Der resterer kun en håndfuld kampe af sæsonen i Championship, og det er nogle afgørende runder for danskerklubben Leicester.
Formår Leicester at hente lutter sejre, vil de ende øverst i rækken og sikre oprykning. Mindre kan også gøre det, men i en tæt topkamp med Ipswich og Leeds kan pointtab i slutspurten ende med at koste danskerklubben oprykningspladsen.
Og hvis det ender sådan, kan det få betydning for Mads Hermansens fremtid.
Det vurderer Rob Tanner, som dækker Leicester City tæt for The Athletic.
Leicester City slider nemlig med økonomien, hvilket blandt andet har betydet, at klubben har fået et transferforbud. Og for at rode bod på den skrantende økonomi kunne et salg af Mads Hermansen skæppe godt i kassen.
– Fordi klubben har problemer med de såkaldte “Profit and Sustainability Rules”, kan Hermansen ses som et aktiv, der måske skal sælges – især hvis de ikke rykker op i denne sæson, fortæller Rob Tanner til Tipsbladet og tilføjer:
– Klubben har tabt omkring 90 millioner pund i de sidste to år og står over for en pointstraf, hvis de rykker op i Premier League. Og hvis de bliver nede, vil de få en straf fra EFL (English Football League, som afvikler den næstbedste, tredjebedste og fjerdebedste engelske række, red.) , som virker til at være fast besluttet på at straffe dem og har prøvet et par gange allerede i denne sæson, hvorfor Leicester har taget juridiske skridt. Det hele er blevet meget rodet.
– Mads' gode ry kan betyde, at Premier League-klubber vil forsøge at hente ham. Men han er populær blandt sine holdkammerater og fansene, så det ville være et slag for Leicester.
Imponerer i stor stil
Mads Hermansen imponerende ry i England fik formentlig et nøk opad tidligere på ugen, da han fik en plads på årets hold i Championship.
Rob Tanner lægger heller ikke skjul på, at han har været imponeret over den danske keeper.
– Mads har haft en fantastisk sæson. Hans rolle i boldbesiddelse er faktisk lige så vigtig som hans faktiske målmandsspil. Han spiller som en ekstra central forsvarsspiller, når Leicester forsøger at trække hold frem på banen, siger Rob Tanner.
Og det bakker tallene op.
Tal fra Opta, som Tipsbladet har fået, viser, at Mads Hermansen er den keeper med klart flest succesfulde afleveringer i Championship i denne sæson med 1570 af slagsen. Gavin Bazunu fra Southampton er nummer to med 1457 afleveringer.
Opta har desuden aldrig noteret en keeper for flere succesfulde afleveringer i en Championship-sæson, end Hermansen har lavet i denne sæson.
Desuden er den 23-årige dansker også næstbedst, når det kommer til redningsprocent. Han har reddet hele 74,5 procent af de skud, der er blevet sendt i hans retning.
I Leicester har den tidligere Brøndby-stjerne kontrakt til sommeren 2028.
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur