Hamrén: Mere pasningsspil i Danmark

Den svenske træner mener, at der spilles mere nede ved jorden i Danmark end Norge, hvor tempoet til gengæld er højere.



Opladningen til Brøndbys hjemmekamp mod Rosenborg torsdag i UEFA Cuppen er i fuld gang. Og som så mange gange før er duellen mellem dansk og norsk fodbold genstand for diskussion.

I Rosenborg sidder en svensk træner, der har brugt 4½ år i Danmark. Erik Hamréns vurdering lyder:

– Den danske liga er mere baseret på pasningsspil og boldindehav. I Norge er det mere: fremad! Selvom man fører med to eller tre mål, så er det bare fremad, når man erobrer bolden. Så man spiller mere på omstilling og på at komme til afslutning i Norge. Til gengæld bliver tempoet sommetider for højt, så det handler om vinder bolden, taber bolden.

Han fortsætter:

– Topkampene i Norge er lige så gode som topkampene i Danmark, men så kan det være, at kvaliteten er lidt højere i Danmark i det, man kan kalde en almindelig kamp. Det beror på, hvad man ser på, men der er mere kvalitet i afleveringerne i Danmark imens der er mere intensitet i Norge og der løbes mere i norsk fodbold.

Uden for banen er den 51-årige svensker faldet godt til i Norge, selvom han må undvære sin yngste datter og kone, der bor hjemme i Sverige.

– Det, der har overrasket mig mest i Norge, er menneskerne. Jeg ved ikke, om det er specielt for Trondheim, men det er utroligt positive mennesker. Som svensker er det lettere at komme til Norge end Danmark sprogmæssigt, så jeg har lettere fået kontakt med folk, siger Hamrén til Tipsbladet med en væsentlig tilføjelse:

– Jeg savner, at man kan købe vin og øl til maden, når man handler ind. Her skal man købe det i vinmonopolet akkurat som i Sverige.

Læs hele det store interview med Erik Hamrén om AaB, Brøndby og Rosenborg i Tipsbladet Update, som er på gaden nu!





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

De jagter Henrik Meister

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’