Italiensk klub henter dansk angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marcus Mølvadgaard fortæller til Tipsbladet, at han har skrevet kontrakt med den italienske klub US Palmese 1912, der huserer i Serie D.



Fra kold vind i Danmark til god mad og sol i Italien. 

Det lyder ikke så dårligt, og det har den danske angriber Marcus Mølvadgaard nok også tænkt. 

Den tidlgiere Superliga-angriber brød med 2. divisionsklubben Næstved Boldklub i midten af september, men nu venter et eventyr til sydens sol. 

Mølvadgaard fortæller nemlig til Tipsbladet, at han har skrevet en kontrakt med en sæson med italienske US Palmese 1912, der lige nu indtager fjerdepladsen i den fjerdebedste række Serie D. Mandskabet huserer godt 26 kiliometer øst for Napoli.

– Jeg så det som en rigtig god mulighed og fed oplevelse. Jeg blev kontaktet af en italiensk agent, der havde hjulpet en spiller, jeg tidligere har spillet med herned.

Danskeren kan allerede mærke den italienske glød ved spillet med den runde kugle.

– Jeg er allerede hernede, og området og fodbolden er virkelig fedt. Der er meget dedikerede fans, med hele byen der møder op på kampdage.

Opholdet i syditalienske klub meget vel kan blive startskuddet på noget stort i Italien.

– Ambitionerne er selvfølgelig at arbejde sig op i rækkerne og få gang i det hele hernede.

– Lige nu nyder jeg bare muligheden, jeg har fået, og så tager jeg det hele lidt, som det kommer. Men jeg tror ikke, der er nogle fodboldspillere, der ville være trætte af en fodboldkarriere i Italien.

De så andre veje
Det blev aldrig den helt store succes for 25-årige Mølvadgaard i Næstved, og derfor var oplagt, at vejene skulle skilles.

– Jeg tror både, Næstved og jeg syntes, det var et godt tidspunkt at skilles på. Næstved er i gang med at bygge op igen efter nogle svære sæsoner, og jeg havde kun nogle få måneder tilbage af min kontrakt.

– De så andre veje til sidst, i forhold til hvem der blev satset på, så vi fik en god snak og fandt en god løsning. Jeg ønsker dem alt held og lykke med deres vej tilbage til NordicBet Ligaen, siger Mølvadgaard til Tipsbladet. 

Den tidligere U18-landsholdsspiller kan også skrive ophold i portugisisk, norsk og slovakisk fodbold på cv'et, og nu håber danskeren, at han kan blive en solstrålehistorie i Italien. 

Fra 2016 til 2018 spillede danskeren 30 Superliga-kampe for Randers FC med to mål til følge.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Kalder tronskifte i Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

FC Nordsjælland – AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper