Italiensk klub henter dansk angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marcus Mølvadgaard fortæller til Tipsbladet, at han har skrevet kontrakt med den italienske klub US Palmese 1912, der huserer i Serie D.



Fra kold vind i Danmark til god mad og sol i Italien. 

Det lyder ikke så dårligt, og det har den danske angriber Marcus Mølvadgaard nok også tænkt. 

Den tidlgiere Superliga-angriber brød med 2. divisionsklubben Næstved Boldklub i midten af september, men nu venter et eventyr til sydens sol. 

Mølvadgaard fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har skrevet en kontrakt med en sæson med italienske US Palmese 1912, der lige nu indtager fjerdepladsen i den fjerdebedste række Serie D. Mandskabet huserer godt 26 kiliometer øst for Napoli.

– Jeg så det som en rigtig god mulighed og fed oplevelse. Jeg blev kontaktet af en italiensk agent, der havde hjulpet en spiller, jeg tidligere har spillet med herned.

Danskeren kan allerede mærke den italienske glød ved spillet med den runde kugle.

– Jeg er allerede hernede, og området og fodbolden er virkelig fedt. Der er meget dedikerede fans, med hele byen der møder op på kampdage.

Opholdet i syditalienske klub meget vel kan blive startskuddet på noget stort i Italien.

– Ambitionerne er selvfølgelig at arbejde sig op i rækkerne og få gang i det hele hernede.

– Lige nu nyder jeg bare muligheden, jeg har fået, og så tager jeg det hele lidt, som det kommer. Men jeg tror ikke, der er nogle fodboldspillere, der ville være trætte af en fodboldkarriere i Italien.

De så andre veje
Det blev aldrig den helt store succes for 25-årige Mølvadgaard i Næstved, og derfor var oplagt, at vejene skulle skilles.

– Jeg tror både, Næstved og jeg syntes, det var et godt tidspunkt at skilles på. Næstved er i gang med at bygge op igen efter nogle svære sæsoner, og jeg havde kun nogle få måneder tilbage af min kontrakt.

– De så andre veje til sidst, i forhold til hvem der blev satset på, så vi fik en god snak og fandt en god løsning. Jeg ønsker dem alt held og lykke med deres vej tilbage til NordicBet Ligaen, siger Mølvadgaard til Tipsbladet. 

Den tidligere U18-landsholdsspiller kan også skrive ophold i portugisisk, norsk og slovakisk fodbold på cv'et, og nu håber danskeren, at han kan blive en solstrålehistorie i Italien. 

Fra 2016 til 2018 spillede danskeren 30 Superliga-kampe for Randers FC med to mål til følge.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

FCK går på rov i Viborg

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ny bejler til dansk guldfugl

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tjekkiet – Mexico



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber ind i Barcelona

Åbner op for sommertransfer