Én stor familie: FIFA-præsident flytter til Qatar

FIFA’s præsident Gianni Infantino er så glad for Qatar, at han nu har valgt at flytte til landet og sende sine døtre i skole i landet.



Mens flere og flere fortsat kritiserer den kommende VM-slutrunde, der spilles i Qatar i november og december, er der i hvert fald én, der lader til at være godt tilfreds.

Selv om medier har dokumenteret, at mange migrantarbejdere er døde – The Guardian skrev for et år siden mindst 6.500 – i forbindelse med at bygge stadions til FIFA’s VM-projekt i Qatar, vil præsidenten i FIFA, Gianni Infantino, gerne associeres med landet.

Som om det ikke var nok, at mange er døde i forbindelse med at bygge stadions, er det også – blandt andet i Tipsbladet – dokumenteret, hvordan gæstearbejdere lever og arbejder under slavelignende forhold, ligesom mange har fortalt hårrejsende historier om, hvordan de ikke er blevet betalt og har været nødt til at flygte.

Men en, der formentlig ikke flygter, er FIFA-præsident Gianni Infantino.

Faktisk er han så glad for landet, at han nu er flyttet til Qatar og bor der med sin familie. Det skriver det store schweiziske medie Blick.

Her fremgår det, at han har lejet et hus i Doha og sendt sine døtre i skole i landet.

Mediet skriver, at FIFA-bossen siden oktober har boet i hovedstaden i Qatar, og selv om FIFA tidligere har afvist, at Gianni Infantino havde i sinde at flytte til Qatar, har Blick billeder som bevis for, at han er flyttet til landet med sin familie.

Det har nu fået fodboldforbundet til at erkende, at Infantino har bosat sig i Qatar, selv om FIFA forsikrer om, at Infantino arbejder ud fra Zürich. Han er dog sjældent på kontoret i Schweiz, har Blick tidligere dokumenteret.

Så ikke nok med at FIFA har placeret en slutrunde i et land, der ikke går op i menneskerettigheder. Nu har FIFA’s præsident også bosat sig i landet, hvor eksempelvis homoseksualitet i værste tilfælde kan straffes med dødsstraf.

Båndet mellem Qatar og Gianni Infantino har – i lyset af den seneste historie – aldrig været stærkere.







Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

UEFA med vild ændring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’