Det har taget noget tid, men 28-årige Marcus Mathisen har udviklet sig til en rigtig dygtig fodboldsspiller.
Danskeren er ikke så kendt i sit hjemland, da han aldrig fik den store succes i FC København, hvor han kom frem og blot spillede fire Superliga-kampe.
Siden har han dog fået fin succes i det svenske, inden han for et år siden kom til tyske Wehen Wiesbaden. Det gik så godt, at han denne sommer skiftede til FC Magdeburg fra den næstbedste tyske række, og her er Marcus Mathisen allerede blevet en nøglespiller samt viceanfører.
Danskerens start i FC Magdeburg, hvor han har spillet seks 2. Bundesliga-kampe, bliver rost til skyerne af mediet magdeburg-fussball.de:
– En af de store styrker ved FC Magdeburg i 2. Bundesliga er, at forsvaret er stærkt, og kun tre hold har lukket færre mål ind.
– Marcus Mathisen spiller en nøglerolle her. Nyindkøbet, der blev hentet for at erstatte Daniel Elfadli, der var skiftet til Hamburger SV, har gjort et stort indtryk i klubben.
– Så snart han kom til Börde (regionen, hvor Magdeburg ligger, red.), fik Mathisen jobbet som vicekaptajn bag Dominik Reimann. En rolle, som han tydeligvis nyder og lader sig inspirere af, skriver mediet.
Marcus Mathisen talte for et par dage siden om sin rolle i Magdeburg:
– Jeg elsker det!, siger han i et interview med Sport Im Osten.
Danskeren forklarer, hvordan han er aggressiv på banen, og hvordan det er en kontrast til hans personlighed:
– Jeg er ret reserveret, men på banen skifter jeg. Jeg kan godt lide at hjælpe mit hold og vise vejen. Jeg kan også godt lide at være et godt eksempel i duellerne, siger han om sin stil.
Marcus Mathisen kan se frem til en rigtig spændende kamp søndag, hvor han og Magdeburg gæster Hamburger SV. Danskeren, der har en enkelt scoring og assist på cv'et for denne sæson, kan se frem til omkring 55.000 tilskuere på tribunerne i HSV.
Magdeburg har fået en rigtig god start på sæsonen i 2. Bundesliga og ligger aktuelt nummer to. HSV, søndagens modstander, er nummer fem.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED