Hamrén: Mere pasningsspil i Danmark

Den svenske træner mener, at der spilles mere nede ved jorden i Danmark end Norge, hvor tempoet til gengæld er højere.



Opladningen til Brøndbys hjemmekamp mod Rosenborg torsdag i UEFA Cuppen er i fuld gang. Og som så mange gange før er duellen mellem dansk og norsk fodbold genstand for diskussion.

I Rosenborg sidder en svensk træner, der har brugt 4½ år i Danmark. Erik Hamréns vurdering lyder:

– Den danske liga er mere baseret på pasningsspil og boldindehav. I Norge er det mere: fremad! Selvom man fører med to eller tre mål, så er det bare fremad, når man erobrer bolden. Så man spiller mere på omstilling og på at komme til afslutning i Norge. Til gengæld bliver tempoet sommetider for højt, så det handler om vinder bolden, taber bolden.

Han fortsætter:

– Topkampene i Norge er lige så gode som topkampene i Danmark, men så kan det være, at kvaliteten er lidt højere i Danmark i det, man kan kalde en almindelig kamp. Det beror på, hvad man ser på, men der er mere kvalitet i afleveringerne i Danmark imens der er mere intensitet i Norge og der løbes mere i norsk fodbold.

Uden for banen er den 51-årige svensker faldet godt til i Norge, selvom han må undvære sin yngste datter og kone, der bor hjemme i Sverige.

– Det, der har overrasket mig mest i Norge, er menneskerne. Jeg ved ikke, om det er specielt for Trondheim, men det er utroligt positive mennesker. Som svensker er det lettere at komme til Norge end Danmark sprogmæssigt, så jeg har lettere fået kontakt med folk, siger Hamrén til Tipsbladet med en væsentlig tilføjelse:

– Jeg savner, at man kan købe vin og øl til maden, når man handler ind. Her skal man købe det i vinmonopolet akkurat som i Sverige.

Læs hele det store interview med Erik Hamrén om AaB, Brøndby og Rosenborg i Tipsbladet Update, som er på gaden nu!





Det kan være hans sidste kamp i Brøndby




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Harry Maguire i chok

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Kæmpe røgslør af Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Dansk toptræner lander stort job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Brighton – Manchester United

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting