• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Victor Risager

Flyvende landsholdsspiller: Arbejder mod et salg

Foto: Getty Images

Den formstærke højre back regner ikke med at være i RB Salzburg de næste mange år.

Af Victor Risager

Det kører for Rasmus Nissen Kristensen i øjeblikket. 

Den 24-årige højre back har været en del af Kasper Hjulmands landsholdstrup til de seneste landskampe, og på klubplan storspiller han for RB Salzburg med fire mål og fem oplæg alene i den indeværende sæson.

De gode præstationer sikrede også Rasmus Nissen en ny kontrakt i RB Salzburg tilbage i maj, men til trods for det regner han ikke med at blive til kontraktudløb. Det siger han til TV3 Sport.

- Strategien er, at spillere skal hentes ind og sælges eller komme op fra akademiet på førsteholdet og derfra sælges. Det er det selvfølgelig også med mig. Det er både i min interesse, men så sandelig også i klubbens interesse.

- De vil virkelig gerne have en dynamisk trup, så det er helt sikkert noget, der også fra klubbens side er en målsætning. Det er det, vi arbejder hen imod. Der er ikke så meget mere at sige, end at det er en kæmpe målsætning for mig selv, siger højrebacken til TV3 Sport og tilføjer, at han dog ikke ved hvornår.

Se interviewet med Rasmus Nissen Kristensen i videoen øverst i artiklen.

Danskeren har en fortid i FC Midtjylland og Ajax Amsterdam, men har været de seneste tre sæsoner i RB Salzburg med otte kasser til følge. Til tider bærer han endda anførerbindet i den østrigske storklub. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020