Hermansen: Jeg er træt af, at mit navn blev sværtet til

Chris Hermansen sveder i disse uger, som han aldrig har svedt før. Fem gange ugentligt træner han med holdkammeraterne i Vejle Boldklub. Fire gange selvtræner han. Og så er der også gerne en kamp i week-enden. Ud over det passer han sit job på Ugeavisen i Vejle i 25 timer om ugen. Den tætte angriber…



Planen har resulteret i hårdt arbejde for Chris Hermansen. Han er på vej til at komme i bedre form.

– Foreløbig har jeg smidt fem kilo på tre uger. Men puh, jeg sveder også for det, fortæller han.

Til gengæld er han tilbage i førsteholds-truppen. Endnu mangler comebacket til 1. divisionsholdet, men det kan ligge lige om hjørnet.

– Sådan en situation, som den vi havnede i, vil nok altid være under opsejling et stykke tid. Men vi er nu kommet overens, og jeg har valgt ikke at kigge tilbage. Det eneste jeg er træt af er, at mit navn skulle sværtes til. Jeg havde foretrukket, at vi havde taget den “face to face,” for det kom ingen andre ved. Frank var ikke tilfreds med min træningsindsats. Sådan noget kan altid diskuteres. Jeg har jo gjort tingene på samme måde, som jeg har gjort de andre steder, jeg har været. Og jeg har også banket bolden i kassen, på samme måde, som jeg altid har gjort. Men det er jo ikke sådan, at Frank har ret eller jeg har ret. Det er en sag mellem os to, og vi har fundet en løsning ved at jeg har indvilliget i at træne noget mere og komme i bedre form, forklarer Chris Hermansen.



Den lille angriber, der havde sin måske bedste sæson i 1998/99, hvor han scorede det afgørende mål for AB i pokalfinale-sejren på 2-1 over AaB og sluttede på andenpladsen på topscorerlisten med 19 mål, lægger ikke skjul på, at den offentlige omtale af hans “sag” ramte hårdt. Særligt TIPS-bladets baggrunds-historie “De uønskede” fra 3. maj, hvor Chris Hermansen blev sat i bås med spillere som Nocko Jokovic og Stig Tøfting, der begge blev fyret fra AGF efter volds-episoder, havde han gerne været foruden.

– Det var ikke rimeligt. Jeg følte mig ramt. Jeg har mit job på Ugeavisen og jeg lever af at have et godt navn, og det kan ikke undgås at der bliver snakket om den slags, når jeg besøger kunder. Men nu ser jeg fremad, og jeg håber og tror på, at jeg kommer styrket ud af dette her, siger Chris Hermansen.

Spørgsmålet er så, hvornår Chris Hermansen vender tilbage til VBs førstehold i 1. division. Han lægger ikke skjul på, at han har brug for succes-oplevelser, og det er udsigten til dem, der motiverer ham i det daglige, hårde, arbejde.

– I sidste ende er det Franks afgørelse, men jeg føler at det er lige på trapperne. Jeg har været Superliga-spiller i mange år, så hvis ikke jeg kunne se mine muligheder i at tilbageerobre pladsen på førsteholdet, ville jeg tage et andet sted hen og spille. Men jeg kan godt se mig selv i en vigtig rolle for Vejle. Og jeg vil gerne blive i byen. Min familie (hustruen Karina, datteren Sille på fem og sønnen Mikkel på næsten to år – red.) trives og jeg kan ikke byde dem, at flytte igen efter blot et halvt år. Jeg ved, at jeg har gode år i mig endnu, og jeg vil også gerne slutte godt af i det, jeg føler har været en fin karriere. Udlandet blev det aldrig til, men jeg har haft tilbud. Måske jeg bare ikke har psyken til det. Jeg er stolt af det, jeg har opnået, siger Chris Hermansen.

– Det næste halve år bliver afgørende. Jeg har stadig ambitioner, og de rækker videre end til fodbold i 1. division. Klubben satser på oprykning i næste sæson, og det passer mig fint. Jeg bliver aldrig en spiller, der kun gør det for pengenes skyld. Det gider jeg ikke. Det kunne aldrig nogensinde falde mig ind. Der skal være glæde med i det, jeg laver. Det er den glæde, der skaber succes.

– Jeg er i en proces, hvor jeg er ved at skabe fundamentet til at genfinde glæden. Men jeg er afhængig af både Frank og mine holdkammerater. Der sker mange ting i sådan en degradering, som jeg har oplevet. Det er aldrig rart. Jeg skal arbejde mig tilbage til den position i toppen af hierarkiet, som jeg havde, konstaterer han.

– Jeg glæder mig til det hele kører på skinner igen. Det bliver nok ikke ferie på samme måde, som jeg er vant til. Men jeg har valgt at bide i det sure æble – også med hensyn til livsstil. Og jeg har da fundet ud af, at der er andre måder at leve på. At det så går ud over ferien må jeg leve med. Glæden bliver til gengæld større, når jeg er klar til den nye sæson i rigtig god form, siger Chris Hermansen.





– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

De er klar til at købe Mohamed Salah

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det var vanvittigt brutalt!

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Det har man nok aldrig set før

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Stor derby-bøde til FC København

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Rigmand vild med FC København-aftale

Manchester United dummede sig mod West Ham

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dybt skuffet og trist

Danske klubber vil have ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Froholdt får kæmpe hæder

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland