Italiensk klub henter dansk angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marcus Mølvadgaard fortæller til Tipsbladet, at han har skrevet kontrakt med den italienske klub US Palmese 1912, der huserer i Serie D.



Fra kold vind i Danmark til god mad og sol i Italien. 

Det lyder ikke så dårligt, og det har den danske angriber Marcus Mølvadgaard nok også tænkt. 

Den tidlgiere Superliga-angriber brød med 2. divisionsklubben Næstved Boldklub i midten af september, men nu venter et eventyr til sydens sol. 

Mølvadgaard fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har skrevet en kontrakt med en sæson med italienske US Palmese 1912, der lige nu indtager fjerdepladsen i den fjerdebedste række Serie D. Mandskabet huserer godt 26 kiliometer øst for Napoli.

– Jeg så det som en rigtig god mulighed og fed oplevelse. Jeg blev kontaktet af en italiensk agent, der havde hjulpet en spiller, jeg tidligere har spillet med herned.

Danskeren kan allerede mærke den italienske glød ved spillet med den runde kugle.

– Jeg er allerede hernede, og området og fodbolden er virkelig fedt. Der er meget dedikerede fans, med hele byen der møder op på kampdage.

Opholdet i syditalienske klub meget vel kan blive startskuddet på noget stort i Italien.

– Ambitionerne er selvfølgelig at arbejde sig op i rækkerne og få gang i det hele hernede.

– Lige nu nyder jeg bare muligheden, jeg har fået, og så tager jeg det hele lidt, som det kommer. Men jeg tror ikke, der er nogle fodboldspillere, der ville være trætte af en fodboldkarriere i Italien.

De så andre veje
Det blev aldrig den helt store succes for 25-årige Mølvadgaard i Næstved, og derfor var oplagt, at vejene skulle skilles.

– Jeg tror både, Næstved og jeg syntes, det var et godt tidspunkt at skilles på. Næstved er i gang med at bygge op igen efter nogle svære sæsoner, og jeg havde kun nogle få måneder tilbage af min kontrakt.

– De så andre veje til sidst, i forhold til hvem der blev satset på, så vi fik en god snak og fandt en god løsning. Jeg ønsker dem alt held og lykke med deres vej tilbage til NordicBet Ligaen, siger Mølvadgaard til Tipsbladet. 

Den tidligere U18-landsholdsspiller kan også skrive ophold i portugisisk, norsk og slovakisk fodbold på cv'et, og nu håber danskeren, at han kan blive en solstrålehistorie i Italien. 

Fra 2016 til 2018 spillede danskeren 30 Superliga-kampe for Randers FC med to mål til følge.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Bassel Jradi præsenteret i B.93



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Svensson giver status på Huescas

Fin lodtrækning for FCK

Sønderjyske – FC Midtjylland

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Han er VM’s bedste spiller

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England