Mens flere og flere fortsat kritiserer den kommende VM-slutrunde, der spilles i Qatar i november og december, er der i hvert fald én, der lader til at være godt tilfreds.
Selv om medier har dokumenteret, at mange migrantarbejdere er døde – The Guardian skrev for et år siden mindst 6.500 – i forbindelse med at bygge stadions til FIFA’s VM-projekt i Qatar, vil præsidenten i FIFA, Gianni Infantino, gerne associeres med landet.
Som om det ikke var nok, at mange er døde i forbindelse med at bygge stadions, er det også – blandt andet i Tipsbladet – dokumenteret, hvordan gæstearbejdere lever og arbejder under slavelignende forhold, ligesom mange har fortalt hårrejsende historier om, hvordan de ikke er blevet betalt og har været nødt til at flygte.
Men en, der formentlig ikke flygter, er FIFA-præsident Gianni Infantino.
Faktisk er han så glad for landet, at han nu er flyttet til Qatar og bor der med sin familie. Det skriver det store schweiziske medie Blick.
Her fremgår det, at han har lejet et hus i Doha og sendt sine døtre i skole i landet.
Mediet skriver, at FIFA-bossen siden oktober har boet i hovedstaden i Qatar, og selv om FIFA tidligere har afvist, at Gianni Infantino havde i sinde at flytte til Qatar, har Blick billeder som bevis for, at han er flyttet til landet med sin familie.
Det har nu fået fodboldforbundet til at erkende, at Infantino har bosat sig i Qatar, selv om FIFA forsikrer om, at Infantino arbejder ud fra Zürich. Han er dog sjældent på kontoret i Schweiz, har Blick tidligere dokumenteret.
Så ikke nok med at FIFA har placeret en slutrunde i et land, der ikke går op i menneskerettigheder. Nu har FIFA’s præsident også bosat sig i landet, hvor eksempelvis homoseksualitet i værste tilfælde kan straffes med dødsstraf.
Båndet mellem Qatar og Gianni Infantino har – i lyset af den seneste historie – aldrig været stærkere.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT