Jens Stryger Larsen kan blive slagtet af sparekniv

Der er udsigt til, at den danske back skal ud og finde nye græsgange, når transfervinduet åbner op igen.



Den tyrkiske storklub Trabzonspor, der har den danske back Jens Stryger Larsen på holdet, lader efter sigende til at være på vej til at skille sig af med danskeren, der kom til klubben forud for denne sæson.

Det skriver mediet Fanatik, der peger på, at han ikke kommer til at være en del af holdet, når forberedelserne skal i gang til næste sæson. 

Her handler det i høj grad, om at der skal spares i klubben, som ser ud til at have brug at reducere markant i deres i deres budget – og her skal Stryger altså være med til at sikre dem.

Foruden Stryger er det også Maxi Gomez, Enis Barhdi og Stefano Denswil, der ser ud til at være på vej væk fra Trabzonspor, som i denne sæson har haft det væsentligt sværere end i sidste sæson, hvor man blev mestre. I denne sæson roder klubben rundt nede på sjettepladsen.

Den danske back har egentlig kontrakt med klubben frem til sommeren 2025, men nu lader det altså til, at de er meget opsatte på at komme af med ham.

De økonomiske udfordringer i klubben er dog ikke noget nyt. Tidligere på sæsonen har Stryger været ude og fortælle om, at han har manglet at få udbetalt løn i fire måneder, og nu vil de altså af med ham.

Spekulationerne om Jens Strygers fremtid har da også allerede forlængst taget fart, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Han har endvidere heller ikke haft det for let på det seneste, hvor han er blevet kørt fra en kamp i ambulance. Læs mere om det her. 





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Australien – Tyrkiet

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job