FCK-chok: Danmark overhales af Grækenland

Danmark falder på koefficientlisten i denne uge, efter at FC København ikke formåede at få point mod Jagiellonia på hjemmebane.



En sejr over Maccabi Tel Aviv for FC Midtjylland og et skuffende nederlag mod Jagiellonia for FC København.

Det var, hvad torsdagens europæiske kampe bød på for de danske hold, og det er skidt nyt for Danmarks plads på den europæiske koefficientrangliste.

Danmark er nemlig faldet ud af den afgørende top 15.

Forud for den uges kampe i Champions League, Europa League og Conference League var Danmark ellers nummer 15 på koefficientranglisten med 29.575 point – akkurat foran Grækenland med 29.500 point og lige efter Schweiz med 29.975 point.

Men med FC Midtjyllands sejr og FC Københavns nederlag hentede Danmark “kun” 0.500 point i denne uge.

Grækenland, der har tre hold med i Europa, hentede samtidig 0.750 point, da Panathinaikos spillede uafgjort og Olympiakos vandt. Dermed ender de ugen med 30.250 point, mens Danmark er lige efter med 30.075.

Hvis FC København havde vundet deres kamp, havde Danmark faktisk ikke bare været nummer 15, men helt oppe som nummer 14 foran Schweiz. En uafgjort havde holdt Danmark foran Grækenland.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Top 15 er det sjove selskab
Koefficientranglisten er vigtig, fordi den afgør, hvor mange hold de forskellige lande skal have i Europa.

Denne sæsons koefficientliste afgør således, hvor mange hold Danmark – og de øvrige – får i Europa i 2026/27-sæsonen. Og hvis man er i top 15, får man fem hold med.

Danmark har de seneste par år kun haft fire hold med, men var sidste sæson meget tæt på at slutte i top 15 og sikre sig fem europæiske pladser i 2025/26-sæsonen. I sidste ende vandt Olympiakos dog sensationelt Conference League, og Grækenland snuppede den sidste plads i top 15.

Det er desuden værd at nævne, at det ikke kun er denne sæsons resultater, der afgør, hvor på listen et givent land befinder sig. Et lands resultater i de seneste fire sæsoner samt den indeværende regnes med. 

FC København og FC Midtjylland skal i aktion igen i Europa mod henholdsvis Real Betis og Union Saint Gilloise den 24. oktober. 

Svær opgave
Det bliver dog uanset hvad en svær opgave for Danmark at ende i top 15 i denne sæson. Danmark har kun to hold med i Europa, mens Grækenland har tre. To af de græske hold spiller desuden i Europa League, hvorfor de spiller flere kampe end hold i Conference League som FC København.

Også Schweiz, som Danmark potentielt kan overhale på koefficientlisten, har tre hold med i Europa.

For Grækenlands vedkommende er der tale om PAOK, Olympiakos og Panathinaikos, mens Schweiz har FC St. Gallen, Young Boys og Lugano med. 





Bach Bak i svime over Uhre

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Chokerende, FCK – den er helt gal

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

– Så kan det ikke være et svært valg

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Liverpool-træner er ked af prædikat

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Her er Ajax-danskers millionløn

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft