Christian Eriksen viste endnu engang gode takter, da Inter søndag slog Sampdoria med 2-1, og danskeren har efterfølgende fået ros i den italienske presse.
– Conte har løst udfordringen med Eriksen, skriver den italienske avis La Repubblica eksempelvis.
– Efter en periode, der på grund af nedlukningen blev lang, har cheftræneren fundet den taktiske nøgle til at få det meste ud af danskeren, som har præsteret på et højt niveau. Bravo, Conte. Han har forstået at vende formkurven hos sin mest talentfulde spiller.
– Christian Eriksen var virkelig god, og mod Sampdoria stod han for sin første kampafgørende assist i Serie A. Han var diamanten i en kamp, hvor han strengt sagt ikke satte en fod forkert, og hvor han løftede hele holdet.
Også hos Sportmediaset bliver Christian Eriksen hyldet. Mediet godkender præstationen fra angrebsduoen Romelu Lukaku-Lautaro Martinez, men fremhæver Christian Eriksen, der lagde op til belgierens 1-0-mål.
– Det virkelige vendepunkt efter covid-19 er Eriksens totale genrejsning. Danskeren ligger bag de to angribere, leder presspillet og gør livet surt for modstanderholdets forsvarsspillere.
Også i avisen La Gazetta dello Sport bliver Christian Eriksen hyldet. Ifølge avisen var danskeren Inters bedste spiller i kampen mod Sampdoria.
– Inters præstation var næsten perfekt, selvom det så lidt bekymrende ud i anden halvleg. Inter genoptager sæsonen med holdets angribere, Lautaro og Lukaku, i god form, og dertil skal lægges Eriksens klasse midt på banen. En god holdpræstation, hvor ingen af Inter-spillerne faldt igennem.
– Danskeren lagde ud med en halv time, hvor han nærmest tvang kritikerne, der i de første måneder tvivlede på ham, til at angre deres ord. Det var, hvad det var. Men han har kvalitet. Han afslutter mere end alle andre Inter-spillere, han skaber flest muligheder og har flest berøringer, der udstråler klasse. Han er god til at positionere sig og til at finde rummene.
– Eriksen vil gerne have bolden, og det ser ud til, at han har opbygget et godt samarbejde med Lukaku, så længe belgieren har energien. Han bliver en vigtig faktor denne sommer.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
INTERVIEW
