Hamrén: Mere pasningsspil i Danmark

Den svenske træner mener, at der spilles mere nede ved jorden i Danmark end Norge, hvor tempoet til gengæld er højere.



Opladningen til Brøndbys hjemmekamp mod Rosenborg torsdag i UEFA Cuppen er i fuld gang. Og som så mange gange før er duellen mellem dansk og norsk fodbold genstand for diskussion.

I Rosenborg sidder en svensk træner, der har brugt 4½ år i Danmark. Erik Hamréns vurdering lyder:

– Den danske liga er mere baseret på pasningsspil og boldindehav. I Norge er det mere: fremad! Selvom man fører med to eller tre mål, så er det bare fremad, når man erobrer bolden. Så man spiller mere på omstilling og på at komme til afslutning i Norge. Til gengæld bliver tempoet sommetider for højt, så det handler om vinder bolden, taber bolden.

Han fortsætter:

– Topkampene i Norge er lige så gode som topkampene i Danmark, men så kan det være, at kvaliteten er lidt højere i Danmark i det, man kan kalde en almindelig kamp. Det beror på, hvad man ser på, men der er mere kvalitet i afleveringerne i Danmark imens der er mere intensitet i Norge og der løbes mere i norsk fodbold.

Uden for banen er den 51-årige svensker faldet godt til i Norge, selvom han må undvære sin yngste datter og kone, der bor hjemme i Sverige.

– Det, der har overrasket mig mest i Norge, er menneskerne. Jeg ved ikke, om det er specielt for Trondheim, men det er utroligt positive mennesker. Som svensker er det lettere at komme til Norge end Danmark sprogmæssigt, så jeg har lettere fået kontakt med folk, siger Hamrén til Tipsbladet med en væsentlig tilføjelse:

– Jeg savner, at man kan købe vin og øl til maden, når man handler ind. Her skal man købe det i vinmonopolet akkurat som i Sverige.

Læs hele det store interview med Erik Hamrén om AaB, Brøndby og Rosenborg i Tipsbladet Update, som er på gaden nu!





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Her kan du se FC København mod FC Polissya

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Surt show – dumpet!

Her er FC Københavns pris på William Clem

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagter dansk landsholdsspiller

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Har budt en milliard

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding