Kasper Schmeichel har ikke spillet en fodboldkamp siden den 23. marts, da Danmark tabte med 5-2 til Portugal, men nu ser det ud til at lysne for den danske landsholdskeeper.
Kasper Schmeichel har været i en kamp mod tiden i forhold til at blive klar til den skotske pokalfinale, og nu skriver The Scottish Sun, at den danske stjerne står til at vinde denne kamp mod tiden, således at han kan spille pokalfinalen.
Den skotske pokalfinale, hvor Celtic møder Aberdeen på Hampden Park, spilles lørdag den 24. maj, altså om lidt over to uger, og derfor har der været tvivl om Kasper Schmeichels deltagelse i den store kamp.
Kasper Schmeichel faldt som bekendt uheldigt ned i Nations League-kvartfinalen mod Portugal, og den 38-årige keeper kunne senere fortælle, at han faktisk brækkede skulderen i Lissabon.
I slutningen af april fortalte Kasper Schmeichel til Sky Sports, at han har trænet på 85-90 procent, og at han derfor forhåbentligt snart var klar til kamp igen.
Kasper Schmeichel skiftede sidste sommer til Celtic fra Anderlecht, og den danske landsholdsstjerne har allerede vundet to profiler med Glasgow-klubben, der har vundet ligaen og League Cup’en i denne sæson og altså kan snuppe et tredje trofæ om et par uger.
Danmark spiller to testkampe i begyndelsen af juni, og her tyder alt altså på, at Brian Riemer kommer til at kunne råde over Celtic-målmanden.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW