FC København – Kolding IF

FCK står med det ene ben i pokalsemifinalen efter 3-1 sejren ude mod Kolding i sidste weekend. Gør ''Løverne'' arbejdet færdigt søndag?



Oddset Pokalen

Dommer: Michael Tykgaard

Søn 15. december kl. 16.00

Stream: Viaplay Sports News

Spilforslag

FCK vinder og Under 3.5 mål

Odds 2.07

Spil hos Betano

Odds fra december 25, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC København:

FCK har med rette fået hug for en del svingende præstationer i løbet af efteråret, hvor forsvaret har disket op med et væld af personlige fejl og hvor offensiven for ofte har skudt med løst krudt.

I det store hele må Jacob Neestrup dog være godt tilfreds med det aktuelle facit for sæsonen inden årets to sidste kampe.

”Løverne” overvintrer som nummer ét i Superligaen, i Conference League sikrede de videre avancement i midtugen, og her i pokalturneringen står de på tærsklen til semifinalen.

Præstationerne er blevet bedre og bedre, som sæsonen er skredet frem, og det var torsdagens europæiske kamp mod Hearts et glimrende bevis på. FCK dominerede nemlig fra start til slut og sikrede en knusende sikker 2-0 sejr efter en stor præstation af det unge angrebshåb Chiakha, som både scorede og skaffede et straffespark.

Der var heller ingen tvivl om udfaldet, da københavnerne i sidste uge vandt med 3-1 ude mod Kolding i den første af de to pokalkvartfinaler, så søndag må man forvente, at de for anden gang i ugen kører et sikkert videre avancement i hus i en cupturnering.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader.

Kolding IF:

Kolding har overraskende spillet sig i pokalkvartfinalen som et af bare to hold, som til daglig ikke tørner ud i den bedste danske række.

I modsætning til den anden pokaloverraskelse, Brabrand, har koldingenserne dog også haft fordel af flere overkommelige lodtrækninger med Superliga-nedrykkerne fra Hvidovre som den hidtil sværeste modstander.

Lodtrækningen til kvartfinalen var dog alt andet end fordelagtig for 1. divisionsholdet, som ganske enkelt virkede til at være oppe mod overmagten i sidste weekends hjemmekamp mod FCK.

Det var koldt og vådt på Autocentralen Park, og Kolding-spillerne gav ikke hjemmefansene meget at varme sig på i et opgør, hvor de var sjældne gæster i og omkring modstanderens felt.

Ti minutter før tid fik Asker Beck dog pyntet på resultatet med scoring til 1-3, og i tillægstiden burde det vel ret beset være blevet til 2-3.

Theo Sander fumlede bolden ned til Leifsson, som frit kunne sende bolden i nettet, men Jakob Kehlet fløjtede for et halvtyndt frispark til FCK-målmanden til stor frustration for jyderne.

Forskellen på 1-3 og 2-3 er stor, så Kolding har et ordentlig bjerg at bestige i Parken.

Karantæner:

FC København: Ingen
Kolding IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København: (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Clem – Froholdt, Mattsson, Robert – Cornelius

Kolding IF: (3-4-2-1): Moser – Vestergaard, Leifsson, Nørager – Enemark, Musbaudeen, Vestergård, Karchoud – Beck, Jørgensen – Taannander

Dom:

FCK spillede sig ikke for alvor ud i første kvartfinale, men vandt alligevel sikkert med 3-1.

Derfor bliver det næppe heller tvivl om udfaldet i Parken, hvor Kolding må forventes at få det endnu sværere end på Autocentralen Park.

Hjemmeholdet kører dog sjældent sine modstandere midtover, og med endnu en vigtig Conference League-kamp i næste uge, må Neestrup være fristet til at give et hvil holdets største profiler.

FCK vinder igen, men defensivt stærke Kolding slipper med æren i behold. 2-0 til ”Løverne”.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 25, 2025 10:06 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Brøndby-stjerne med stor donation

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Alle taler om dem!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Presset Frank: Her er vores store problem

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Et frygteligt scenarie

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Du har udstråling som tagpap

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Henter dansker – får god pakke

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM