Først gjorde Borussia Dortmund det klart, at man på ingen måde ønskede at deltage i den nylancerede europæiske Super League med 12 storklubber, som har slået sig sammen.
Og tirsdag fulgte landsmændene fra Bayern München samt franske Paris Saint-Germain trop. Begge har officielt sagt “nej tak” til invitationen.
– Vores medlemmer og fans afviser Super League, lyder det fra Bayern-præsident Herbert Hainer i en pressemeddelelse.
– Vores ønske og mål er, at europæiske klubber lever i den vidunderlige og følelsesrige turnering, som Champions League er. Sammen med Uefa skal vi udvikle den. Bayern siger nej til Super League.
Samme toner lyder fra PSG-ejer Nasser al Khelaifi. På Uefas kongres i Schweiz tirsdag gav han sin fulde støtte til det kontinentale fodboldforbund.
– Paris Saint-Germain vil fortsætte med at arbejde med Uefa, European Club Association og andre interessenter i fodboldfamilien – baseret på principperne om god tro, værdighed og respekt for alle, lød det fra Nasser al Khelaifi.
Dermed har de tre klubber, som var inviteret til at være de sidste tre af de 15 medstiftende klubber, officielt takket nej til at deltage i udbryderligaen.
Bayerns vilje til at fortsætte som en del af det europæiske fodboldfællesskab blev yderligere understreget tirsdag.
Klubformand Karl-Heinz Rummenigge blev valgt ind i Uefas eksekutivkomité, samtidig med han blev udnævnt til ny repræsentant for den europæiske klubsammenslutning ECA.
Den post stod ledig, efter at Juventus-formand Andrea Agnelli mandag trak sig fra posten. Hans klub er en af de 12 klubber, som planlægger at gå enegang med Super League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Gratis adgang til Superliga-brag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
