Klopp advarer Holland: I kan smadre hans karriere

Virgil van Dijk håber selv at blive klar til EM, men hans boss i Liverpool så gerne, at han i stedet brugte sommeren på at komme sig over sin knæskade.



Liverpools stjernespiller Virgil van Dijk blev i midten af oktober sidste år ramt af en alvorlig knæskade i en kamp mod rivalerne fra Everton, og han kæmper stadig for at komme tilbage.

Det er usikkert, at van Dijk når at blive klar i tide til at spille for Liverpool denne sæson, men Holland drømmer om, at han når at blive klar til EM, der starter 11. juni.

Liverpool-bossen, Jürgen Klopp, er klar over, at han ikke kan hindre van Dijk i at deltage i slutrunden.

– Jeg vil ikke holde Virgil tilbage, men det går heller ikke at forhaste sig. Vi, der har været i denne branche, ved, at man skal træne, før man kan spille. Det skal være ordentlig fodboldtræning. Det tager uge, ikke en uge inden en kamp. Man kan ikke være væk i 10-11 måneder, træne en uge og så spille. Det er ikke muligt. Det burde ikke være muligt, siger den tyske træner ifølge Daily Mirror og uddyber:

– Ingen holder Virgil tilbage. Jeg kan forsikre alle i Holland, at vi ikke kan skynde på ham, og det kommer vi heller ikke til at gøre. Vi taler om en spiller og hans karriere, så ingen burde forhaste det. Ikke Holland, ikke os og heller ikke Virgil. Det handler om at blive så fit som muligt.

– Ingen ved, hvornår han er tilbage, men det kommer nok til at være meget tæt på EM. Han er ikke holdtræning endnu og kommer det heller ikke de næste par uger. Jeg ved ikke, men i sidste ende er det Virgils beslutning.

Den hollandske midterstopper er i denne sæson noteret for et mål i otte kampe. Holland er ved EM havnet i samme gruppe som Nordmakedonien, Ukraine og Østrig.

Dermed er Holland favorit i gruppen og har en ganske fin chance for at spille sig videre i mesterskabet.





TransferLIVE: Brøndby-emne i startopstillingen




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afslører Brøndbys transferplaner

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

De viser interesse for Lyngby-profil

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FC København – Lyngby BK

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard