FCK-træner: Skyder os selv i foden i dansk fodbold

FC København-træner Jacob Neestrup er frustreret over de defensive fejl, hans mandskab begik mod Istanbul Basaksehir. Han er også irriteret over kampprogrammet.



PARKEN (Tipsbladet): Udfordringer er der nok af i FC København for tiden.

Torsdag måtte et skadesplaget og afbudsramt FCK-mandskab nøjes med 2-2 mod Istanbul Basaksehir i Conference League, og "løverne" må muligvis føje yderligere to navne til skadeslisten. Andreas Cornelius måtte udgå med en skade i kampen, og Viktor Claesson var ligeledes i store smerter.

I forvejen måtte FC København undvære Thomas Delaney og Robert, og skader er, hvad der kan ske, når kampene falder med få dages mellemrum, som de gør for FCK i øjeblikket. 

På ét punkt er Jacob Neestrup dog irriteret. Han har svært ved at forstå, hvorfor FC København skulle møde Silkeborg i en mandagskamp samme uge, som holdet spiller europæisk torsdag aften.

– Vi havde flere slagskader – og altså ikke muskelskader. Hvis jeg skal være lidt bitter over noget, så synes jeg, vi skyder os selv lidt i foden som dansk fodbold. Havde vi spillet kampen mod Silkeborg søndag og fået de samme skader, var der flere spillere, der havde rendt rundt inde på banen i dag. 

– Der må jeg bare sige, at der måske er en grund til, at nogle af de andre lande løber fra os, siger Jacob Neestrup.

Han ønsker ikke at kommentere det yderligere.

Forsvarsfejl
At det kun blev til et enkelt point mod Istanbul Basaksehir skyldtes et par alvorlige fejl i det centrale forsvar, hvor især Gabriel Pereira havde en mareridtsaften. 

FC Københavns cheftræner ønsker ikke at hænge nogen ud, men han er ved at gå ud af sit gode skind, når snakken falder på "løvernes" defensiv. Både i forhold til torsdagens kamp, men også over en mere bred kam.

– Det er det, der gør, at vi  mangler seks point i vores gruppe lige nu, og det er det, der gør, at vi mangler fire point i Superligaen. Det skal vi bruge al vores krudt og energi på. Det skal stoppes, siger Neestrup og fortsætter:

– Vi taber og vinder sammen, og hovedårsagen til, at vi ikke vinder i dag, er de to mål, vi giver væk. Det kan der simpelthen ikke være nogen som helst diskussion om. Det er ikke første gang, vi kan tale om det efter en kamp, og det er da bekymrende. Det skal stoppe nu. 

FCK-bossen efterlyser desuden et straffespark til Victor Froholdt i første halvleg.

– Jeg havde gerne set, at han (dommeren, red.) havde fløjtet det straffespark, som Froholdt soleklart skulle have. Men det er sådan, det er. Vi skal først og fremmest kigge indad. Vi kan brokke os over manglende straffespark den dag, vi ikke laver de fejl, vi gør i dag. Det vil være malplaceret at bruge tid på det nu, for det er ikke det, der er afgørende for kampen i dag, slutter Jacob Neestrup.

Næste opgave for FC København i Europa er mod Dinamo Minsk





Efter DBU-kritik: Må Riemer udtage Bundgaard?




LIVE

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Her er Pione Sistos løn

Jens Jønsson på vej væk? 

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Så fik han hul på bylden

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

FC København har taget kontakt

Klokkeklar Højlund-besked

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler 

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

FC København udtager German Onugkha

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Højbjerg reagerer på skandale

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Følger varm dansk bomber

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

Fremhæver Brøndby-trio

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Lurer på dansk angrebskomet

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget