Både Brøndby IF, FC Midtjylland og Randers FC er alle sikret europæisk gruppespil i denne sæson, men Superligaen har chancen for at få hele fire hold med i denne sæson. Det kræver en samlet sejr til FC København over tyrkiske Sivasspor.
Og netop FCK-spillerne løber torsdag aften på banen i Tyrkiet, hvor det første møde mod Sivassspor venter – og det bliver med stor opbakning fra Oddset-spillerne.
I hvert fald tror langt de flest på, at FCK vinder den første af kampene mod Sivasspor om at komme i den nyoprettede Conference League.
– Cirka tre ud af fire af indskuddene på udfaldet af kampen kommer på en FCK-sejr, fortæller Peter Emmike Ramussen, der er oddssætter i Danske Spil.
Danske Spil har med odds 2,30 FCK som favorit til at vinde udekampen mod Sivasspor. Tyrkerne giver odds 3,00 på en sejr.
Samlet set har Danske Spil også FCK som favorit til at vinde over to kampe og ryge i Conference League. Med en procentchance på 70-30 i FCK’s favør.
Fire danske hold i europæiske gruppespil?
Hvis det sker, vil det være første gang, at der er fire danske hold i europæiske gruppespil, for FC Midtjylland er sikret deltagelse i Europa League, Brøndby kan komme i Champions League eller Europa League, og Randers er som danske pokalmestre sikret deltagelse i mindst Conference League.
Hverken Danske Spil eller Oddset-spillerne tror dog på, at det bliver til mere end Conference League for Randers.
For Randers møder Galatasaray i den sidste kvalifikationsrunde inden Europa League, og her er sidstnævnte ifølge Danske Spil favorit til at gå videre med en procentfordeling på 70-30 i tyrkernes favør.
Og meget få Oddset-spillere tror på Randers-succes i aften, selv om første kamp spilles i på hjemmebane.
– Stort set alle spillene på den kamp bliver sat på en sejr til Galatasaray, fortæller Peter Emmike Rasmussen.
Hele 85 procent af væddemålene på Randers-Galatasaray er sat på en udesejr, selv om Danske Spil spår Randers’ vinderchance til at være cirka 30 procent.
Randers FC-Galatasaray sparkes i gang i aften kl. 1900 – Sivasspor-FCK starter en time senere – læs optakten til begge kampe og få tipsbladet.dk’s bud på resultaterne her
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Afslører Brøndbys transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
INTERVIEW
