Italiensk klub henter dansk angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marcus Mølvadgaard fortæller til Tipsbladet, at han har skrevet kontrakt med den italienske klub US Palmese 1912, der huserer i Serie D.



Fra kold vind i Danmark til god mad og sol i Italien. 

Det lyder ikke så dårligt, og det har den danske angriber Marcus Mølvadgaard nok også tænkt. 

Den tidlgiere Superliga-angriber brød med 2. divisionsklubben Næstved Boldklub i midten af september, men nu venter et eventyr til sydens sol. 

Mølvadgaard fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har skrevet en kontrakt med en sæson med italienske US Palmese 1912, der lige nu indtager fjerdepladsen i den fjerdebedste række Serie D. Mandskabet huserer godt 26 kiliometer øst for Napoli.

– Jeg så det som en rigtig god mulighed og fed oplevelse. Jeg blev kontaktet af en italiensk agent, der havde hjulpet en spiller, jeg tidligere har spillet med herned.

Danskeren kan allerede mærke den italienske glød ved spillet med den runde kugle.

– Jeg er allerede hernede, og området og fodbolden er virkelig fedt. Der er meget dedikerede fans, med hele byen der møder op på kampdage.

Opholdet i syditalienske klub meget vel kan blive startskuddet på noget stort i Italien.

– Ambitionerne er selvfølgelig at arbejde sig op i rækkerne og få gang i det hele hernede.

– Lige nu nyder jeg bare muligheden, jeg har fået, og så tager jeg det hele lidt, som det kommer. Men jeg tror ikke, der er nogle fodboldspillere, der ville være trætte af en fodboldkarriere i Italien.

De så andre veje
Det blev aldrig den helt store succes for 25-årige Mølvadgaard i Næstved, og derfor var oplagt, at vejene skulle skilles.

– Jeg tror både, Næstved og jeg syntes, det var et godt tidspunkt at skilles på. Næstved er i gang med at bygge op igen efter nogle svære sæsoner, og jeg havde kun nogle få måneder tilbage af min kontrakt.

– De så andre veje til sidst, i forhold til hvem der blev satset på, så vi fik en god snak og fandt en god løsning. Jeg ønsker dem alt held og lykke med deres vej tilbage til NordicBet Ligaen, siger Mølvadgaard til Tipsbladet. 

Den tidligere U18-landsholdsspiller kan også skrive ophold i portugisisk, norsk og slovakisk fodbold på cv'et, og nu håber danskeren, at han kan blive en solstrålehistorie i Italien. 

Fra 2016 til 2018 spillede danskeren 30 Superliga-kampe for Randers FC med to mål til følge.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Bayern – PSG

Premier League-klub går all-in

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Aston Villa – Nottingham Forest

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: DBU-boss stopper