Vancouver Whitecaps har valgt at satse dansk.
Jesper Sørensen er ny cheftræner i den canadiske MLS-klub i hvad, der bliver hans første udlandsophold som træner.
Og der venter ham en stor opgave med at få lukket hullet til topholdene i MLS. Det bliver i hvert fald Jesper Sørensens fornemmeste opgave ifølge klubbens tidligere målmand David Ousted, der spillede fem år i Whitecaps.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Det er en klub, som hungrer efter at tage et skridt op og spille med mod de bedste hold i MLS. De har haft god succes i Canada og har vundet den canadiske pokalturnering tre år i streg. Men de kæmper med at tage det næste skridt, selvom de har klaret sig til playoffs i MLS. De mangler bare at lukke afstanden til de absolutte tophold som LA Galaxy og Los Angeles FC.
MLS er delt op i to konferencer, som senere bliver til playoffs. Her mødes det bedste hold fra øst og vest i MLS-finalen. Vancouver Whitecaps ender dog ikke blandt topholdene over natten, når konkurrenterne henter verdensstjerner på stribe.
– Jesper er et ubeskrevet blad i Canada. Fansene holder sig ikke opdateret på europæisk fodbold, og Danmark er også et ubeskrevet blad for dem, men Jesper har fået en positiv modtagelse. Han skal have noget hjælp, for de kan ikke hente på samme hylde som LA Galaxy, der har signet Olivier Giroud og Hugo Lloris.
Jesper Sørensen blev præsenteret på en toårig aftale tirsdag.

Fra sne til 38 grader
Jesper Sørensens skifte til Vancouver Whitecaps er hans første ophold udenfor Danmarks grænser både som træner og spiller.
Og der bliver derfor mange ting at skulle vænne sig til ifølge David Ousted.
– Han skal tage højde for det her aspekt med, at man nogle gange flyver rundt til kampe, og der kan også være tidsforskelle. Det er meget anderledes, end hvis man spiller på hjemmebane. Det er også årsagen til, at holdene præsterer meget forskelligt hjemme og ude.
Alt fra kolossale varmegrader til sne henover kampe i tynde luftlag venter Jesper Sørensen.
– Der findes jo Mile High City (Denver, red.), som ligger i Colorado, hvor der er stor forskel på, hvordan bolden flyver på grund af, at byen ligger højt placeret over havets overflade. Der kan også komme udfordringer med åndedrættet, og så kan man tage til Texas den næste uge, hvor der er 37-38 grader og meget tørt. Så det er lidt noget andet, end når Brøndby tager til Midtjylland den ene uge og Silkeborg den næste.
Men det er ikke kun rejseafstande og udsving i temperaturer, som kan overraske den tidligere Brøndby-træner.
– Han skal vænne sig til en anden fodboldstil. I Danmark er det taktisk præget og struktureret, mens det er mere bundet op på individualister i MLS. Dengang jeg spillede der, ville folk hellere se, at vi tabte 5-4 end, at vi spillede 0-0, fordi det er sjovere at se en masse mål.
– Det er ikke helt på samme måde længere, selvom der er en tendens til, at det er mere åben fodbold. Det skal også være underholdning med mål, og så bliver det Jespers job at sætte holdet op til at modstå den åbne stil og selv kunne score nogle mål.

Planlægger kaffeaftale
David Ousted har endnu ikke haft lejlighed til at tale med Jesper Sørensen efter hans skifte til Vancouver Whitecaps.
Formentlig bliver det også først om et par uger, da Jesper Sørensen er rejst med sit nye mandskab på træningslejr i Spanien, mens David Ousted på grund af sit job som sportsdirektør i den canadiske League1-klub Kamloops United FC er i Danmark for at undersøge samarbejdsmuligheder.
Når de to slår pjalterne sammen bliver det i højere grad en kammeratelig snak end en jobsamtale ifølge David Ousted.
– Jeg skal nok hjælpe Jesper på alle de måder, jeg kan, men det bliver nok i højere grad i forhold til, hvor man får en god kop kaffe. Jeg er glad for mit nuværende arbejde og har gang i noget spændende. Kan jeg hjælpe ham, gør jeg gerne det, men jeg tror dog ikke, det bliver som en del af staben.
39-årige David Ousted flyttede retur til Vancouver efter opholdet i FC Midtjylland. Det var i sommeren 2022, hvor han også lagde handskerne på hylden.
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann