Planen har resulteret i hårdt arbejde for Chris Hermansen. Han er på vej til at komme i bedre form.
– Foreløbig har jeg smidt fem kilo på tre uger. Men puh, jeg sveder også for det, fortæller han.
Til gengæld er han tilbage i førsteholds-truppen. Endnu mangler comebacket til 1. divisionsholdet, men det kan ligge lige om hjørnet.
– Sådan en situation, som den vi havnede i, vil nok altid være under opsejling et stykke tid. Men vi er nu kommet overens, og jeg har valgt ikke at kigge tilbage. Det eneste jeg er træt af er, at mit navn skulle sværtes til. Jeg havde foretrukket, at vi havde taget den “face to face,” for det kom ingen andre ved. Frank var ikke tilfreds med min træningsindsats. Sådan noget kan altid diskuteres. Jeg har jo gjort tingene på samme måde, som jeg har gjort de andre steder, jeg har været. Og jeg har også banket bolden i kassen, på samme måde, som jeg altid har gjort. Men det er jo ikke sådan, at Frank har ret eller jeg har ret. Det er en sag mellem os to, og vi har fundet en løsning ved at jeg har indvilliget i at træne noget mere og komme i bedre form, forklarer Chris Hermansen.
Den lille angriber, der havde sin måske bedste sæson i 1998/99, hvor han scorede det afgørende mål for AB i pokalfinale-sejren på 2-1 over AaB og sluttede på andenpladsen på topscorerlisten med 19 mål, lægger ikke skjul på, at den offentlige omtale af hans “sag” ramte hårdt. Særligt TIPS-bladets baggrunds-historie “De uønskede” fra 3. maj, hvor Chris Hermansen blev sat i bås med spillere som Nocko Jokovic og Stig Tøfting, der begge blev fyret fra AGF efter volds-episoder, havde han gerne været foruden.
– Det var ikke rimeligt. Jeg følte mig ramt. Jeg har mit job på Ugeavisen og jeg lever af at have et godt navn, og det kan ikke undgås at der bliver snakket om den slags, når jeg besøger kunder. Men nu ser jeg fremad, og jeg håber og tror på, at jeg kommer styrket ud af dette her, siger Chris Hermansen.
Spørgsmålet er så, hvornår Chris Hermansen vender tilbage til VBs førstehold i 1. division. Han lægger ikke skjul på, at han har brug for succes-oplevelser, og det er udsigten til dem, der motiverer ham i det daglige, hårde, arbejde.
– I sidste ende er det Franks afgørelse, men jeg føler at det er lige på trapperne. Jeg har været Superliga-spiller i mange år, så hvis ikke jeg kunne se mine muligheder i at tilbageerobre pladsen på førsteholdet, ville jeg tage et andet sted hen og spille. Men jeg kan godt se mig selv i en vigtig rolle for Vejle. Og jeg vil gerne blive i byen. Min familie (hustruen Karina, datteren Sille på fem og sønnen Mikkel på næsten to år – red.) trives og jeg kan ikke byde dem, at flytte igen efter blot et halvt år. Jeg ved, at jeg har gode år i mig endnu, og jeg vil også gerne slutte godt af i det, jeg føler har været en fin karriere. Udlandet blev det aldrig til, men jeg har haft tilbud. Måske jeg bare ikke har psyken til det. Jeg er stolt af det, jeg har opnået, siger Chris Hermansen.
– Det næste halve år bliver afgørende. Jeg har stadig ambitioner, og de rækker videre end til fodbold i 1. division. Klubben satser på oprykning i næste sæson, og det passer mig fint. Jeg bliver aldrig en spiller, der kun gør det for pengenes skyld. Det gider jeg ikke. Det kunne aldrig nogensinde falde mig ind. Der skal være glæde med i det, jeg laver. Det er den glæde, der skaber succes.
– Jeg er i en proces, hvor jeg er ved at skabe fundamentet til at genfinde glæden. Men jeg er afhængig af både Frank og mine holdkammerater. Der sker mange ting i sådan en degradering, som jeg har oplevet. Det er aldrig rart. Jeg skal arbejde mig tilbage til den position i toppen af hierarkiet, som jeg havde, konstaterer han.
– Jeg glæder mig til det hele kører på skinner igen. Det bliver nok ikke ferie på samme måde, som jeg er vant til. Men jeg har valgt at bide i det sure æble – også med hensyn til livsstil. Og jeg har da fundet ud af, at der er andre måder at leve på. At det så går ud over ferien må jeg leve med. Glæden bliver til gengæld større, når jeg er klar til den nye sæson i rigtig god form, siger Chris Hermansen.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
‘Tæt på et rædselskabinet’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Victor Froholdt bliver matchvinder
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Giver VM-garanti
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER