I ekstase over Johannes Hoff Thorup

Den tidligere Superliga-træner får enorm ros i det engelske.



Johannes Hoff Thorup og danskerkolonien i Norwich har fået tur i den.

Deres sæson startede med et skuffende nederlag til Oxford United og blot to sejre i sæsonens første syv ligakampe. Men siden midten af september er lykken vendt. Siden da har fire kampe budt på tre sejre og en uafgjort.

I den seneste weekend besejrede Johannes Hoff Thorups mandskab Hull City med hele 4-0 på hjemmebane, og efter den præstation er der stor ros til overs for den danske cheftræner.

I hvert fald er den tidligere angriber Sam Parkin, der nu er ekspert hos blandt andre ITV og BBC, blæst bagover af Johannes Hoff Thorups mandskab.

– Jeg var meget heldig at se dem i lørdags [mod Hull], og jeg vil uden tvivl kalde det weekendens præstation, siger Sam Parkin i podcasten What The EFL? og tilføjer:

– Det var interessant for mig at se to hold, der har fået nye managere, en masse nye spillere, en masse spillere fra forskellige ligaer i hele Europa og verden. Og det var lidt af en øjenåbner for mig at se kløften mellem de to hold med hensyn til, hvor de er lige nu.

– Kæmpe kredit til Johannes Hoff Thorup for den måde, han er startet på i Norwich.

– Jeg synes, det var en fremragende omgang fodbold, de spiller. Hurtigt og angribende fodbold – de var ikke besat af besiddelse.

– Når de taber bolden, angriber de modstanderen med tempo, og de har nogle spillere, der spiller med et latterligt niveau selvtillid i øjeblikket, ikke mindst venstrekanten Borja Sainz på venstre side, som måske er den bedste spiller i Championship i øjeblikket. Og Marcelino Nunez og Kenny McLean på midtbanen, de begyndte dårligt nok at svede.

Johannes Hoff Thorup har Glen RIddersholm som assistenttræner, mens truppen byder på velkendte navne som Oscar Schwartau, Anis Ben Slimane, Jacob Sørensen og Emiliano Marcondes. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Harry Maguire i chok

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk toptræner lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bayern – Stuttgart

José Mourinho vil have dansk stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men