(Jysk Park) Tipsbladet: Der var drama for alle pengene, da Silkeborg IF og AaB spillede uafgjort søndag eftermiddag.
Kampen blev mod slutningen ganske hektisk med scoringer i begge ender, men udenfor banen var der også rift om opmærksomheden inden kampstart, da Kent Nielsen var blevet syg, hvilket betød, at assistenttræner Peder Knudsen stod for ansvaret i dagens opgør for silkeborggenserne.
Derfor var det også den mangeårige Silkeborg-assistent, der skulle tale med Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. Her afslørede han også, at Kent Nielsen havde været i kontakt med ham efter kampen.
– Jeg har fået en sms fra Kent, hvori han skriver, at jeg gerne må ringe, når jeg kører hjemad i aften. Så tager vi den derfra. Han plejer at være meget cool omkring det, så der er ikke så meget med ham, siger Peder Knudsen med et smil på læben, inden han uddyber.
– Jeg tog en for holdet, som man siger. Jeg havde også ansvaret nogle gange under coronaperioden, hvor vi skiftedes lidt til det. Så jeg har stået der før. Planen var lagt til dagens kamp, så der var ikke så meget i det, men der var nogle ting i pausen og udskiftninger.
Resultatet betyder, at det endnu ikke er afgjort, hvilket af de to hold der booker billetten til semifinalerne. I den sammenhæng var Peder Knudsen okay tilfreds med udgangspunktet inden returkampen.
– Jeg synes, vi har en god fornemmelse. Vi spiller en fornuftig kamp, hvor vi tilspiller os nogle gode muligheder. Jeg tænker også, at spillerne har en fornemmelse af, at det her godt kan lade sig gøre. Jeg ærgrer mig selvfølgelig over, at vi ikke fik en sejr, fordi det kunne vi godt have fået.
Returopgøret afvikles mandag den 16. december.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADETS DOM