Én stor familie: FIFA-præsident flytter til Qatar

FIFA’s præsident Gianni Infantino er så glad for Qatar, at han nu har valgt at flytte til landet og sende sine døtre i skole i landet.



Mens flere og flere fortsat kritiserer den kommende VM-slutrunde, der spilles i Qatar i november og december, er der i hvert fald én, der lader til at være godt tilfreds.

Selv om medier har dokumenteret, at mange migrantarbejdere er døde – The Guardian skrev for et år siden mindst 6.500 – i forbindelse med at bygge stadions til FIFA’s VM-projekt i Qatar, vil præsidenten i FIFA, Gianni Infantino, gerne associeres med landet.

Som om det ikke var nok, at mange er døde i forbindelse med at bygge stadions, er det også – blandt andet i Tipsbladet – dokumenteret, hvordan gæstearbejdere lever og arbejder under slavelignende forhold, ligesom mange har fortalt hårrejsende historier om, hvordan de ikke er blevet betalt og har været nødt til at flygte.

Men en, der formentlig ikke flygter, er FIFA-præsident Gianni Infantino.

Faktisk er han så glad for landet, at han nu er flyttet til Qatar og bor der med sin familie. Det skriver det store schweiziske medie Blick.

Her fremgår det, at han har lejet et hus i Doha og sendt sine døtre i skole i landet.

Mediet skriver, at FIFA-bossen siden oktober har boet i hovedstaden i Qatar, og selv om FIFA tidligere har afvist, at Gianni Infantino havde i sinde at flytte til Qatar, har Blick billeder som bevis for, at han er flyttet til landet med sin familie.

Det har nu fået fodboldforbundet til at erkende, at Infantino har bosat sig i Qatar, selv om FIFA forsikrer om, at Infantino arbejder ud fra Zürich. Han er dog sjældent på kontoret i Schweiz, har Blick tidligere dokumenteret.

Så ikke nok med at FIFA har placeret en slutrunde i et land, der ikke går op i menneskerettigheder. Nu har FIFA’s præsident også bosat sig i landet, hvor eksempelvis homoseksualitet i værste tilfælde kan straffes med dødsstraf.

Båndet mellem Qatar og Gianni Infantino har – i lyset af den seneste historie – aldrig været stærkere.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De overvejer Christian Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job