Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Kasper Schmeichel forventes at blive klar til den skotske pokalfinale.



Kasper Schmeichel har ikke spillet en fodboldkamp siden den 23. marts, da Danmark tabte med 5-2 til Portugal, men nu ser det ud til at lysne for den danske landsholdskeeper.

Kasper Schmeichel har været i en kamp mod tiden i forhold til at blive klar til den skotske pokalfinale, og nu skriver The Scottish Sun, at den danske stjerne står til at vinde denne kamp mod tiden, således at han kan spille pokalfinalen.

Den skotske pokalfinale, hvor Celtic møder Aberdeen på Hampden Park, spilles lørdag den 24. maj, altså om lidt over to uger, og derfor har der været tvivl om Kasper Schmeichels deltagelse i den store kamp.

Kasper Schmeichel faldt som bekendt uheldigt ned i Nations League-kvartfinalen mod Portugal, og den 38-årige keeper kunne senere fortælle, at han faktisk brækkede skulderen i Lissabon.

I slutningen af april fortalte Kasper Schmeichel til Sky Sports, at han har trænet på 85-90 procent, og at han derfor forhåbentligt snart var klar til kamp igen.

Kasper Schmeichel skiftede sidste sommer til Celtic fra Anderlecht, og den danske landsholdsstjerne har allerede vundet to profiler med Glasgow-klubben, der har vundet ligaen og League Cup’en i denne sæson og altså kan snuppe et tredje trofæ om et par uger.

Danmark spiller to testkampe i begyndelsen af juni, og her tyder alt altså på, at Brian Riemer kommer til at kunne råde over Celtic-målmanden.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Grønbæk hylder dansker

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk