Kasper Schmeichel har ikke spillet en fodboldkamp siden den 23. marts, da Danmark tabte med 5-2 til Portugal, men nu ser det ud til at lysne for den danske landsholdskeeper.
Kasper Schmeichel har været i en kamp mod tiden i forhold til at blive klar til den skotske pokalfinale, og nu skriver The Scottish Sun, at den danske stjerne står til at vinde denne kamp mod tiden, således at han kan spille pokalfinalen.
Den skotske pokalfinale, hvor Celtic møder Aberdeen på Hampden Park, spilles lørdag den 24. maj, altså om lidt over to uger, og derfor har der været tvivl om Kasper Schmeichels deltagelse i den store kamp.
Kasper Schmeichel faldt som bekendt uheldigt ned i Nations League-kvartfinalen mod Portugal, og den 38-årige keeper kunne senere fortælle, at han faktisk brækkede skulderen i Lissabon.
I slutningen af april fortalte Kasper Schmeichel til Sky Sports, at han har trænet på 85-90 procent, og at han derfor forhåbentligt snart var klar til kamp igen.
Kasper Schmeichel skiftede sidste sommer til Celtic fra Anderlecht, og den danske landsholdsstjerne har allerede vundet to profiler med Glasgow-klubben, der har vundet ligaen og League Cup’en i denne sæson og altså kan snuppe et tredje trofæ om et par uger.
Danmark spiller to testkampe i begyndelsen af juni, og her tyder alt altså på, at Brian Riemer kommer til at kunne råde over Celtic-målmanden.
LIVE
TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
OPTAKT
Holland – Japan
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT