Hylder dansk forsvarsspiller: Jeg elsker det!

Den danske forsvarsspiller Marcus Mathisen storroses den tyske lokalpresse. Og han er selv rigtig glad for den rolle, han har i den tyske klub Magdeburg.



Det har taget noget tid, men 28-årige Marcus Mathisen har udviklet sig til en rigtig dygtig fodboldsspiller.

Danskeren er ikke så kendt i sit hjemland, da han aldrig fik den store succes i FC København, hvor han kom frem og blot spillede fire Superliga-kampe.

Siden har han dog fået fin succes i det svenske, inden han for et år siden kom til tyske Wehen Wiesbaden. Det gik så godt, at han denne sommer skiftede til FC Magdeburg fra den næstbedste tyske række, og her er Marcus Mathisen allerede blevet en nøglespiller samt viceanfører.

Danskerens start i FC Magdeburg, hvor han har spillet seks 2. Bundesliga-kampe, bliver rost til skyerne af mediet magdeburg-fussball.de:

– En af de store styrker ved FC Magdeburg i 2. Bundesliga er, at forsvaret er stærkt, og kun tre hold har lukket færre mål ind.

– Marcus Mathisen spiller en nøglerolle her. Nyindkøbet, der blev hentet for at erstatte Daniel Elfadli, der var skiftet til Hamburger SV, har gjort et stort indtryk i klubben.

– Så snart han kom til Börde (regionen, hvor Magdeburg ligger, red.), fik Mathisen jobbet som vicekaptajn bag Dominik Reimann. En rolle, som han tydeligvis nyder og lader sig inspirere af, skriver mediet.

Marcus Mathisen talte for et par dage siden om sin rolle i Magdeburg:

–  Jeg elsker det!, siger han i et interview med Sport Im Osten.

Danskeren forklarer, hvordan han er aggressiv på banen, og hvordan det er en kontrast til hans personlighed:

– Jeg er ret reserveret, men på banen skifter jeg. Jeg kan godt lide at hjælpe mit hold og vise vejen. Jeg kan også godt lide at være et godt eksempel i duellerne, siger han om sin stil.

Marcus Mathisen kan se frem til en rigtig spændende kamp søndag, hvor han og Magdeburg gæster Hamburger SV. Danskeren, der har en enkelt scoring og assist på cv'et for denne sæson, kan se frem til omkring 55.000 tilskuere på tribunerne i HSV.

Magdeburg har fået en rigtig god start på sæsonen i 2. Bundesliga og ligger aktuelt nummer to. HSV, søndagens modstander, er nummer fem.





LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby




LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Giver transferopdatering

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bayern München lurer på choktransfer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Cristiano Ronaldo i optur

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub