FCM solgte guldfugl dyrt: Debuterede med Bellerin

Ousmane Diomandé skulle ikke bruge mange dage i Sporting CP, før han fik sin debut for storklubben.



Sjældent har der været skrevet og talt så meget om en spiller herhjemme, der aldrig har spillet en officiel førsteholdskamp for en dansk klub, som Ousmane Diomandé.

Den nu tidligere FC Midtjylland-stopper var transfervinduets helt store samtaleemne i januar, hvor han endte med at blive solgt til storklubben Sporting CP i en handel, som kan bringe FC Midtjylland mere end 90 millioner kroner. Dette tal kan stige enormt, hvis Diomandé sælges i fremtiden for en stor sum penge.

Forventningerne er tydeligvis store til Diomandé, som var lejet til CD Mafra i den næstbedste portugisiske række i efteråret, for den 19-årige midterforsvar blev fik mandag allerede sin debut for den portugisiske storklub.

Det gjorde han i udekampen mod Rio Ave, som Sporting vandt 0-1. Her blev Ousmane Diomandé bragt på banen i det 87. minut sammen med den nu tidligere Barcelona-back Hector Bellerin, da Sporting skulle forsvare føringen hjem.

Det lykkedes, og dermed kan Diomandé sige, at han allerede nu har spillet flere officielle kampe for Sporting, end han har for FC Midtjylland.

Efter kampen forholdte klubbens cheftræner, Rúben Amorim, sig også til den nye forsvarsspiller, og han lægger ikke skjul på, at han har høje tanker om ham.

– Det var mere vanskeligt for Diomande (at blive skiftet ind). Bellerin har mere erfaring, og det blev bemærket, for han føler sig godt tilpas med bolden. Diomande har også en masse kvalitet med bolden, det er tydeligt. Hans evner og ro vil vokse med tiden, og vi har tid til alle. De er en del af vores projekt, og jeg er glad for begge, siger Amorim ifølge A Bola

19-årige Diomandé afløste Matheus Reis i slutfasen af kampen.





FCK lurer på landsholdsspiller




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Det ser sort ud for B.93



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter