Dobbeltmoral hos Danske Spil

Danske Spil reklamerer i Norge



Så sidder man ellers dér og skal se håndbold.
Håndfladerne er svedige, nerverne er på højkant, og fokuseringen er rettet aktiviteterne på banen, hvor de danske spillere forhåbentlig kan knokle sig frem til EM-guld.

Og så er det, at en forsigtig stemme indskyder; må udenlandske spilleselskaber egentlig godt reklamere i Norge?
Hmm, tænke, tænke, hvordan er det nu lige den norske spillelovgivning er? Nå jo, her sidder Norsk Tipping tungt på markedet som følge af deres monopol, nøjagtig som Danske Spil har monopol på udbydelse af spil her til lands. Og nej, det er bestemt ikke lovligt for udenlandske spilleskaber at reklamere for deres forretning i Norge.

Og pludselig er fokus, i det mindste for en stund, rettet væk fra slåskampene mellem spillerne og ud på banderne, for hvad prydede hele den ganske langside under Danmarks kampe ved den nu overståede EM-slutrunde? Én lang reklame for Oddset hos Danske Spil, hvor der blev slået på tromme for, at udvalget af singlespil er forbedret, ligesom tilbagebetalingsprocenten har fået et skud i vejret.

»Jamen, det er jo kun danske kunder, der kan spille hos Danske Spil, hvorfor reklamen udelukkende er rettet mod Danmark«, siger de hos Danske Spil, når man spørger til reklamekampagnen.
Selvsamme begrundelse skulle også være baggrunden for, at de norske spillemyndigheder valgte ikke at gøre indsigelser overfor hverken Danske Spil eller Svenska Spel, der pryder trøjen på det svenske landshold.

Men hvor dobbeltmoralsk kan man lige blive? Her til lands kæmper spillemyndigheden en brav kamp for at mindske antallet af reklamer for udenlandske spilleselskaber, Ekstra Bladet og BT er hevet i retten med krav om erstatning for de mange annoncer for spilleselskaber, de to aviser, i lighed med dette organ, har kørt, siden det ved lov blev forbudt udenlandske aktører at reklamere på det danske marked.

Hjemmesider med spillefora får advarsler eller bliver dunket i hovedet, hvis de formaster sig til at linke til udenlandske spilleselskaber, og så kan disse sidde og se på skærmen, hvordan det danske spillemonopol storreklamerer for butikken i et andet nordisk land.

Ja, det er ulovligt her til lands at bringe annoncer for udenlandske spilleselskaber, uden at det har haft nogen stor effekt de senere år, hvilket man så kan diskutere det korrekte i, og som informationschef hos Danske Spil, Thomas Rørsig, siger til TIPS-bladets spørgsmål, om ikke man med disse bandereklamer udviser lige vel rigeligt dobbeltmoral.

»Det er vores opgave at blæse og have mel i munden samtidig«.
Det har han ret i. Og de har også ret i, at det trods alt stadig kun er danskere, der kan spille hos Danske Spil. Men berettiger det en reklamekampagne i et andet land, der har samme forbud som Danmark? Ikke i mine øjne.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Sprudler i MLS



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Viborg FF – FC Nordsjælland

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bayern München laver vildt comeback

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg