Fodboldfamilien Ilsø

Ken Ilsø har fodboldgenerne i orden, for både far, onkel og fætre gør og har gjort sig på højeste niveau.



At Ken Ilsø blev god til sport kan ikke overraske nogen. Hans far Finn Ilsø spillede i halvfjerdserne på B 93’s bedste hold som offensiv midtbane med knap 200 kampe og det sidste år som professionel i den bedste række, og hans mor Else Ilsø Larsen var i sine unge dage omkring ynglingelandsholdet i damehåndbold.

Generne til topsport var altså på plads, og samtidig var hele familien optaget af fodbold. Ken Ilsøs mor har nemlig en lillebror, der hedder Palle, kendt som målmanden Palle Plankeværk med efternavnet Petersen og med to sønner, mens Finn Ilsøs lillebror Jan også havde en søn, der var skarp til fodbold. Så der blev altid spillet fodbold i familien, også til højtid og fest når fætrene Ken Ilsø, Tim Ilsø (aktuelt i Frem), Kenneth Emil Pedersen (aktuelt i AaB) og Christian Emil Pedersen (senest målmand i Rishøj) var samlet.

“Selv juleaften var vi ude. Om der så var sne ude i haven, skulle vi ud at spille, for vi havde jo indrettet haven med mål og det hele. Fodbold var altid en del af det, og det var familiekampe på højt niveau. Der blev sgu’ gået til den. Vores helt store fætter Christian Emil, der er blevet målmand, han var den hårde. Han var Stig Tøfting. Han har sparket mig og Kenneth Emil ned mange gange ude i haven. Der blev leget, men der blev også gået til den. Det var en alvorlig leg,” siger Ken Ilsø med et skævt smil og tankerne tilbage på opvæksten syd for København. (pyndten)







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Danske klubber scorer millioner på VM

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ståle revser Skotland

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Monsterbud på vej

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.