Der resterer kun en håndfuld kampe af sæsonen i Championship, og det er nogle afgørende runder for danskerklubben Leicester.
Formår Leicester at hente lutter sejre, vil de ende øverst i rækken og sikre oprykning. Mindre kan også gøre det, men i en tæt topkamp med Ipswich og Leeds kan pointtab i slutspurten ende med at koste danskerklubben oprykningspladsen.
Og hvis det ender sådan, kan det få betydning for Mads Hermansens fremtid.
Det vurderer Rob Tanner, som dækker Leicester City tæt for The Athletic.
Leicester City slider nemlig med økonomien, hvilket blandt andet har betydet, at klubben har fået et transferforbud. Og for at rode bod på den skrantende økonomi kunne et salg af Mads Hermansen skæppe godt i kassen.
– Fordi klubben har problemer med de såkaldte “Profit and Sustainability Rules”, kan Hermansen ses som et aktiv, der måske skal sælges – især hvis de ikke rykker op i denne sæson, fortæller Rob Tanner til Tipsbladet og tilføjer:
– Klubben har tabt omkring 90 millioner pund i de sidste to år og står over for en pointstraf, hvis de rykker op i Premier League. Og hvis de bliver nede, vil de få en straf fra EFL (English Football League, som afvikler den næstbedste, tredjebedste og fjerdebedste engelske række, red.) , som virker til at være fast besluttet på at straffe dem og har prøvet et par gange allerede i denne sæson, hvorfor Leicester har taget juridiske skridt. Det hele er blevet meget rodet.
– Mads' gode ry kan betyde, at Premier League-klubber vil forsøge at hente ham. Men han er populær blandt sine holdkammerater og fansene, så det ville være et slag for Leicester.
Imponerer i stor stil
Mads Hermansen imponerende ry i England fik formentlig et nøk opad tidligere på ugen, da han fik en plads på årets hold i Championship.
Rob Tanner lægger heller ikke skjul på, at han har været imponeret over den danske keeper.
– Mads har haft en fantastisk sæson. Hans rolle i boldbesiddelse er faktisk lige så vigtig som hans faktiske målmandsspil. Han spiller som en ekstra central forsvarsspiller, når Leicester forsøger at trække hold frem på banen, siger Rob Tanner.
Og det bakker tallene op.
Tal fra Opta, som Tipsbladet har fået, viser, at Mads Hermansen er den keeper med klart flest succesfulde afleveringer i Championship i denne sæson med 1570 af slagsen. Gavin Bazunu fra Southampton er nummer to med 1457 afleveringer.
Opta har desuden aldrig noteret en keeper for flere succesfulde afleveringer i en Championship-sæson, end Hermansen har lavet i denne sæson.
Desuden er den 23-årige dansker også næstbedst, når det kommer til redningsprocent. Han har reddet hele 74,5 procent af de skud, der er blevet sendt i hans retning.
I Leicester har den tidligere Brøndby-stjerne kontrakt til sommeren 2028.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE