Kim Christofte er Sporløs

Brøndby og landsholdet.



ÅRET ER 1991…

Og med et straffespark så køligt som den russiske martsaften sender Kim Christofte Brøndby i UEFA Cup-semifinalen.

Knap halvandet år efter triumfen mod Torpedo Moskva gentager den elegante forsvarsspiller kunststykket, da han i EM-semifinalen nok engang bliver manden med det sidste spark i en straffesparkskonkurrence.

Det legendariske flade skud forbi Hans van Breukelen i det hollandske mål og finalesejren fire dage senere bliver højdepunkterne i Kim Christoftes karriere.

Straffespark var om noget et synonym med landsholdskæmpen. Kim Christofte spillede 19 landskampe og scorede et enkelt mål, der faldt i kvalifikationskampen i 1991 mod Færøerne. Selvfølgelig på et straffespark. Kim Christofte var dog ikke altid sikkerheden selv fra de elleve meter. Karrieren i den rød-hvide dragt bød således også på et misbrugt straffespark, da Danmark kort efter EM-triumfen skuffende måtte nøjes med 0-0 i Litauen.

I 1981 blev han den første Brøndby-spiller, der blev solgt til udlandet. Han drog til belgiske Lokeren, hvor Preben Elkjær også slog sine folder. Tre år senere returnede han til Brøndby, inden han efter to korte og mislykkede ophold i Malaga og schweiziske Wettingen endte i OB. Herfra gik turen på ny til Brøndby, hvorfra han som flere af de øvrige europamestre blev afhændet til udenlandske klubber.

Kim Christofte kom først til 1. FC Köln og siden til Lierse i Belgien, hvor han dog aldrig nåede at spille en betydende kamp og kort efter vendte hjem. Han sluttede karrieren i barndomsklubben Ølstykke.

Efter fodboldstoppet blev IT-branchen det primære fokus, men Kim Christofte valgte også at sparke en politisk karriere i gang. Den intelligente boldspiller stillede således op ved seneste kommunalvalg, hvor han dog ikke blev valgt til den kommende Egedal Kommune.

Kim Christofte var for nyligt tilbage i landsholdsregi. Denne gang var det dog ikke på grønsværen, men ved pokerbordet, han kæmpede. Han var i juli den ene danske tredjedel ved PartyPokers Football & Poker Legends Cup, hvor en fodboldspiller og to professionelle pokerspillere dystede i en international holdturnering. Kim Christofte forsvarede sammen med Gus Hansen og Theo Jørgensen de danske farver, og trioen strøg såmænd helt til tops. Modstanderen i finalen var nok engang Tyskland.





Forventer kæmpe jobtilbud




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Katastrofe for Jack Grealish

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

På vild liste med Lionel Messi

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Ronaldo vinder kampen’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Viaplay hæver priserne

Populære Chelsea – køb billetter her!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

AGF mangler flere profiler mod OB

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Como kan vinde i Napoli

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen