FCM solgte guldfugl dyrt: Debuterede med Bellerin

Ousmane Diomandé skulle ikke bruge mange dage i Sporting CP, før han fik sin debut for storklubben.



Sjældent har der været skrevet og talt så meget om en spiller herhjemme, der aldrig har spillet en officiel førsteholdskamp for en dansk klub, som Ousmane Diomandé.

Den nu tidligere FC Midtjylland-stopper var transfervinduets helt store samtaleemne i januar, hvor han endte med at blive solgt til storklubben Sporting CP i en handel, som kan bringe FC Midtjylland mere end 90 millioner kroner. Dette tal kan stige enormt, hvis Diomandé sælges i fremtiden for en stor sum penge.

Forventningerne er tydeligvis store til Diomandé, som var lejet til CD Mafra i den næstbedste portugisiske række i efteråret, for den 19-årige midterforsvar blev fik mandag allerede sin debut for den portugisiske storklub.

Det gjorde han i udekampen mod Rio Ave, som Sporting vandt 0-1. Her blev Ousmane Diomandé bragt på banen i det 87. minut sammen med den nu tidligere Barcelona-back Hector Bellerin, da Sporting skulle forsvare føringen hjem.

Det lykkedes, og dermed kan Diomandé sige, at han allerede nu har spillet flere officielle kampe for Sporting, end han har for FC Midtjylland.

Efter kampen forholdte klubbens cheftræner, Rúben Amorim, sig også til den nye forsvarsspiller, og han lægger ikke skjul på, at han har høje tanker om ham.

– Det var mere vanskeligt for Diomande (at blive skiftet ind). Bellerin har mere erfaring, og det blev bemærket, for han føler sig godt tilpas med bolden. Diomande har også en masse kvalitet med bolden, det er tydeligt. Hans evner og ro vil vokse med tiden, og vi har tid til alle. De er en del af vores projekt, og jeg er glad for begge, siger Amorim ifølge A Bola

19-årige Diomandé afløste Matheus Reis i slutfasen af kampen.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

‘Vi må se, hvad FC København vil’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Aston Villa – Nottingham Forest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt