Oddset Pokalen
Dommer: Michael Tykgaard
Søn 15. december kl. 16.00
Stream: Viaplay Sports News
Spilforslag
FCK vinder og Under 3.5 mål
Odds 2.07
Odds fra juni 17, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC København:
FCK har med rette fået hug for en del svingende præstationer i løbet af efteråret, hvor forsvaret har disket op med et væld af personlige fejl og hvor offensiven for ofte har skudt med løst krudt.
I det store hele må Jacob Neestrup dog være godt tilfreds med det aktuelle facit for sæsonen inden årets to sidste kampe.
”Løverne” overvintrer som nummer ét i Superligaen, i Conference League sikrede de videre avancement i midtugen, og her i pokalturneringen står de på tærsklen til semifinalen.
Præstationerne er blevet bedre og bedre, som sæsonen er skredet frem, og det var torsdagens europæiske kamp mod Hearts et glimrende bevis på. FCK dominerede nemlig fra start til slut og sikrede en knusende sikker 2-0 sejr efter en stor præstation af det unge angrebshåb Chiakha, som både scorede og skaffede et straffespark.
Der var heller ingen tvivl om udfaldet, da københavnerne i sidste uge vandt med 3-1 ude mod Kolding i den første af de to pokalkvartfinaler, så søndag må man forvente, at de for anden gang i ugen kører et sikkert videre avancement i hus i en cupturnering.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader.
Kolding IF:
Kolding har overraskende spillet sig i pokalkvartfinalen som et af bare to hold, som til daglig ikke tørner ud i den bedste danske række.
I modsætning til den anden pokaloverraskelse, Brabrand, har koldingenserne dog også haft fordel af flere overkommelige lodtrækninger med Superliga-nedrykkerne fra Hvidovre som den hidtil sværeste modstander.
Lodtrækningen til kvartfinalen var dog alt andet end fordelagtig for 1. divisionsholdet, som ganske enkelt virkede til at være oppe mod overmagten i sidste weekends hjemmekamp mod FCK.
Det var koldt og vådt på Autocentralen Park, og Kolding-spillerne gav ikke hjemmefansene meget at varme sig på i et opgør, hvor de var sjældne gæster i og omkring modstanderens felt.
Ti minutter før tid fik Asker Beck dog pyntet på resultatet med scoring til 1-3, og i tillægstiden burde det vel ret beset være blevet til 2-3.
Theo Sander fumlede bolden ned til Leifsson, som frit kunne sende bolden i nettet, men Jakob Kehlet fløjtede for et halvtyndt frispark til FCK-målmanden til stor frustration for jyderne.
Forskellen på 1-3 og 2-3 er stor, så Kolding har et ordentlig bjerg at bestige i Parken.
Karantæner:
FC København: Ingen
Kolding IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København: (4-2-3-1): Sander – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Clem – Froholdt, Mattsson, Robert – Cornelius
Kolding IF: (3-4-2-1): Moser – Vestergaard, Leifsson, Nørager – Enemark, Musbaudeen, Vestergård, Karchoud – Beck, Jørgensen – Taannander
Dom:
FCK spillede sig ikke for alvor ud i første kvartfinale, men vandt alligevel sikkert med 3-1.
Derfor bliver det næppe heller tvivl om udfaldet i Parken, hvor Kolding må forventes at få det endnu sværere end på Autocentralen Park.
Hjemmeholdet kører dog sjældent sine modstandere midtover, og med endnu en vigtig Conference League-kamp i næste uge, må Neestrup være fristet til at give et hvil holdets største profiler.
FCK vinder igen, men defensivt stærke Kolding slipper med æren i behold. 2-0 til ”Løverne”.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 17, 2026 10:14 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
OPTAKT
England – Kroatien
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
TOPNYHED