En sejr over Maccabi Tel Aviv for FC Midtjylland og et skuffende nederlag mod Jagiellonia for FC København.
Det var, hvad torsdagens europæiske kampe bød på for de danske hold, og det er skidt nyt for Danmarks plads på den europæiske koefficientrangliste.
Danmark er nemlig faldet ud af den afgørende top 15.
Forud for den uges kampe i Champions League, Europa League og Conference League var Danmark ellers nummer 15 på koefficientranglisten med 29.575 point – akkurat foran Grækenland med 29.500 point og lige efter Schweiz med 29.975 point.
Men med FC Midtjyllands sejr og FC Københavns nederlag hentede Danmark “kun” 0.500 point i denne uge.
Grækenland, der har tre hold med i Europa, hentede samtidig 0.750 point, da Panathinaikos spillede uafgjort og Olympiakos vandt. Dermed ender de ugen med 30.250 point, mens Danmark er lige efter med 30.075.
Hvis FC København havde vundet deres kamp, havde Danmark faktisk ikke bare været nummer 15, men helt oppe som nummer 14 foran Schweiz. En uafgjort havde holdt Danmark foran Grækenland.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Top 15 er det sjove selskab
Koefficientranglisten er vigtig, fordi den afgør, hvor mange hold de forskellige lande skal have i Europa.
Denne sæsons koefficientliste afgør således, hvor mange hold Danmark – og de øvrige – får i Europa i 2026/27-sæsonen. Og hvis man er i top 15, får man fem hold med.
Danmark har de seneste par år kun haft fire hold med, men var sidste sæson meget tæt på at slutte i top 15 og sikre sig fem europæiske pladser i 2025/26-sæsonen. I sidste ende vandt Olympiakos dog sensationelt Conference League, og Grækenland snuppede den sidste plads i top 15.
Det er desuden værd at nævne, at det ikke kun er denne sæsons resultater, der afgør, hvor på listen et givent land befinder sig. Et lands resultater i de seneste fire sæsoner samt den indeværende regnes med.
FC København og FC Midtjylland skal i aktion igen i Europa mod henholdsvis Real Betis og Union Saint Gilloise den 24. oktober.
Svær opgave
Det bliver dog uanset hvad en svær opgave for Danmark at ende i top 15 i denne sæson. Danmark har kun to hold med i Europa, mens Grækenland har tre. To af de græske hold spiller desuden i Europa League, hvorfor de spiller flere kampe end hold i Conference League som FC København.
Også Schweiz, som Danmark potentielt kan overhale på koefficientlisten, har tre hold med i Europa.
For Grækenlands vedkommende er der tale om PAOK, Olympiakos og Panathinaikos, mens Schweiz har FC St. Gallen, Young Boys og Lugano med.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER