Vancouver Whitecaps har valgt at satse dansk.
Jesper Sørensen er ny cheftræner i den canadiske MLS-klub i hvad, der bliver hans første udlandsophold som træner.
Og der venter ham en stor opgave med at få lukket hullet til topholdene i MLS. Det bliver i hvert fald Jesper Sørensens fornemmeste opgave ifølge klubbens tidligere målmand David Ousted, der spillede fem år i Whitecaps.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Det er en klub, som hungrer efter at tage et skridt op og spille med mod de bedste hold i MLS. De har haft god succes i Canada og har vundet den canadiske pokalturnering tre år i streg. Men de kæmper med at tage det næste skridt, selvom de har klaret sig til playoffs i MLS. De mangler bare at lukke afstanden til de absolutte tophold som LA Galaxy og Los Angeles FC.
MLS er delt op i to konferencer, som senere bliver til playoffs. Her mødes det bedste hold fra øst og vest i MLS-finalen. Vancouver Whitecaps ender dog ikke blandt topholdene over natten, når konkurrenterne henter verdensstjerner på stribe.
– Jesper er et ubeskrevet blad i Canada. Fansene holder sig ikke opdateret på europæisk fodbold, og Danmark er også et ubeskrevet blad for dem, men Jesper har fået en positiv modtagelse. Han skal have noget hjælp, for de kan ikke hente på samme hylde som LA Galaxy, der har signet Olivier Giroud og Hugo Lloris.
Jesper Sørensen blev præsenteret på en toårig aftale tirsdag.

Fra sne til 38 grader
Jesper Sørensens skifte til Vancouver Whitecaps er hans første ophold udenfor Danmarks grænser både som træner og spiller.
Og der bliver derfor mange ting at skulle vænne sig til ifølge David Ousted.
– Han skal tage højde for det her aspekt med, at man nogle gange flyver rundt til kampe, og der kan også være tidsforskelle. Det er meget anderledes, end hvis man spiller på hjemmebane. Det er også årsagen til, at holdene præsterer meget forskelligt hjemme og ude.
Alt fra kolossale varmegrader til sne henover kampe i tynde luftlag venter Jesper Sørensen.
– Der findes jo Mile High City (Denver, red.), som ligger i Colorado, hvor der er stor forskel på, hvordan bolden flyver på grund af, at byen ligger højt placeret over havets overflade. Der kan også komme udfordringer med åndedrættet, og så kan man tage til Texas den næste uge, hvor der er 37-38 grader og meget tørt. Så det er lidt noget andet, end når Brøndby tager til Midtjylland den ene uge og Silkeborg den næste.
Men det er ikke kun rejseafstande og udsving i temperaturer, som kan overraske den tidligere Brøndby-træner.
– Han skal vænne sig til en anden fodboldstil. I Danmark er det taktisk præget og struktureret, mens det er mere bundet op på individualister i MLS. Dengang jeg spillede der, ville folk hellere se, at vi tabte 5-4 end, at vi spillede 0-0, fordi det er sjovere at se en masse mål.
– Det er ikke helt på samme måde længere, selvom der er en tendens til, at det er mere åben fodbold. Det skal også være underholdning med mål, og så bliver det Jespers job at sætte holdet op til at modstå den åbne stil og selv kunne score nogle mål.

Planlægger kaffeaftale
David Ousted har endnu ikke haft lejlighed til at tale med Jesper Sørensen efter hans skifte til Vancouver Whitecaps.
Formentlig bliver det også først om et par uger, da Jesper Sørensen er rejst med sit nye mandskab på træningslejr i Spanien, mens David Ousted på grund af sit job som sportsdirektør i den canadiske League1-klub Kamloops United FC er i Danmark for at undersøge samarbejdsmuligheder.
Når de to slår pjalterne sammen bliver det i højere grad en kammeratelig snak end en jobsamtale ifølge David Ousted.
– Jeg skal nok hjælpe Jesper på alle de måder, jeg kan, men det bliver nok i højere grad i forhold til, hvor man får en god kop kaffe. Jeg er glad for mit nuværende arbejde og har gang i noget spændende. Kan jeg hjælpe ham, gør jeg gerne det, men jeg tror dog ikke, det bliver som en del af staben.
39-årige David Ousted flyttede retur til Vancouver efter opholdet i FC Midtjylland. Det var i sommeren 2022, hvor han også lagde handskerne på hylden.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE