FC København – Kolding IF

FCK står med det ene ben i pokalsemifinalen efter 3-1 sejren ude mod Kolding i sidste weekend. Gør ''Løverne'' arbejdet færdigt søndag?



Oddset Pokalen

Dommer: Michael Tykgaard

Søn 15. december kl. 16.00

Stream: Viaplay Sports News

Spilforslag

FCK vinder og Under 3.5 mål

Odds 2.07

Spil hos Betano

Odds fra december 30, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC København:

FCK har med rette fået hug for en del svingende præstationer i løbet af efteråret, hvor forsvaret har disket op med et væld af personlige fejl og hvor offensiven for ofte har skudt med løst krudt.

I det store hele må Jacob Neestrup dog være godt tilfreds med det aktuelle facit for sæsonen inden årets to sidste kampe.

”Løverne” overvintrer som nummer ét i Superligaen, i Conference League sikrede de videre avancement i midtugen, og her i pokalturneringen står de på tærsklen til semifinalen.

Præstationerne er blevet bedre og bedre, som sæsonen er skredet frem, og det var torsdagens europæiske kamp mod Hearts et glimrende bevis på. FCK dominerede nemlig fra start til slut og sikrede en knusende sikker 2-0 sejr efter en stor præstation af det unge angrebshåb Chiakha, som både scorede og skaffede et straffespark.

Der var heller ingen tvivl om udfaldet, da københavnerne i sidste uge vandt med 3-1 ude mod Kolding i den første af de to pokalkvartfinaler, så søndag må man forvente, at de for anden gang i ugen kører et sikkert videre avancement i hus i en cupturnering.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader.

Kolding IF:

Kolding har overraskende spillet sig i pokalkvartfinalen som et af bare to hold, som til daglig ikke tørner ud i den bedste danske række.

I modsætning til den anden pokaloverraskelse, Brabrand, har koldingenserne dog også haft fordel af flere overkommelige lodtrækninger med Superliga-nedrykkerne fra Hvidovre som den hidtil sværeste modstander.

Lodtrækningen til kvartfinalen var dog alt andet end fordelagtig for 1. divisionsholdet, som ganske enkelt virkede til at være oppe mod overmagten i sidste weekends hjemmekamp mod FCK.

Det var koldt og vådt på Autocentralen Park, og Kolding-spillerne gav ikke hjemmefansene meget at varme sig på i et opgør, hvor de var sjældne gæster i og omkring modstanderens felt.

Ti minutter før tid fik Asker Beck dog pyntet på resultatet med scoring til 1-3, og i tillægstiden burde det vel ret beset være blevet til 2-3.

Theo Sander fumlede bolden ned til Leifsson, som frit kunne sende bolden i nettet, men Jakob Kehlet fløjtede for et halvtyndt frispark til FCK-målmanden til stor frustration for jyderne.

Forskellen på 1-3 og 2-3 er stor, så Kolding har et ordentlig bjerg at bestige i Parken.

Karantæner:

FC København: Ingen
Kolding IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København: (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Clem – Froholdt, Mattsson, Robert – Cornelius

Kolding IF: (3-4-2-1): Moser – Vestergaard, Leifsson, Nørager – Enemark, Musbaudeen, Vestergård, Karchoud – Beck, Jørgensen – Taannander

Dom:

FCK spillede sig ikke for alvor ud i første kvartfinale, men vandt alligevel sikkert med 3-1.

Derfor bliver det næppe heller tvivl om udfaldet i Parken, hvor Kolding må forventes at få det endnu sværere end på Autocentralen Park.

Hjemmeholdet kører dog sjældent sine modstandere midtover, og med endnu en vigtig Conference League-kamp i næste uge, må Neestrup være fristet til at give et hvil holdets største profiler.

FCK vinder igen, men defensivt stærke Kolding slipper med æren i behold. 2-0 til ”Løverne”.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 30, 2025 23:07 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

I dialog med Brøndby

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

En kæmpe sejr

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

‘Har lukket munden på kritikerne’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker