Hylder dansk forsvarsspiller: Jeg elsker det!

Den danske forsvarsspiller Marcus Mathisen storroses den tyske lokalpresse. Og han er selv rigtig glad for den rolle, han har i den tyske klub Magdeburg.



Det har taget noget tid, men 28-årige Marcus Mathisen har udviklet sig til en rigtig dygtig fodboldsspiller.

Danskeren er ikke så kendt i sit hjemland, da han aldrig fik den store succes i FC København, hvor han kom frem og blot spillede fire Superliga-kampe.

Siden har han dog fået fin succes i det svenske, inden han for et år siden kom til tyske Wehen Wiesbaden. Det gik så godt, at han denne sommer skiftede til FC Magdeburg fra den næstbedste tyske række, og her er Marcus Mathisen allerede blevet en nøglespiller samt viceanfører.

Danskerens start i FC Magdeburg, hvor han har spillet seks 2. Bundesliga-kampe, bliver rost til skyerne af mediet magdeburg-fussball.de:

– En af de store styrker ved FC Magdeburg i 2. Bundesliga er, at forsvaret er stærkt, og kun tre hold har lukket færre mål ind.

– Marcus Mathisen spiller en nøglerolle her. Nyindkøbet, der blev hentet for at erstatte Daniel Elfadli, der var skiftet til Hamburger SV, har gjort et stort indtryk i klubben.

– Så snart han kom til Börde (regionen, hvor Magdeburg ligger, red.), fik Mathisen jobbet som vicekaptajn bag Dominik Reimann. En rolle, som han tydeligvis nyder og lader sig inspirere af, skriver mediet.

Marcus Mathisen talte for et par dage siden om sin rolle i Magdeburg:

–  Jeg elsker det!, siger han i et interview med Sport Im Osten.

Danskeren forklarer, hvordan han er aggressiv på banen, og hvordan det er en kontrast til hans personlighed:

– Jeg er ret reserveret, men på banen skifter jeg. Jeg kan godt lide at hjælpe mit hold og vise vejen. Jeg kan også godt lide at være et godt eksempel i duellerne, siger han om sin stil.

Marcus Mathisen kan se frem til en rigtig spændende kamp søndag, hvor han og Magdeburg gæster Hamburger SV. Danskeren, der har en enkelt scoring og assist på cv'et for denne sæson, kan se frem til omkring 55.000 tilskuere på tribunerne i HSV.

Magdeburg har fået en rigtig god start på sæsonen i 2. Bundesliga og ligger aktuelt nummer to. HSV, søndagens modstander, er nummer fem.





Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Vil klage over VM-forhold

Neestrup og co. vil have Barca-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Brøler sender Mexico videre

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Skotland – Marokko

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok