(Jysk Park) Tipsbladet: Der var drama for alle pengene, da Silkeborg IF og AaB spillede uafgjort søndag eftermiddag.
Kampen blev mod slutningen ganske hektisk med scoringer i begge ender, men udenfor banen var der også rift om opmærksomheden inden kampstart, da Kent Nielsen var blevet syg, hvilket betød, at assistenttræner Peder Knudsen stod for ansvaret i dagens opgør for silkeborggenserne.
Derfor var det også den mangeårige Silkeborg-assistent, der skulle tale med Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. Her afslørede han også, at Kent Nielsen havde været i kontakt med ham efter kampen.
– Jeg har fået en sms fra Kent, hvori han skriver, at jeg gerne må ringe, når jeg kører hjemad i aften. Så tager vi den derfra. Han plejer at være meget cool omkring det, så der er ikke så meget med ham, siger Peder Knudsen med et smil på læben, inden han uddyber.
– Jeg tog en for holdet, som man siger. Jeg havde også ansvaret nogle gange under coronaperioden, hvor vi skiftedes lidt til det. Så jeg har stået der før. Planen var lagt til dagens kamp, så der var ikke så meget i det, men der var nogle ting i pausen og udskiftninger.
Resultatet betyder, at det endnu ikke er afgjort, hvilket af de to hold der booker billetten til semifinalerne. I den sammenhæng var Peder Knudsen okay tilfreds med udgangspunktet inden returkampen.
– Jeg synes, vi har en god fornemmelse. Vi spiller en fornuftig kamp, hvor vi tilspiller os nogle gode muligheder. Jeg tænker også, at spillerne har en fornemmelse af, at det her godt kan lade sig gøre. Jeg ærgrer mig selvfølgelig over, at vi ikke fik en sejr, fordi det kunne vi godt have fået.
Returopgøret afvikles mandag den 16. december.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
AVIS
Færdig i Real Madrid
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
AVIS