Dobbeltmoral hos Danske Spil

Danske Spil reklamerer i Norge



Så sidder man ellers dér og skal se håndbold.
Håndfladerne er svedige, nerverne er på højkant, og fokuseringen er rettet aktiviteterne på banen, hvor de danske spillere forhåbentlig kan knokle sig frem til EM-guld.

Og så er det, at en forsigtig stemme indskyder; må udenlandske spilleselskaber egentlig godt reklamere i Norge?
Hmm, tænke, tænke, hvordan er det nu lige den norske spillelovgivning er? Nå jo, her sidder Norsk Tipping tungt på markedet som følge af deres monopol, nøjagtig som Danske Spil har monopol på udbydelse af spil her til lands. Og nej, det er bestemt ikke lovligt for udenlandske spilleskaber at reklamere for deres forretning i Norge.

Og pludselig er fokus, i det mindste for en stund, rettet væk fra slåskampene mellem spillerne og ud på banderne, for hvad prydede hele den ganske langside under Danmarks kampe ved den nu overståede EM-slutrunde? Én lang reklame for Oddset hos Danske Spil, hvor der blev slået på tromme for, at udvalget af singlespil er forbedret, ligesom tilbagebetalingsprocenten har fået et skud i vejret.

»Jamen, det er jo kun danske kunder, der kan spille hos Danske Spil, hvorfor reklamen udelukkende er rettet mod Danmark«, siger de hos Danske Spil, når man spørger til reklamekampagnen.
Selvsamme begrundelse skulle også være baggrunden for, at de norske spillemyndigheder valgte ikke at gøre indsigelser overfor hverken Danske Spil eller Svenska Spel, der pryder trøjen på det svenske landshold.

Men hvor dobbeltmoralsk kan man lige blive? Her til lands kæmper spillemyndigheden en brav kamp for at mindske antallet af reklamer for udenlandske spilleselskaber, Ekstra Bladet og BT er hevet i retten med krav om erstatning for de mange annoncer for spilleselskaber, de to aviser, i lighed med dette organ, har kørt, siden det ved lov blev forbudt udenlandske aktører at reklamere på det danske marked.

Hjemmesider med spillefora får advarsler eller bliver dunket i hovedet, hvis de formaster sig til at linke til udenlandske spilleselskaber, og så kan disse sidde og se på skærmen, hvordan det danske spillemonopol storreklamerer for butikken i et andet nordisk land.

Ja, det er ulovligt her til lands at bringe annoncer for udenlandske spilleselskaber, uden at det har haft nogen stor effekt de senere år, hvilket man så kan diskutere det korrekte i, og som informationschef hos Danske Spil, Thomas Rørsig, siger til TIPS-bladets spørgsmål, om ikke man med disse bandereklamer udviser lige vel rigeligt dobbeltmoral.

»Det er vores opgave at blæse og have mel i munden samtidig«.
Det har han ret i. Og de har også ret i, at det trods alt stadig kun er danskere, der kan spille hos Danske Spil. Men berettiger det en reklamekampagne i et andet land, der har samme forbud som Danmark? Ikke i mine øjne.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub