Fodboldfamilien Ilsø

Ken Ilsø har fodboldgenerne i orden, for både far, onkel og fætre gør og har gjort sig på højeste niveau.



At Ken Ilsø blev god til sport kan ikke overraske nogen. Hans far Finn Ilsø spillede i halvfjerdserne på B 93’s bedste hold som offensiv midtbane med knap 200 kampe og det sidste år som professionel i den bedste række, og hans mor Else Ilsø Larsen var i sine unge dage omkring ynglingelandsholdet i damehåndbold.

Generne til topsport var altså på plads, og samtidig var hele familien optaget af fodbold. Ken Ilsøs mor har nemlig en lillebror, der hedder Palle, kendt som målmanden Palle Plankeværk med efternavnet Petersen og med to sønner, mens Finn Ilsøs lillebror Jan også havde en søn, der var skarp til fodbold. Så der blev altid spillet fodbold i familien, også til højtid og fest når fætrene Ken Ilsø, Tim Ilsø (aktuelt i Frem), Kenneth Emil Pedersen (aktuelt i AaB) og Christian Emil Pedersen (senest målmand i Rishøj) var samlet.

“Selv juleaften var vi ude. Om der så var sne ude i haven, skulle vi ud at spille, for vi havde jo indrettet haven med mål og det hele. Fodbold var altid en del af det, og det var familiekampe på højt niveau. Der blev sgu’ gået til den. Vores helt store fætter Christian Emil, der er blevet målmand, han var den hårde. Han var Stig Tøfting. Han har sparket mig og Kenneth Emil ned mange gange ude i haven. Der blev leget, men der blev også gået til den. Det var en alvorlig leg,” siger Ken Ilsø med et skævt smil og tankerne tilbage på opvæksten syd for København. (pyndten)





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?