Den tyrkiske storklub Trabzonspor, der har den danske back Jens Stryger Larsen på holdet, lader efter sigende til at være på vej til at skille sig af med danskeren, der kom til klubben forud for denne sæson.
Det skriver mediet Fanatik, der peger på, at han ikke kommer til at være en del af holdet, når forberedelserne skal i gang til næste sæson.
Her handler det i høj grad, om at der skal spares i klubben, som ser ud til at have brug at reducere markant i deres i deres budget – og her skal Stryger altså være med til at sikre dem.
Foruden Stryger er det også Maxi Gomez, Enis Barhdi og Stefano Denswil, der ser ud til at være på vej væk fra Trabzonspor, som i denne sæson har haft det væsentligt sværere end i sidste sæson, hvor man blev mestre. I denne sæson roder klubben rundt nede på sjettepladsen.
Den danske back har egentlig kontrakt med klubben frem til sommeren 2025, men nu lader det altså til, at de er meget opsatte på at komme af med ham.
De økonomiske udfordringer i klubben er dog ikke noget nyt. Tidligere på sæsonen har Stryger været ude og fortælle om, at han har manglet at få udbetalt løn i fire måneder, og nu vil de altså af med ham.
Spekulationerne om Jens Strygers fremtid har da også allerede forlængst taget fart, som man kan se i videoen øverst i artiklen.
Han har endvidere heller ikke haft det for let på det seneste, hvor han er blevet kørt fra en kamp i ambulance. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Forlader Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
OPTAKT
Australien – Egypten
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
