ÅRET ER 1991…
Og med et straffespark så køligt som den russiske martsaften sender Kim Christofte Brøndby i UEFA Cup-semifinalen.
Knap halvandet år efter triumfen mod Torpedo Moskva gentager den elegante forsvarsspiller kunststykket, da han i EM-semifinalen nok engang bliver manden med det sidste spark i en straffesparkskonkurrence.
Det legendariske flade skud forbi Hans van Breukelen i det hollandske mål og finalesejren fire dage senere bliver højdepunkterne i Kim Christoftes karriere.
Straffespark var om noget et synonym med landsholdskæmpen. Kim Christofte spillede 19 landskampe og scorede et enkelt mål, der faldt i kvalifikationskampen i 1991 mod Færøerne. Selvfølgelig på et straffespark. Kim Christofte var dog ikke altid sikkerheden selv fra de elleve meter. Karrieren i den rød-hvide dragt bød således også på et misbrugt straffespark, da Danmark kort efter EM-triumfen skuffende måtte nøjes med 0-0 i Litauen.
I 1981 blev han den første Brøndby-spiller, der blev solgt til udlandet. Han drog til belgiske Lokeren, hvor Preben Elkjær også slog sine folder. Tre år senere returnede han til Brøndby, inden han efter to korte og mislykkede ophold i Malaga og schweiziske Wettingen endte i OB. Herfra gik turen på ny til Brøndby, hvorfra han som flere af de øvrige europamestre blev afhændet til udenlandske klubber.
Kim Christofte kom først til 1. FC Köln og siden til Lierse i Belgien, hvor han dog aldrig nåede at spille en betydende kamp og kort efter vendte hjem. Han sluttede karrieren i barndomsklubben Ølstykke.
Efter fodboldstoppet blev IT-branchen det primære fokus, men Kim Christofte valgte også at sparke en politisk karriere i gang. Den intelligente boldspiller stillede således op ved seneste kommunalvalg, hvor han dog ikke blev valgt til den kommende Egedal Kommune.
Kim Christofte var for nyligt tilbage i landsholdsregi. Denne gang var det dog ikke på grønsværen, men ved pokerbordet, han kæmpede. Han var i juli den ene danske tredjedel ved PartyPokers Football & Poker Legends Cup, hvor en fodboldspiller og to professionelle pokerspillere dystede i en international holdturnering. Kim Christofte forsvarede sammen med Gus Hansen og Theo Jørgensen de danske farver, og trioen strøg såmænd helt til tops. Modstanderen i finalen var nok engang Tyskland.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Melder ud om Kasper Hjulmand
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Dybt bekymret over VM i USA
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Vild stime før Danmark-brag