Jens Stryger Larsen kan blive slagtet af sparekniv

Der er udsigt til, at den danske back skal ud og finde nye græsgange, når transfervinduet åbner op igen.



Den tyrkiske storklub Trabzonspor, der har den danske back Jens Stryger Larsen på holdet, lader efter sigende til at være på vej til at skille sig af med danskeren, der kom til klubben forud for denne sæson.

Det skriver mediet Fanatik, der peger på, at han ikke kommer til at være en del af holdet, når forberedelserne skal i gang til næste sæson. 

Her handler det i høj grad, om at der skal spares i klubben, som ser ud til at have brug at reducere markant i deres i deres budget – og her skal Stryger altså være med til at sikre dem.

Foruden Stryger er det også Maxi Gomez, Enis Barhdi og Stefano Denswil, der ser ud til at være på vej væk fra Trabzonspor, som i denne sæson har haft det væsentligt sværere end i sidste sæson, hvor man blev mestre. I denne sæson roder klubben rundt nede på sjettepladsen.

Den danske back har egentlig kontrakt med klubben frem til sommeren 2025, men nu lader det altså til, at de er meget opsatte på at komme af med ham.

De økonomiske udfordringer i klubben er dog ikke noget nyt. Tidligere på sæsonen har Stryger været ude og fortælle om, at han har manglet at få udbetalt løn i fire måneder, og nu vil de altså af med ham.

Spekulationerne om Jens Strygers fremtid har da også allerede forlængst taget fart, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Han har endvidere heller ikke haft det for let på det seneste, hvor han er blevet kørt fra en kamp i ambulance. Læs mere om det her. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De er interesseret i Christian Eriksen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

AC Horsens er tilbage i Superligaen