Kan blive tvunget til at sælge Mads Hermansen

Leicesters situation kan betyde et salg af Mads Hermansen, der meget vel kan have interesse fra Premier League, vurderer journalist.



Der resterer kun en håndfuld kampe af sæsonen i Championship, og det er nogle afgørende runder for danskerklubben Leicester.

Formår Leicester at hente lutter sejre, vil de ende øverst i rækken og sikre oprykning. Mindre kan også gøre det, men i en tæt topkamp med Ipswich og Leeds kan pointtab i slutspurten ende med at koste danskerklubben oprykningspladsen.

Og hvis det ender sådan, kan det få betydning for Mads Hermansens fremtid.

Det vurderer Rob Tanner, som dækker Leicester City tæt for The Athletic.

Leicester City slider nemlig med økonomien, hvilket blandt andet har betydet, at klubben har fået et transferforbud. Og for at rode bod på den skrantende økonomi kunne et salg af Mads Hermansen skæppe godt i kassen.

– Fordi klubben har problemer med de såkaldte “Profit and Sustainability Rules”, kan Hermansen ses som et aktiv, der måske skal sælges – især hvis de ikke rykker op i denne sæson, fortæller Rob Tanner til Tipsbladet og tilføjer:

– Klubben har tabt omkring 90 millioner pund i de sidste to år og står over for en pointstraf, hvis de rykker op i Premier League. Og hvis de bliver nede, vil de få en straf fra EFL (English Football League, som afvikler den næstbedste, tredjebedste og fjerdebedste engelske række, red.) , som virker til at være fast besluttet på at straffe dem og har prøvet et par gange allerede i denne sæson, hvorfor Leicester har taget juridiske skridt. Det hele er blevet meget rodet.

– Mads' gode ry kan betyde, at Premier League-klubber vil forsøge at hente ham. Men han er populær blandt sine holdkammerater og fansene, så det ville være et slag for Leicester.

Imponerer i stor stil
Mads Hermansen imponerende ry i England fik formentlig et nøk opad tidligere på ugen, da han fik en plads på årets hold i Championship.

Rob Tanner lægger heller ikke skjul på, at han har været imponeret over den danske keeper.

– Mads har haft en fantastisk sæson. Hans rolle i boldbesiddelse er faktisk lige så vigtig som hans faktiske målmandsspil. Han spiller som en ekstra central forsvarsspiller, når Leicester forsøger at trække hold frem på banen, siger Rob Tanner.

Og det bakker tallene op.

Tal fra Opta, som Tipsbladet har fået, viser, at Mads Hermansen er den keeper med klart flest succesfulde afleveringer i Championship i denne sæson med 1570 af slagsen. Gavin Bazunu fra Southampton er nummer to med 1457 afleveringer.

Opta har desuden aldrig noteret en keeper for flere succesfulde afleveringer i en Championship-sæson, end Hermansen har lavet i denne sæson.

Desuden er den 23-årige dansker også næstbedst, når det kommer til redningsprocent. Han har reddet hele 74,5 procent af de skud, der er blevet sendt i hans retning.

I Leicester har den tidligere Brøndby-stjerne kontrakt til sommeren 2028.



Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

OB-boss med spændende transferbesked

Sergio Ramos i chokskifte?

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Storhylder Christian Nørgaard

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Brøndby afvist

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM-helt fremhæver Duncan

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Conrad Harder assisterer i nederlag

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Pointdeling i vestfransk derby

Video: AGF sænket af panenka-straffe