Hylder dansk forsvarsspiller: Jeg elsker det!

Den danske forsvarsspiller Marcus Mathisen storroses den tyske lokalpresse. Og han er selv rigtig glad for den rolle, han har i den tyske klub Magdeburg.



Det har taget noget tid, men 28-årige Marcus Mathisen har udviklet sig til en rigtig dygtig fodboldsspiller.

Danskeren er ikke så kendt i sit hjemland, da han aldrig fik den store succes i FC København, hvor han kom frem og blot spillede fire Superliga-kampe.

Siden har han dog fået fin succes i det svenske, inden han for et år siden kom til tyske Wehen Wiesbaden. Det gik så godt, at han denne sommer skiftede til FC Magdeburg fra den næstbedste tyske række, og her er Marcus Mathisen allerede blevet en nøglespiller samt viceanfører.

Danskerens start i FC Magdeburg, hvor han har spillet seks 2. Bundesliga-kampe, bliver rost til skyerne af mediet magdeburg-fussball.de:

– En af de store styrker ved FC Magdeburg i 2. Bundesliga er, at forsvaret er stærkt, og kun tre hold har lukket færre mål ind.

– Marcus Mathisen spiller en nøglerolle her. Nyindkøbet, der blev hentet for at erstatte Daniel Elfadli, der var skiftet til Hamburger SV, har gjort et stort indtryk i klubben.

– Så snart han kom til Börde (regionen, hvor Magdeburg ligger, red.), fik Mathisen jobbet som vicekaptajn bag Dominik Reimann. En rolle, som han tydeligvis nyder og lader sig inspirere af, skriver mediet.

Marcus Mathisen talte for et par dage siden om sin rolle i Magdeburg:

–  Jeg elsker det!, siger han i et interview med Sport Im Osten.

Danskeren forklarer, hvordan han er aggressiv på banen, og hvordan det er en kontrast til hans personlighed:

– Jeg er ret reserveret, men på banen skifter jeg. Jeg kan godt lide at hjælpe mit hold og vise vejen. Jeg kan også godt lide at være et godt eksempel i duellerne, siger han om sin stil.

Marcus Mathisen kan se frem til en rigtig spændende kamp søndag, hvor han og Magdeburg gæster Hamburger SV. Danskeren, der har en enkelt scoring og assist på cv'et for denne sæson, kan se frem til omkring 55.000 tilskuere på tribunerne i HSV.

Magdeburg har fået en rigtig god start på sæsonen i 2. Bundesliga og ligger aktuelt nummer to. HSV, søndagens modstander, er nummer fem.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?