Så sidder man ellers dér og skal se håndbold.
Håndfladerne er svedige, nerverne er på højkant, og fokuseringen er rettet aktiviteterne på banen, hvor de danske spillere forhåbentlig kan knokle sig frem til EM-guld.
Og så er det, at en forsigtig stemme indskyder; må udenlandske spilleselskaber egentlig godt reklamere i Norge?
Hmm, tænke, tænke, hvordan er det nu lige den norske spillelovgivning er? Nå jo, her sidder Norsk Tipping tungt på markedet som følge af deres monopol, nøjagtig som Danske Spil har monopol på udbydelse af spil her til lands. Og nej, det er bestemt ikke lovligt for udenlandske spilleskaber at reklamere for deres forretning i Norge.
Og pludselig er fokus, i det mindste for en stund, rettet væk fra slåskampene mellem spillerne og ud på banderne, for hvad prydede hele den ganske langside under Danmarks kampe ved den nu overståede EM-slutrunde? Én lang reklame for Oddset hos Danske Spil, hvor der blev slået på tromme for, at udvalget af singlespil er forbedret, ligesom tilbagebetalingsprocenten har fået et skud i vejret.
»Jamen, det er jo kun danske kunder, der kan spille hos Danske Spil, hvorfor reklamen udelukkende er rettet mod Danmark«, siger de hos Danske Spil, når man spørger til reklamekampagnen.
Selvsamme begrundelse skulle også være baggrunden for, at de norske spillemyndigheder valgte ikke at gøre indsigelser overfor hverken Danske Spil eller Svenska Spel, der pryder trøjen på det svenske landshold.
Men hvor dobbeltmoralsk kan man lige blive? Her til lands kæmper spillemyndigheden en brav kamp for at mindske antallet af reklamer for udenlandske spilleselskaber, Ekstra Bladet og BT er hevet i retten med krav om erstatning for de mange annoncer for spilleselskaber, de to aviser, i lighed med dette organ, har kørt, siden det ved lov blev forbudt udenlandske aktører at reklamere på det danske marked.
Hjemmesider med spillefora får advarsler eller bliver dunket i hovedet, hvis de formaster sig til at linke til udenlandske spilleselskaber, og så kan disse sidde og se på skærmen, hvordan det danske spillemonopol storreklamerer for butikken i et andet nordisk land.
Ja, det er ulovligt her til lands at bringe annoncer for udenlandske spilleselskaber, uden at det har haft nogen stor effekt de senere år, hvilket man så kan diskutere det korrekte i, og som informationschef hos Danske Spil, Thomas Rørsig, siger til TIPS-bladets spørgsmål, om ikke man med disse bandereklamer udviser lige vel rigeligt dobbeltmoral.
»Det er vores opgave at blæse og have mel i munden samtidig«.
Det har han ret i. Og de har også ret i, at det trods alt stadig kun er danskere, der kan spille hos Danske Spil. Men berettiger det en reklamekampagne i et andet land, der har samme forbud som Danmark? Ikke i mine øjne.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
I chok over Manchester United
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
Langer ud efter trænerlegende
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER