Taryck ‘TJ’ Tahid, der tidligere har været til prøvetræning i FC Midtjylland, fejrede sin 16 års fødselsdag med en professionel kontrakt i Vancouver FC.
Det oplyses på ligaens hjemmeside.
Her afrunder han Vancouver FC’s ligatrup, som klubbens 23. mand, hvilket er det maksimale antal tilladte spillere. Den unge midtbanespiller glæder sig over, at drengedrømmen er gået i opfyldelse.
– Jeg er glad for at have skrevet min første professionelle kontrakt med Vancouver og samtidig blive den yngste spiller i ligaens historie. Jeg tager det ikke for givet at blive professionel i min alder, siger TJ Tahid om underskriften.
Inden han skrev under med Vancouver FC spillede TJ Tahid på fodboldakademiet VanCity Pro. Her havde flere klubber også bemærket den unge midtbanespiller.
Villareal, New York Red Bulls og FC Midtjylland har alle haft et kryds ud for 16-årige Tahid, som de også har haft til prøvetræning. Det er der måske en grund til, for han kan ifølge Vancouver FC’s cheftræner, Afshin Ghotbi, noget helt specielt.
– TJ er et fodboldfænomen, som har potentialet til at nå det øverste internationale niveau. Han er utrolig talentfuld. TJ komibnerer power, fart, teknik og fodboldintelligens i en alder af blot 16.
I Vancouver FC får TJ Tahid mulighed for at teste sig selv på seniorniveau i den canadiske Premier League. Natten til mandag kan han få sin debut, når Vancouver FC får besøg af Cavalry FC.
Bliver TJ Tahid bragt i spil, så bliver han den yngste nogensinde til at få spilletid i den canadiske Premier League. Kampen spilles klokken 01.00 dansk tid natten til mandag.
LIVE
LIVE: Stor beslutning på vej
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
