikke man med disse bandereklamer udviser lige vel rigeligt dobbeltmoral.
»Det er vores opgave at blæse og have mel i munden samtidig«.
Det har han ret i. Og de har også ret i, at det trods alt stadig kun er danskere, der kan spille hos Danske Spil. Men berettiger det en reklamekampagne i et andet land, der har samme forbud som Danmark? Ikke i mine øjne.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
MEDIE
City med vildt rekordbud
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER