Jens Stryger Larsen kan blive slagtet af sparekniv

Der er udsigt til, at den danske back skal ud og finde nye græsgange, når transfervinduet åbner op igen.



Den tyrkiske storklub Trabzonspor, der har den danske back Jens Stryger Larsen på holdet, lader efter sigende til at være på vej til at skille sig af med danskeren, der kom til klubben forud for denne sæson.

Det skriver mediet Fanatik, der peger på, at han ikke kommer til at være en del af holdet, når forberedelserne skal i gang til næste sæson. 

Her handler det i høj grad, om at der skal spares i klubben, som ser ud til at have brug at reducere markant i deres i deres budget – og her skal Stryger altså være med til at sikre dem.

Foruden Stryger er det også Maxi Gomez, Enis Barhdi og Stefano Denswil, der ser ud til at være på vej væk fra Trabzonspor, som i denne sæson har haft det væsentligt sværere end i sidste sæson, hvor man blev mestre. I denne sæson roder klubben rundt nede på sjettepladsen.

Den danske back har egentlig kontrakt med klubben frem til sommeren 2025, men nu lader det altså til, at de er meget opsatte på at komme af med ham.

De økonomiske udfordringer i klubben er dog ikke noget nyt. Tidligere på sæsonen har Stryger været ude og fortælle om, at han har manglet at få udbetalt løn i fire måneder, og nu vil de altså af med ham.

Spekulationerne om Jens Strygers fremtid har da også allerede forlængst taget fart, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Han har endvidere heller ikke haft det for let på det seneste, hvor han er blevet kørt fra en kamp i ambulance. Læs mere om det her. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Superligaen dropper det

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’