Hermansen: Jeg er træt af, at mit navn blev sværtet til

Chris Hermansen sveder i disse uger, som han aldrig har svedt før. Fem gange ugentligt træner han med holdkammeraterne i Vejle Boldklub. Fire gange selvtræner han. Og så er der også gerne en kamp i week-enden. Ud over det passer han sit job på Ugeavisen i Vejle i 25 timer om ugen. Den tætte angriber…



Planen har resulteret i hårdt arbejde for Chris Hermansen. Han er på vej til at komme i bedre form.

– Foreløbig har jeg smidt fem kilo på tre uger. Men puh, jeg sveder også for det, fortæller han.

Til gengæld er han tilbage i førsteholds-truppen. Endnu mangler comebacket til 1. divisionsholdet, men det kan ligge lige om hjørnet.

– Sådan en situation, som den vi havnede i, vil nok altid være under opsejling et stykke tid. Men vi er nu kommet overens, og jeg har valgt ikke at kigge tilbage. Det eneste jeg er træt af er, at mit navn skulle sværtes til. Jeg havde foretrukket, at vi havde taget den “face to face,” for det kom ingen andre ved. Frank var ikke tilfreds med min træningsindsats. Sådan noget kan altid diskuteres. Jeg har jo gjort tingene på samme måde, som jeg har gjort de andre steder, jeg har været. Og jeg har også banket bolden i kassen, på samme måde, som jeg altid har gjort. Men det er jo ikke sådan, at Frank har ret eller jeg har ret. Det er en sag mellem os to, og vi har fundet en løsning ved at jeg har indvilliget i at træne noget mere og komme i bedre form, forklarer Chris Hermansen.



Den lille angriber, der havde sin måske bedste sæson i 1998/99, hvor han scorede det afgørende mål for AB i pokalfinale-sejren på 2-1 over AaB og sluttede på andenpladsen på topscorerlisten med 19 mål, lægger ikke skjul på, at den offentlige omtale af hans “sag” ramte hårdt. Særligt TIPS-bladets baggrunds-historie “De uønskede” fra 3. maj, hvor Chris Hermansen blev sat i bås med spillere som Nocko Jokovic og Stig Tøfting, der begge blev fyret fra AGF efter volds-episoder, havde han gerne været foruden.

– Det var ikke rimeligt. Jeg følte mig ramt. Jeg har mit job på Ugeavisen og jeg lever af at have et godt navn, og det kan ikke undgås at der bliver snakket om den slags, når jeg besøger kunder. Men nu ser jeg fremad, og jeg håber og tror på, at jeg kommer styrket ud af dette her, siger Chris Hermansen.

Spørgsmålet er så, hvornår Chris Hermansen vender tilbage til VBs førstehold i 1. division. Han lægger ikke skjul på, at han har brug for succes-oplevelser, og det er udsigten til dem, der motiverer ham i det daglige, hårde, arbejde.

– I sidste ende er det Franks afgørelse, men jeg føler at det er lige på trapperne. Jeg har været Superliga-spiller i mange år, så hvis ikke jeg kunne se mine muligheder i at tilbageerobre pladsen på førsteholdet, ville jeg tage et andet sted hen og spille. Men jeg kan godt se mig selv i en vigtig rolle for Vejle. Og jeg vil gerne blive i byen. Min familie (hustruen Karina, datteren Sille på fem og sønnen Mikkel på næsten to år – red.) trives og jeg kan ikke byde dem, at flytte igen efter blot et halvt år. Jeg ved, at jeg har gode år i mig endnu, og jeg vil også gerne slutte godt af i det, jeg føler har været en fin karriere. Udlandet blev det aldrig til, men jeg har haft tilbud. Måske jeg bare ikke har psyken til det. Jeg er stolt af det, jeg har opnået, siger Chris Hermansen.

– Det næste halve år bliver afgørende. Jeg har stadig ambitioner, og de rækker videre end til fodbold i 1. division. Klubben satser på oprykning i næste sæson, og det passer mig fint. Jeg bliver aldrig en spiller, der kun gør det for pengenes skyld. Det gider jeg ikke. Det kunne aldrig nogensinde falde mig ind. Der skal være glæde med i det, jeg laver. Det er den glæde, der skaber succes.

– Jeg er i en proces, hvor jeg er ved at skabe fundamentet til at genfinde glæden. Men jeg er afhængig af både Frank og mine holdkammerater. Der sker mange ting i sådan en degradering, som jeg har oplevet. Det er aldrig rart. Jeg skal arbejde mig tilbage til den position i toppen af hierarkiet, som jeg havde, konstaterer han.

– Jeg glæder mig til det hele kører på skinner igen. Det bliver nok ikke ferie på samme måde, som jeg er vant til. Men jeg har valgt at bide i det sure æble – også med hensyn til livsstil. Og jeg har da fundet ud af, at der er andre måder at leve på. At det så går ud over ferien må jeg leve med. Glæden bliver til gengæld større, når jeg er klar til den nye sæson i rigtig god form, siger Chris Hermansen.





Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Lothar Matthaüs storroser dansker

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Brøndbys store karantænemareridt

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Thomas Frank afviser at tale om det

– Vi tror på et godt resultat

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– De skal skille sig af med ham!

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’