FC København – Kolding IF

FCK står med det ene ben i pokalsemifinalen efter 3-1 sejren ude mod Kolding i sidste weekend. Gør ''Løverne'' arbejdet færdigt søndag?



Oddset Pokalen

Dommer: Michael Tykgaard

Søn 15. december kl. 16.00

Stream: Viaplay Sports News

Spilforslag

FCK vinder og Under 3.5 mål

Odds 2.07

Spil hos Betano

Odds fra februar 8, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC København:

FCK har med rette fået hug for en del svingende præstationer i løbet af efteråret, hvor forsvaret har disket op med et væld af personlige fejl og hvor offensiven for ofte har skudt med løst krudt.

I det store hele må Jacob Neestrup dog være godt tilfreds med det aktuelle facit for sæsonen inden årets to sidste kampe.

”Løverne” overvintrer som nummer ét i Superligaen, i Conference League sikrede de videre avancement i midtugen, og her i pokalturneringen står de på tærsklen til semifinalen.

Præstationerne er blevet bedre og bedre, som sæsonen er skredet frem, og det var torsdagens europæiske kamp mod Hearts et glimrende bevis på. FCK dominerede nemlig fra start til slut og sikrede en knusende sikker 2-0 sejr efter en stor præstation af det unge angrebshåb Chiakha, som både scorede og skaffede et straffespark.

Der var heller ingen tvivl om udfaldet, da københavnerne i sidste uge vandt med 3-1 ude mod Kolding i den første af de to pokalkvartfinaler, så søndag må man forvente, at de for anden gang i ugen kører et sikkert videre avancement i hus i en cupturnering.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader.

Kolding IF:

Kolding har overraskende spillet sig i pokalkvartfinalen som et af bare to hold, som til daglig ikke tørner ud i den bedste danske række.

I modsætning til den anden pokaloverraskelse, Brabrand, har koldingenserne dog også haft fordel af flere overkommelige lodtrækninger med Superliga-nedrykkerne fra Hvidovre som den hidtil sværeste modstander.

Lodtrækningen til kvartfinalen var dog alt andet end fordelagtig for 1. divisionsholdet, som ganske enkelt virkede til at være oppe mod overmagten i sidste weekends hjemmekamp mod FCK.

Det var koldt og vådt på Autocentralen Park, og Kolding-spillerne gav ikke hjemmefansene meget at varme sig på i et opgør, hvor de var sjældne gæster i og omkring modstanderens felt.

Ti minutter før tid fik Asker Beck dog pyntet på resultatet med scoring til 1-3, og i tillægstiden burde det vel ret beset være blevet til 2-3.

Theo Sander fumlede bolden ned til Leifsson, som frit kunne sende bolden i nettet, men Jakob Kehlet fløjtede for et halvtyndt frispark til FCK-målmanden til stor frustration for jyderne.

Forskellen på 1-3 og 2-3 er stor, så Kolding har et ordentlig bjerg at bestige i Parken.

Karantæner:

FC København: Ingen
Kolding IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København: (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Clem – Froholdt, Mattsson, Robert – Cornelius

Kolding IF: (3-4-2-1): Moser – Vestergaard, Leifsson, Nørager – Enemark, Musbaudeen, Vestergård, Karchoud – Beck, Jørgensen – Taannander

Dom:

FCK spillede sig ikke for alvor ud i første kvartfinale, men vandt alligevel sikkert med 3-1.

Derfor bliver det næppe heller tvivl om udfaldet i Parken, hvor Kolding må forventes at få det endnu sværere end på Autocentralen Park.

Hjemmeholdet kører dog sjældent sine modstandere midtover, og med endnu en vigtig Conference League-kamp i næste uge, må Neestrup være fristet til at give et hvil holdets største profiler.

FCK vinder igen, men defensivt stærke Kolding slipper med æren i behold. 2-0 til ”Løverne”.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 8, 2026 12:32 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Højlund med helterolle for Napoli

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby IF – Randers FC



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Mener FC København det fortsat alvorligt?

– Det skriger til himlen i Brøndby!

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Brian Riemer giver råd til storklub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

AGF og OB var enige om at spille søndag

Er han den nye Rurik Gislason?

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue