Lars Olsen stopper med dobbeltjob i Brøndby

Trænerkoryfæet Lars Olsen har i to år hjulpet til omkring Brøndbys kvindehold. Men efter Per Nielsens fyring som cheftræner stopper Lars Olsen også sit arbejde omkring kvindeholdet og fokuserer nu udelukkede på sit job i Brøndbyernes Idrætsforening.



Brøndby IF Women står overfor en større rokade på sidelinjen, da cheftræner Per Nielsen stopper efter ni år i spidsen for holdet.

Det meddelte Brøndby selv tirsdag.

Men han er ikke den eneste i trænerteamet, som takker af for denne gang. Brøndby IF's tidligere spiller Lars Olsen stopper nemlig som assistent for kvindeholdet og fokuserer nu udelukkende på sit job i amatørafdelingen, hvor han er Head of Coaching for ungdomsfodbolden.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Jeg arbejder i Brøndby i foreningen, og så har jeg hjulpet til omkring kvinderne, hvor Per Nielsen nu stopper. Og så går jeg tilbage til mit normale arbejde. Det er sådan set det, der er sket.

63-årige Lars Olsen har i snart to år hjulpet til som en form for assistent omkring kvindeholdet, mens han har passet sit arbejde i foreningen.

– Jeg gjorde det, fordi klubben stod uden assistenttræner og for at hjælpe Per, så han ikke stod alene med det hele, siger Lars Olsen om sin rolle omkring Brøndby IF Women.

Det er ikke umiddelbart planen, at Lars Olsen skal hjælpe til omkring kvindeholdet igen. Lige nu er Jessica Rodriguez eneste tilbageværende i trænerteamet. Den spanske træner blev ansat som assistent i Brøndby IF Women sidste efterår.

Nu skal der et nyt trænerteam til, så man kan fortsætte med at bygge videre på kvindeprojektet i Brøndby, der har været blandt Danmarks bedste i rigtig mange år. Det er dog fem år siden, at man sidst vandt Kvindeligaen.

Lars Olsen har arbejdet med ungdomsfodbold i Brøndbyernes Idrætsforeningen siden sin ansættelse i november 2021. Som spiller var han af to omgange i Brøndby IF fra 1985-1991 og igen fra 1996-1997. Det blev til seks danske mesterskaber.

Efter sin aktive spillerkarriere var Lars Olsen omkring årtusindeskiftet også i Brøndby IF i forskellige roller. Siden har hans trænerkarriere budt på cheftrænerjobs i Randers FC, OB og Esbjerg fB og et landstrænerjob på Færøerne.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Thomas Delaney teaser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet