En sejr over Maccabi Tel Aviv for FC Midtjylland og et skuffende nederlag mod Jagiellonia for FC København.
Det var, hvad torsdagens europæiske kampe bød på for de danske hold, og det er skidt nyt for Danmarks plads på den europæiske koefficientrangliste.
Danmark er nemlig faldet ud af den afgørende top 15.
Forud for den uges kampe i Champions League, Europa League og Conference League var Danmark ellers nummer 15 på koefficientranglisten med 29.575 point – akkurat foran Grækenland med 29.500 point og lige efter Schweiz med 29.975 point.
Men med FC Midtjyllands sejr og FC Københavns nederlag hentede Danmark “kun” 0.500 point i denne uge.
Grækenland, der har tre hold med i Europa, hentede samtidig 0.750 point, da Panathinaikos spillede uafgjort og Olympiakos vandt. Dermed ender de ugen med 30.250 point, mens Danmark er lige efter med 30.075.
Hvis FC København havde vundet deres kamp, havde Danmark faktisk ikke bare været nummer 15, men helt oppe som nummer 14 foran Schweiz. En uafgjort havde holdt Danmark foran Grækenland.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Top 15 er det sjove selskab
Koefficientranglisten er vigtig, fordi den afgør, hvor mange hold de forskellige lande skal have i Europa.
Denne sæsons koefficientliste afgør således, hvor mange hold Danmark – og de øvrige – får i Europa i 2026/27-sæsonen. Og hvis man er i top 15, får man fem hold med.
Danmark har de seneste par år kun haft fire hold med, men var sidste sæson meget tæt på at slutte i top 15 og sikre sig fem europæiske pladser i 2025/26-sæsonen. I sidste ende vandt Olympiakos dog sensationelt Conference League, og Grækenland snuppede den sidste plads i top 15.
Det er desuden værd at nævne, at det ikke kun er denne sæsons resultater, der afgør, hvor på listen et givent land befinder sig. Et lands resultater i de seneste fire sæsoner samt den indeværende regnes med.
FC København og FC Midtjylland skal i aktion igen i Europa mod henholdsvis Real Betis og Union Saint Gilloise den 24. oktober.
Svær opgave
Det bliver dog uanset hvad en svær opgave for Danmark at ende i top 15 i denne sæson. Danmark har kun to hold med i Europa, mens Grækenland har tre. To af de græske hold spiller desuden i Europa League, hvorfor de spiller flere kampe end hold i Conference League som FC København.
Også Schweiz, som Danmark potentielt kan overhale på koefficientlisten, har tre hold med i Europa.
For Grækenlands vedkommende er der tale om PAOK, Olympiakos og Panathinaikos, mens Schweiz har FC St. Gallen, Young Boys og Lugano med.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TRANSFER