Først en lille opgave til dig, der læser dette.
Hvis du nu skulle mødes med Oliver Christensen på en restaurant, hvilket sted tror du, han ville vælge, og hvordan tror du, han vil være ved ankomsten?
Der er intet trick i spørgsmålet… vær ærlig i dine overvejelser, og så kommer svaret senere.
Oliver Christensen skal sørge for at holde Union fra scoring, når Berlins to Bundesliga-repræsentanter mødes for anden gang i sæsonen.
Efter et års læretid er den tidligere OB-keeper nu betroet rygnummer 1.
Og den ivrige Kerteminde-knægt vækker opsigt i Bundesligaen.
Han er ganske enkelt den yngste Stamm-Torwart i Bundesligaen med sine 23 år.
”Det er jo selvfølgelig utroligt fedt. Det er en kæmpe mulighed, jeg har fået i Hertha Berlin at spille så ung.”
”Jeg ved ikke, om det betyder meget at være den yngste målmand i Bundesligaen. Det er ikke noget, jeg tænker så meget over. Jeg behøver heller ikke bruge det som en undskyldning, hvis jeg laver en fejl.”
”De har fundet ud af, at jeg er god nok, så der er ikke hentet en anden, efter de lejede Alexander Schwolow ud til Schalke.”
”De har givet mig chancen. Jeg synes også, at jeg har gjort mig fortjent til tilliden,” siger Oliver Christensen, der allerede sidste sæson pressede sig på, men da muligheden opstod, forpurrede corona og en skade det hele, og bare 20-årige Marcel Lotka slog til.
”Så fik en anden min chance. Han gjorde det godt, Marcel Lotka. Det var selvfølgelig et hårdt gok i hovedet,” indrømmer Oliver Christensen.
Dansen
Det forsinkede gennembrud endte med at blive en skjult velsignelse. Det betød, at Oliver Christensen var uden aktier i det forår, hvor Hertha Berlin på et par sene scoringer på sidste spilledag dumpede ned i relegationszonen.
Med 2. Bundesliga truende i horisonten blev Oliver Christensen omsider aktiveret. Historien blev nærmest, som H.C. Andersen ville skrive den, hvis han i dag ville opdatere Den Grimme Ælling.
Et indlæg sejlede i nettet i Berlin grundet en fejl fra Oliver Christensen, og Hertha Berlin tabte. Returopgøret i Hamburg endte til gengæld 2-0 – fuld forløsning, og Hertha bevarede Bundesliga-status.
”Der var tryk på. Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Allerede da vi kommer ud til opvarmning, sidder der 50.000. Og det er altså en time før kampen. Det var virkelig intenst. Heldigvis scorer vi tidligt. Det tog en lille smule af brodden af. Men det var en vanvittig oplevelse,” husker han
Oliver Christensens reaktion efter slutfløjtet er i dag legendarisk. I bar overkrop dansede han rundt foran sine holdkammerater og de jublende Hertha-fans.
Impulsivt… næh? Det var moves Straight Outta Odense .
”Jeg var med min kammerat på café i Odense. En forholdsvis beruset mand på gågaden gik og dansede nøjagtig sådan der og sang en FCK-sang.”
”Og så blev han anholdt for gadeuorden. Det, syntes vi, var totalt grineren,” ler Oliver Christensen og tænker en håndfuld år tilbage.
”Så har vi bare lavet den dans nogle gange. Til TV2.”
”Vi havde en sommer, da jeg var 18-19 år, hvor vi hørte TV2’s ’Vil Du Danse Med Mig?’ rigtig meget, når vi var ude at sejle i jolle ud for Kerteminde. Og så lavede vi den dans der.”
”Alle mine kammerater sad og så med derhjemme. Så jeg syntes, det kunne være sjovt med den dans. For de ville huske det. Nu er det blevet lidt en ting. At sidde i en jolle og høre TV2’s ’Vil Du Danse Med Mig?’ som da vi var 19 år.”
Med TV2’s klassiker fra 1984 i ørerne er det på sin plads at samle spørgsmålet fra indledningen op. Oliver Christensen har valgt en lille, hyggelig italiensk restaurant i bydelen Halensee:
”Det ligger tæt på hvor jeg bor.”
Han kommer til aftalt tid ind ad døren, men bruger lige en håndfuld minutter på kram med ejeren og tjenerne, en arm på skulderen, lattermild samtale og hænder, der klaskes sammen.
”De snakker ikke engelsk her, så det har været en god måde at lære tysk.”
Dedikationen
Vi vender tilbage til Oliver Christensen i jollen ud for Kerteminde, og mens han vugger i bølgerne der, dukker fortællinger op fra opvæksten, som er med til at forklare, hvorfor det er ham, der er den yngste startende målmand i Bundesligaen.
På samme måde som Rasmus Falk og Christian Eriksen på Fyns vestlige side, Middelfart, voksede op sammen og skærpede hinanden, så var Oliver Christensen en del af en skarp Kerteminde-generation.
”Jeg var faktisk også ret god til håndbold. Vi havde et ret godt hold. Der spillede jeg sammen med Emil Jacobsen,” husker Oliver Christensen om sit makkerskab med den danske VM-fløj før valget faldt fuldt og fast på fodbold.
Han valgte at tage gymnasiet den hårde vej – ikke den fire-årige version, som idrætsudøvere har mulighed for.
”Min mor mente, at jeg ikke ville koncentrere mig så meget om skolen, hvis jeg var på nedsat tid, hvilket jeg også tror, at hun havde ret i.”
”Men i løbet af 2. og 3. g, hvor jeg begyndte at komme med U18- og U19-landsholdet og begyndte at træne forholdsvis fast med Superligaen, der var det selvfølgelig hårdt.”
”Jeg boede ved Kerteminde, tog bussen klokken syv om morgenen for at komme i skole eller til morgentræning. Jeg var først hjemme igen klokken 20 de fleste dage. Og efter sådan en 13-timers dag, hvor man havde trænet to gange og været i skole, så var der ikke meget energi til at følge op på det, man missede. Så jeg tror da, at mit snit kunne have været bedre,” smiler han.
Oliver Christensen er overbevist om, at hans træningsmoral har båret ham frem til det, som han er i dag.
”Jeg har altid givet mig 100 procent. Og det tror jeg er vigtigt. Vi snakker jo meget om de der 10.000 timer.”
”Hvis du træner 5000 af dem på 50 procent, så skal du lige pludselig op på det dobbelte,” konstaterer han og husker, hvordan konfirmationspengene blev brugt.
”Jeg købte mig en M-station i konfirmationsgave, hvor jeg har grebet bolde på og lavet alle mulige træninger ude i haven. Stået og øvet førsteberøring og mit venstre ben op ad en væg lige bag ved det, hvor vi boede, da jeg var yngre. Så jeg har altid trænet meget og altid gerne løbet,” forklarer han om sin dedikation.
Forude venter opgøret om magten i Berlin. Oliver Christensen rejser sig op, fisker en seddel op af pungen, smækker den med et venskabeligt håndtryk i hånden på tjeneren, lægger armen på skulderen, og så går snakken igen.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
Optur før FC København-brag
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
Nærmer sig aftale
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT