Vancouver Whitecaps har valgt at satse dansk.
Jesper Sørensen er ny cheftræner i den canadiske MLS-klub i hvad, der bliver hans første udlandsophold som træner.
Og der venter ham en stor opgave med at få lukket hullet til topholdene i MLS. Det bliver i hvert fald Jesper Sørensens fornemmeste opgave ifølge klubbens tidligere målmand David Ousted, der spillede fem år i Whitecaps.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Det er en klub, som hungrer efter at tage et skridt op og spille med mod de bedste hold i MLS. De har haft god succes i Canada og har vundet den canadiske pokalturnering tre år i streg. Men de kæmper med at tage det næste skridt, selvom de har klaret sig til playoffs i MLS. De mangler bare at lukke afstanden til de absolutte tophold som LA Galaxy og Los Angeles FC.
MLS er delt op i to konferencer, som senere bliver til playoffs. Her mødes det bedste hold fra øst og vest i MLS-finalen. Vancouver Whitecaps ender dog ikke blandt topholdene over natten, når konkurrenterne henter verdensstjerner på stribe.
– Jesper er et ubeskrevet blad i Canada. Fansene holder sig ikke opdateret på europæisk fodbold, og Danmark er også et ubeskrevet blad for dem, men Jesper har fået en positiv modtagelse. Han skal have noget hjælp, for de kan ikke hente på samme hylde som LA Galaxy, der har signet Olivier Giroud og Hugo Lloris.
Jesper Sørensen blev præsenteret på en toårig aftale tirsdag.

Fra sne til 38 grader
Jesper Sørensens skifte til Vancouver Whitecaps er hans første ophold udenfor Danmarks grænser både som træner og spiller.
Og der bliver derfor mange ting at skulle vænne sig til ifølge David Ousted.
– Han skal tage højde for det her aspekt med, at man nogle gange flyver rundt til kampe, og der kan også være tidsforskelle. Det er meget anderledes, end hvis man spiller på hjemmebane. Det er også årsagen til, at holdene præsterer meget forskelligt hjemme og ude.
Alt fra kolossale varmegrader til sne henover kampe i tynde luftlag venter Jesper Sørensen.
– Der findes jo Mile High City (Denver, red.), som ligger i Colorado, hvor der er stor forskel på, hvordan bolden flyver på grund af, at byen ligger højt placeret over havets overflade. Der kan også komme udfordringer med åndedrættet, og så kan man tage til Texas den næste uge, hvor der er 37-38 grader og meget tørt. Så det er lidt noget andet, end når Brøndby tager til Midtjylland den ene uge og Silkeborg den næste.
Men det er ikke kun rejseafstande og udsving i temperaturer, som kan overraske den tidligere Brøndby-træner.
– Han skal vænne sig til en anden fodboldstil. I Danmark er det taktisk præget og struktureret, mens det er mere bundet op på individualister i MLS. Dengang jeg spillede der, ville folk hellere se, at vi tabte 5-4 end, at vi spillede 0-0, fordi det er sjovere at se en masse mål.
– Det er ikke helt på samme måde længere, selvom der er en tendens til, at det er mere åben fodbold. Det skal også være underholdning med mål, og så bliver det Jespers job at sætte holdet op til at modstå den åbne stil og selv kunne score nogle mål.

Planlægger kaffeaftale
David Ousted har endnu ikke haft lejlighed til at tale med Jesper Sørensen efter hans skifte til Vancouver Whitecaps.
Formentlig bliver det også først om et par uger, da Jesper Sørensen er rejst med sit nye mandskab på træningslejr i Spanien, mens David Ousted på grund af sit job som sportsdirektør i den canadiske League1-klub Kamloops United FC er i Danmark for at undersøge samarbejdsmuligheder.
Når de to slår pjalterne sammen bliver det i højere grad en kammeratelig snak end en jobsamtale ifølge David Ousted.
– Jeg skal nok hjælpe Jesper på alle de måder, jeg kan, men det bliver nok i højere grad i forhold til, hvor man får en god kop kaffe. Jeg er glad for mit nuværende arbejde og har gang i noget spændende. Kan jeg hjælpe ham, gør jeg gerne det, men jeg tror dog ikke, det bliver som en del af staben.
39-årige David Ousted flyttede retur til Vancouver efter opholdet i FC Midtjylland. Det var i sommeren 2022, hvor han også lagde handskerne på hylden.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE