FC København – Kolding IF

FCK står med det ene ben i pokalsemifinalen efter 3-1 sejren ude mod Kolding i sidste weekend. Gør ''Løverne'' arbejdet færdigt søndag?



Oddset Pokalen

Dommer: Michael Tykgaard

Søn 15. december kl. 16.00

Stream: Viaplay Sports News

Spilforslag

FCK vinder og Under 3.5 mål

Odds 2.07

Spil hos Betano

Odds fra marts 22, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC København:

FCK har med rette fået hug for en del svingende præstationer i løbet af efteråret, hvor forsvaret har disket op med et væld af personlige fejl og hvor offensiven for ofte har skudt med løst krudt.

I det store hele må Jacob Neestrup dog være godt tilfreds med det aktuelle facit for sæsonen inden årets to sidste kampe.

”Løverne” overvintrer som nummer ét i Superligaen, i Conference League sikrede de videre avancement i midtugen, og her i pokalturneringen står de på tærsklen til semifinalen.

Præstationerne er blevet bedre og bedre, som sæsonen er skredet frem, og det var torsdagens europæiske kamp mod Hearts et glimrende bevis på. FCK dominerede nemlig fra start til slut og sikrede en knusende sikker 2-0 sejr efter en stor præstation af det unge angrebshåb Chiakha, som både scorede og skaffede et straffespark.

Der var heller ingen tvivl om udfaldet, da københavnerne i sidste uge vandt med 3-1 ude mod Kolding i den første af de to pokalkvartfinaler, så søndag må man forvente, at de for anden gang i ugen kører et sikkert videre avancement i hus i en cupturnering.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader.

Kolding IF:

Kolding har overraskende spillet sig i pokalkvartfinalen som et af bare to hold, som til daglig ikke tørner ud i den bedste danske række.

I modsætning til den anden pokaloverraskelse, Brabrand, har koldingenserne dog også haft fordel af flere overkommelige lodtrækninger med Superliga-nedrykkerne fra Hvidovre som den hidtil sværeste modstander.

Lodtrækningen til kvartfinalen var dog alt andet end fordelagtig for 1. divisionsholdet, som ganske enkelt virkede til at være oppe mod overmagten i sidste weekends hjemmekamp mod FCK.

Det var koldt og vådt på Autocentralen Park, og Kolding-spillerne gav ikke hjemmefansene meget at varme sig på i et opgør, hvor de var sjældne gæster i og omkring modstanderens felt.

Ti minutter før tid fik Asker Beck dog pyntet på resultatet med scoring til 1-3, og i tillægstiden burde det vel ret beset være blevet til 2-3.

Theo Sander fumlede bolden ned til Leifsson, som frit kunne sende bolden i nettet, men Jakob Kehlet fløjtede for et halvtyndt frispark til FCK-målmanden til stor frustration for jyderne.

Forskellen på 1-3 og 2-3 er stor, så Kolding har et ordentlig bjerg at bestige i Parken.

Karantæner:

FC København: Ingen
Kolding IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC København: (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Clem – Froholdt, Mattsson, Robert – Cornelius

Kolding IF: (3-4-2-1): Moser – Vestergaard, Leifsson, Nørager – Enemark, Musbaudeen, Vestergård, Karchoud – Beck, Jørgensen – Taannander

Dom:

FCK spillede sig ikke for alvor ud i første kvartfinale, men vandt alligevel sikkert med 3-1.

Derfor bliver det næppe heller tvivl om udfaldet i Parken, hvor Kolding må forventes at få det endnu sværere end på Autocentralen Park.

Hjemmeholdet kører dog sjældent sine modstandere midtover, og med endnu en vigtig Conference League-kamp i næste uge, må Neestrup være fristet til at give et hvil holdets største profiler.

FCK vinder igen, men defensivt stærke Kolding slipper med æren i behold. 2-0 til ”Løverne”.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 22, 2026 10:13 am

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

LIVE: Vil med til VM

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Viborg FF – FC Midtjylland

Rasmus Højlund revser konkurrent



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

FC København – FC Fredericia

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Benhård Brian Riemer-melding

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Randers FC – Silkeborg IF

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afslører vild transfer-historie

Modtager stor ros fra Højbjerg

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Millionregn over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘Det er dramatisk!’

Så blev det officielt

“Ingen er uerstattelige”

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’