FCK-glæde over Mos-succes

I FC København glæder man sig over, at Mustafa Abdellaoue scorer mål for OB, men der er endnu ikke taget stilling til nordmandens fremtid i klubben.



Mustafa Abdellaoue blev i sommer lejet ud fra FC København til OB, da den norske angriber havde brug for fast spilletid, mens OB havde brug for en målscorer. Begge parter har fået, hvad de ønskede sig, for Abdellaoue har stort set været fast mand for fynboerne, der har kunne glæde sig over ni Superliga-mål fra nordmanden indtil videre.

Men det er ikke kun på Fyn, man glæder sig over succesen; det gør man også i København, for i FCK har man også noteret sig Mustafa Abdellaoues præstationer i OB.

– Det er dejligt at se, at ‘Mos’ har fået gang i målscoringen. Vi har hele tiden vidst, at han kan score mål, men det er ikke alting, der passer som fod i hose. Det var måske ikke lige så nemt som vi havde troet og håbet på i København, men nu scorer han mål i OB, og det er vi jo glade for. Uanset hvad det ender med, er det kun godt for alle, at han viser, hvad han kan; nemlig at score mål. Det er positivt, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen.

LÆS OGSÅ: Mos-agent: FCK vil lytte til tilbud

Mustafa Abdellaoues lejeaftale med OB udløber til sommer, hvor han principielt skal tilbage til FCK, men nordmanden har senest udtalt, at han forventer at finde et andet sted at spille end i FC København, da han næppe har nogen fremtid. Carsten V. Jensen fastslår dog, at der ikke er truffet nogen beslutninger om Abdellaoue endnu.

– Generelt kan jeg sige, at så længe kontrakten ligger hos os, kan der ske flere ting: Man kan fortsætte som udlejet, man kan komme hjem til København eller man kan blive afhændet permanent. Det er de muligheder, der ligger, og så længe, der ikke er noget afklaret, er det de muligheder, der er. Der findes eksempler på det hele, og Youssef Toutouh har jo for eksempel været udlejet og er kommet tilbage. Det er en del af den måde, vi arbejder på at bruge den del også, siger Carsten V. Jensen.

Udover Mustafa Abdellaoue har FC København også Marvin Pourie af sted på en lejeaftale. Den tyske angriber er i dette forår lejet ud til belgiske Zulte-Waregem. 





‘En af de største nogensinde’


Landstræner hylder formstærk FCK-profil

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

– 255 millioner for dansker? Glem det!

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo

Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave

Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Silkeborg IF – Brøndby IF

Premier League-klub fyrer cheftræner

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Rasmus Højlund pryder forsiden

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Patrick Vieira fyret

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Storklub meldes varm på Adam Daghim

AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Bo Henriksen med hård erkendelse

Viborg FF – Randers FC

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

– Udstillede hvad mange vidste

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

Godt nyt om ‘AC’

Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

FC Nordsjælland – OB

San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp

Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Rystet over Tottenham: ‘De havde INGEN idé’

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

FCK knækker Fredericia med stort besvær