ÅRET ER 1991…
Og med et straffespark så køligt som den russiske martsaften sender Kim Christofte Brøndby i UEFA Cup-semifinalen.
Knap halvandet år efter triumfen mod Torpedo Moskva gentager den elegante forsvarsspiller kunststykket, da han i EM-semifinalen nok engang bliver manden med det sidste spark i en straffesparkskonkurrence.
Det legendariske flade skud forbi Hans van Breukelen i det hollandske mål og finalesejren fire dage senere bliver højdepunkterne i Kim Christoftes karriere.
Straffespark var om noget et synonym med landsholdskæmpen. Kim Christofte spillede 19 landskampe og scorede et enkelt mål, der faldt i kvalifikationskampen i 1991 mod Færøerne. Selvfølgelig på et straffespark. Kim Christofte var dog ikke altid sikkerheden selv fra de elleve meter. Karrieren i den rød-hvide dragt bød således også på et misbrugt straffespark, da Danmark kort efter EM-triumfen skuffende måtte nøjes med 0-0 i Litauen.
I 1981 blev han den første Brøndby-spiller, der blev solgt til udlandet. Han drog til belgiske Lokeren, hvor Preben Elkjær også slog sine folder. Tre år senere returnede han til Brøndby, inden han efter to korte og mislykkede ophold i Malaga og schweiziske Wettingen endte i OB. Herfra gik turen på ny til Brøndby, hvorfra han som flere af de øvrige europamestre blev afhændet til udenlandske klubber.
Kim Christofte kom først til 1. FC Köln og siden til Lierse i Belgien, hvor han dog aldrig nåede at spille en betydende kamp og kort efter vendte hjem. Han sluttede karrieren i barndomsklubben Ølstykke.
Efter fodboldstoppet blev IT-branchen det primære fokus, men Kim Christofte valgte også at sparke en politisk karriere i gang. Den intelligente boldspiller stillede således op ved seneste kommunalvalg, hvor han dog ikke blev valgt til den kommende Egedal Kommune.
Kim Christofte var for nyligt tilbage i landsholdsregi. Denne gang var det dog ikke på grønsværen, men ved pokerbordet, han kæmpede. Han var i juli den ene danske tredjedel ved PartyPokers Football & Poker Legends Cup, hvor en fodboldspiller og to professionelle pokerspillere dystede i en international holdturnering. Kim Christofte forsvarede sammen med Gus Hansen og Theo Jørgensen de danske farver, og trioen strøg såmænd helt til tops. Modstanderen i finalen var nok engang Tyskland.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER