Kæmpe lønhop: Så meget tjener Hany Mukhtar nu

Den 26-årige tysker er lønkonge i sin amerikanske klub, hvor han tjener noget mere, end han gjorde i Brøndby IF.



Hany Mukhtar forlod for lidt over halvandet år siden Brøndby IF og Superligaen for at rykke over Atlanten og fortsætter karrieren hos Nashville SC i den amerikanske liga, MLS.

Og det skifte medførte også et meget markant lønhop.

Da den kreative midtbanespiller skiftede til Brøndby IF på en permanent aftale i sommeren 2017, kunne både B.T. Sport og Ekstra Bladet melde om en månedsløn på knap 200.000 kroner. Det giver en årsløn på godt og vel 2,4 millioner kroner.

Lønnen i Nashville SC er cirka fire gange så høj. MLS’ spillerforening har således fremlagt, hvad de forskellige spillere i ligaen tjener, og her står Hany Mukthar med en løn på godt 9,6 millioner kroner om året.

Det gør den 26-årige tysker til Nashville SC’s klare lønkonge. Ingen anden spiller i klubben tjener over syv millioner kroner.

Enorm succes
Hany Mukhtar har til gengæld også været alle pengene værd – i hvert fald i den indeværende sæson. For Nashville står han noteret for hele 14 kasser og otte oplæg på 28 kampe, mens han hele seks gange har været på ugens hold i MLS.

Senest var den tidligere Brøndby-spiller på ugens hold i weekenden, efter han scorede og sikrede Nashville et enkelt point mod Columbus Crew.

Mukhtar er også blevet nævnt som en kandidat til MVP-prisen, der gives til ligaens mest værdifulde spiller efter sæsonen, og selv nyder han også sæsonen.

– Jeg vil sige, at jeg spiller på et godt niveau. Men jeg tror på, at jeg kan gøre det endnu bedre og kan forbedre nogle dele af mit spil. Det er svært at vurdere, men jeg vil sige, at dette er en af de bedste sæsoner, jeg nogensinde har haft i professionel fodbold, sagde Hany Mukhtar til Tennessean i sidste uge.

I Brøndby IF nåede tyskeren at spille i tre og et halvt år. 





LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han afløser Mourinho

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afslører: Storklub missede Højlund

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jonas Wind til danskerklub?

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klar melding fra Thomas Gravesen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre