Efter tre andenpladser i træk triumferede Arsenal endelig i Premier League i denne sæson, mens Mikel Artetas tropper lørdag tabte Champions League-finalen til Paris Saint-Germain efter straffesparkskonkurrence.
I kølvandet på finalenederlaget til pariserne gjorde Arteta det klart, at der nu venter nogle ‘vigtige beslutninger’ i forhold til at løfte London-klubben til det næste niveau.
Ifølge BBC Sport er der i skrivende stund tre konkrete navne på Arsenals indkøbsliste, hvad angår forstærkninger til offensiven.
Der er tale om Morgan Rogers fra Aston Villa, Eli Junior Kroupi fra Bournemouth og Julian Alvarez fra Atlético Madrid
De to førstnævnte forventes at koste over 700 millioner kroner hver især, mens sidstnævnte ifølge BBC Sport har et prisskilt på et godt stykke over en milliard kroner.
Til gengæld kan offensivspillere som Gabriel Martinelli og Gabriel Jesus være på vej væk fra Arsenal denne sommer, lyder det. Samtidig er Arsenal også klar til at lytte til bud på Christian Nørgaard og Ben White. En håndfuld andre spillere er også i spil til at blive solgt for at finansiere nogle af de store indkøb, som Mikel Arteta ønsker gennemført.
Christian Nørgaard kom som bekendt til Arsenal fra Brentford sidste sommer, men den tidligere danske landsholdsspiller fik en yderst begrænset rolle hos mestrene med blot omtrent 100 minutters spilletid i Premier League samlet set. Spørgsmålet er nu, om midtbanespilleren vælger at rykke videre denne sommer.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT