Henrik Meister kan blive rekorddyr

Tipsbladet kan nu fortælle, hvad Henrik Meister kan ende med at koste Pisa.



Som Tipsbladet har beskrevet, skifter det danske angribertalent Henrik Meister meget snart fra Rennes til Pisa på det, der i første omgang er en lejeaftale.

Med i den lejeaftale er der en købsoption, og hvis Pisa vælger at udnytte den, bliver den 20-årige dansker et klubbens største indkøb, hvis ikke det største.

Tipsbladet kan nemlig fortælle, at Pisa har fået en købsoption på 8,6 millioner euro med i aftalen. Det svarer til 64,5 millioner kroner.

I sommer betalte Pisa i omegnen af 30 millioner kroner for Alexander Lind i Silkeborg IF, og han har været beskrevet som et rekordkøb i italienske medier. Henrik Meister vil altså – hvis Pisa udnytter købsoptionen – koste mere end det dobbelte.

Henrik Meisters nuværende klub, Rennes, betalte imidlertid selv 67 millioner kroner for angriberen, da de hentede ham i Sarpsborg i sommer. Og efter kun et halvt år vil den franske klub selvsagt ikke forære den stærke angriber væk.

I Rennes har det ellers været sparsomt med spilletid for Henrik Meister. Han fik en drømmedebut med en scoring, men siden blev det til meget få minutter, og han sluttede efteråret med at sidde på bænken eller være helt ude af truppen til kampene.

Nu skal Henrik Meister forsøge at få sat fart i karrieren igen i Pisa, hvor han skal spille med Alexander Lind, Oliver Abildgaard og Malthe Højholt.





LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

Paraguay – Frankrig