En sejr over Maccabi Tel Aviv for FC Midtjylland og et skuffende nederlag mod Jagiellonia for FC København.
Det var, hvad torsdagens europæiske kampe bød på for de danske hold, og det er skidt nyt for Danmarks plads på den europæiske koefficientrangliste.
Danmark er nemlig faldet ud af den afgørende top 15.
Forud for den uges kampe i Champions League, Europa League og Conference League var Danmark ellers nummer 15 på koefficientranglisten med 29.575 point – akkurat foran Grækenland med 29.500 point og lige efter Schweiz med 29.975 point.
Men med FC Midtjyllands sejr og FC Københavns nederlag hentede Danmark “kun” 0.500 point i denne uge.
Grækenland, der har tre hold med i Europa, hentede samtidig 0.750 point, da Panathinaikos spillede uafgjort og Olympiakos vandt. Dermed ender de ugen med 30.250 point, mens Danmark er lige efter med 30.075.
Hvis FC København havde vundet deres kamp, havde Danmark faktisk ikke bare været nummer 15, men helt oppe som nummer 14 foran Schweiz. En uafgjort havde holdt Danmark foran Grækenland.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Top 15 er det sjove selskab
Koefficientranglisten er vigtig, fordi den afgør, hvor mange hold de forskellige lande skal have i Europa.
Denne sæsons koefficientliste afgør således, hvor mange hold Danmark – og de øvrige – får i Europa i 2026/27-sæsonen. Og hvis man er i top 15, får man fem hold med.
Danmark har de seneste par år kun haft fire hold med, men var sidste sæson meget tæt på at slutte i top 15 og sikre sig fem europæiske pladser i 2025/26-sæsonen. I sidste ende vandt Olympiakos dog sensationelt Conference League, og Grækenland snuppede den sidste plads i top 15.
Det er desuden værd at nævne, at det ikke kun er denne sæsons resultater, der afgør, hvor på listen et givent land befinder sig. Et lands resultater i de seneste fire sæsoner samt den indeværende regnes med.
FC København og FC Midtjylland skal i aktion igen i Europa mod henholdsvis Real Betis og Union Saint Gilloise den 24. oktober.
Svær opgave
Det bliver dog uanset hvad en svær opgave for Danmark at ende i top 15 i denne sæson. Danmark har kun to hold med i Europa, mens Grækenland har tre. To af de græske hold spiller desuden i Europa League, hvorfor de spiller flere kampe end hold i Conference League som FC København.
Også Schweiz, som Danmark potentielt kan overhale på koefficientlisten, har tre hold med i Europa.
For Grækenlands vedkommende er der tale om PAOK, Olympiakos og Panathinaikos, mens Schweiz har FC St. Gallen, Young Boys og Lugano med.

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Mads Hermansen til topklub?

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

FCK-stjerne i klubskifte?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afslører – i dialog med danske klubber

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Nu kan de hentes gratis

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Av! Taber stort på dansker

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Det kan ende helt galt

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende