Hylder dansk forsvarsspiller: Jeg elsker det!

Den danske forsvarsspiller Marcus Mathisen storroses den tyske lokalpresse. Og han er selv rigtig glad for den rolle, han har i den tyske klub Magdeburg.



Det har taget noget tid, men 28-årige Marcus Mathisen har udviklet sig til en rigtig dygtig fodboldsspiller.

Danskeren er ikke så kendt i sit hjemland, da han aldrig fik den store succes i FC København, hvor han kom frem og blot spillede fire Superliga-kampe.

Siden har han dog fået fin succes i det svenske, inden han for et år siden kom til tyske Wehen Wiesbaden. Det gik så godt, at han denne sommer skiftede til FC Magdeburg fra den næstbedste tyske række, og her er Marcus Mathisen allerede blevet en nøglespiller samt viceanfører.

Danskerens start i FC Magdeburg, hvor han har spillet seks 2. Bundesliga-kampe, bliver rost til skyerne af mediet magdeburg-fussball.de:

– En af de store styrker ved FC Magdeburg i 2. Bundesliga er, at forsvaret er stærkt, og kun tre hold har lukket færre mål ind.

– Marcus Mathisen spiller en nøglerolle her. Nyindkøbet, der blev hentet for at erstatte Daniel Elfadli, der var skiftet til Hamburger SV, har gjort et stort indtryk i klubben.

– Så snart han kom til Börde (regionen, hvor Magdeburg ligger, red.), fik Mathisen jobbet som vicekaptajn bag Dominik Reimann. En rolle, som han tydeligvis nyder og lader sig inspirere af, skriver mediet.

Marcus Mathisen talte for et par dage siden om sin rolle i Magdeburg:

–  Jeg elsker det!, siger han i et interview med Sport Im Osten.

Danskeren forklarer, hvordan han er aggressiv på banen, og hvordan det er en kontrast til hans personlighed:

– Jeg er ret reserveret, men på banen skifter jeg. Jeg kan godt lide at hjælpe mit hold og vise vejen. Jeg kan også godt lide at være et godt eksempel i duellerne, siger han om sin stil.

Marcus Mathisen kan se frem til en rigtig spændende kamp søndag, hvor han og Magdeburg gæster Hamburger SV. Danskeren, der har en enkelt scoring og assist på cv'et for denne sæson, kan se frem til omkring 55.000 tilskuere på tribunerne i HSV.

Magdeburg har fået en rigtig god start på sæsonen i 2. Bundesliga og ligger aktuelt nummer to. HSV, søndagens modstander, er nummer fem.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Det ser sort ud for B.93

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Raser over Brian Riemer-interview

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber