(Jysk Park) Tipsbladet: Der var drama for alle pengene, da Silkeborg IF og AaB spillede uafgjort søndag eftermiddag.
Kampen blev mod slutningen ganske hektisk med scoringer i begge ender, men udenfor banen var der også rift om opmærksomheden inden kampstart, da Kent Nielsen var blevet syg, hvilket betød, at assistenttræner Peder Knudsen stod for ansvaret i dagens opgør for silkeborggenserne.
Derfor var det også den mangeårige Silkeborg-assistent, der skulle tale med Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. Her afslørede han også, at Kent Nielsen havde været i kontakt med ham efter kampen.
– Jeg har fået en sms fra Kent, hvori han skriver, at jeg gerne må ringe, når jeg kører hjemad i aften. Så tager vi den derfra. Han plejer at være meget cool omkring det, så der er ikke så meget med ham, siger Peder Knudsen med et smil på læben, inden han uddyber.
– Jeg tog en for holdet, som man siger. Jeg havde også ansvaret nogle gange under coronaperioden, hvor vi skiftedes lidt til det. Så jeg har stået der før. Planen var lagt til dagens kamp, så der var ikke så meget i det, men der var nogle ting i pausen og udskiftninger.
Resultatet betyder, at det endnu ikke er afgjort, hvilket af de to hold der booker billetten til semifinalerne. I den sammenhæng var Peder Knudsen okay tilfreds med udgangspunktet inden returkampen.
– Jeg synes, vi har en god fornemmelse. Vi spiller en fornuftig kamp, hvor vi tilspiller os nogle gode muligheder. Jeg tænker også, at spillerne har en fornemmelse af, at det her godt kan lade sig gøre. Jeg ærgrer mig selvfølgelig over, at vi ikke fik en sejr, fordi det kunne vi godt have fået.
Returopgøret afvikles mandag den 16. december.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
NYHEDER