En sejr over Maccabi Tel Aviv for FC Midtjylland og et skuffende nederlag mod Jagiellonia for FC København.
Det var, hvad torsdagens europæiske kampe bød på for de danske hold, og det er skidt nyt for Danmarks plads på den europæiske koefficientrangliste.
Danmark er nemlig faldet ud af den afgørende top 15.
Forud for den uges kampe i Champions League, Europa League og Conference League var Danmark ellers nummer 15 på koefficientranglisten med 29.575 point – akkurat foran Grækenland med 29.500 point og lige efter Schweiz med 29.975 point.
Men med FC Midtjyllands sejr og FC Københavns nederlag hentede Danmark “kun” 0.500 point i denne uge.
Grækenland, der har tre hold med i Europa, hentede samtidig 0.750 point, da Panathinaikos spillede uafgjort og Olympiakos vandt. Dermed ender de ugen med 30.250 point, mens Danmark er lige efter med 30.075.
Hvis FC København havde vundet deres kamp, havde Danmark faktisk ikke bare været nummer 15, men helt oppe som nummer 14 foran Schweiz. En uafgjort havde holdt Danmark foran Grækenland.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Top 15 er det sjove selskab
Koefficientranglisten er vigtig, fordi den afgør, hvor mange hold de forskellige lande skal have i Europa.
Denne sæsons koefficientliste afgør således, hvor mange hold Danmark – og de øvrige – får i Europa i 2026/27-sæsonen. Og hvis man er i top 15, får man fem hold med.
Danmark har de seneste par år kun haft fire hold med, men var sidste sæson meget tæt på at slutte i top 15 og sikre sig fem europæiske pladser i 2025/26-sæsonen. I sidste ende vandt Olympiakos dog sensationelt Conference League, og Grækenland snuppede den sidste plads i top 15.
Det er desuden værd at nævne, at det ikke kun er denne sæsons resultater, der afgør, hvor på listen et givent land befinder sig. Et lands resultater i de seneste fire sæsoner samt den indeværende regnes med.
FC København og FC Midtjylland skal i aktion igen i Europa mod henholdsvis Real Betis og Union Saint Gilloise den 24. oktober.
Svær opgave
Det bliver dog uanset hvad en svær opgave for Danmark at ende i top 15 i denne sæson. Danmark har kun to hold med i Europa, mens Grækenland har tre. To af de græske hold spiller desuden i Europa League, hvorfor de spiller flere kampe end hold i Conference League som FC København.
Også Schweiz, som Danmark potentielt kan overhale på koefficientlisten, har tre hold med i Europa.
For Grækenlands vedkommende er der tale om PAOK, Olympiakos og Panathinaikos, mens Schweiz har FC St. Gallen, Young Boys og Lugano med.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
Frankrig – Spanien
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER