Italiensk klub henter dansk angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marcus Mølvadgaard fortæller til Tipsbladet, at han har skrevet kontrakt med den italienske klub US Palmese 1912, der huserer i Serie D.



Fra kold vind i Danmark til god mad og sol i Italien. 

Det lyder ikke så dårligt, og det har den danske angriber Marcus Mølvadgaard nok også tænkt. 

Den tidlgiere Superliga-angriber brød med 2. divisionsklubben Næstved Boldklub i midten af september, men nu venter et eventyr til sydens sol. 

Mølvadgaard fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har skrevet en kontrakt med en sæson med italienske US Palmese 1912, der lige nu indtager fjerdepladsen i den fjerdebedste række Serie D. Mandskabet huserer godt 26 kiliometer øst for Napoli.

– Jeg så det som en rigtig god mulighed og fed oplevelse. Jeg blev kontaktet af en italiensk agent, der havde hjulpet en spiller, jeg tidligere har spillet med herned.

Danskeren kan allerede mærke den italienske glød ved spillet med den runde kugle.

– Jeg er allerede hernede, og området og fodbolden er virkelig fedt. Der er meget dedikerede fans, med hele byen der møder op på kampdage.

Opholdet i syditalienske klub meget vel kan blive startskuddet på noget stort i Italien.

– Ambitionerne er selvfølgelig at arbejde sig op i rækkerne og få gang i det hele hernede.

– Lige nu nyder jeg bare muligheden, jeg har fået, og så tager jeg det hele lidt, som det kommer. Men jeg tror ikke, der er nogle fodboldspillere, der ville være trætte af en fodboldkarriere i Italien.

De så andre veje
Det blev aldrig den helt store succes for 25-årige Mølvadgaard i Næstved, og derfor var oplagt, at vejene skulle skilles.

– Jeg tror både, Næstved og jeg syntes, det var et godt tidspunkt at skilles på. Næstved er i gang med at bygge op igen efter nogle svære sæsoner, og jeg havde kun nogle få måneder tilbage af min kontrakt.

– De så andre veje til sidst, i forhold til hvem der blev satset på, så vi fik en god snak og fandt en god løsning. Jeg ønsker dem alt held og lykke med deres vej tilbage til NordicBet Ligaen, siger Mølvadgaard til Tipsbladet. 

Den tidligere U18-landsholdsspiller kan også skrive ophold i portugisisk, norsk og slovakisk fodbold på cv'et, og nu håber danskeren, at han kan blive en solstrålehistorie i Italien. 

Fra 2016 til 2018 spillede danskeren 30 Superliga-kampe for Randers FC med to mål til følge.





Afsløring: FC København sælger Achouri




LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Han bestemmer det hele

Frankrig – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK