Lars Olsen stopper med dobbeltjob i Brøndby

Trænerkoryfæet Lars Olsen har i to år hjulpet til omkring Brøndbys kvindehold. Men efter Per Nielsens fyring som cheftræner stopper Lars Olsen også sit arbejde omkring kvindeholdet og fokuserer nu udelukkede på sit job i Brøndbyernes Idrætsforening.



Brøndby IF Women står overfor en større rokade på sidelinjen, da cheftræner Per Nielsen stopper efter ni år i spidsen for holdet.

Det meddelte Brøndby selv tirsdag.

Men han er ikke den eneste i trænerteamet, som takker af for denne gang. Brøndby IF's tidligere spiller Lars Olsen stopper nemlig som assistent for kvindeholdet og fokuserer nu udelukkende på sit job i amatørafdelingen, hvor han er Head of Coaching for ungdomsfodbolden.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Jeg arbejder i Brøndby i foreningen, og så har jeg hjulpet til omkring kvinderne, hvor Per Nielsen nu stopper. Og så går jeg tilbage til mit normale arbejde. Det er sådan set det, der er sket.

63-årige Lars Olsen har i snart to år hjulpet til som en form for assistent omkring kvindeholdet, mens han har passet sit arbejde i foreningen.

– Jeg gjorde det, fordi klubben stod uden assistenttræner og for at hjælpe Per, så han ikke stod alene med det hele, siger Lars Olsen om sin rolle omkring Brøndby IF Women.

Det er ikke umiddelbart planen, at Lars Olsen skal hjælpe til omkring kvindeholdet igen. Lige nu er Jessica Rodriguez eneste tilbageværende i trænerteamet. Den spanske træner blev ansat som assistent i Brøndby IF Women sidste efterår.

Nu skal der et nyt trænerteam til, så man kan fortsætte med at bygge videre på kvindeprojektet i Brøndby, der har været blandt Danmarks bedste i rigtig mange år. Det er dog fem år siden, at man sidst vandt Kvindeligaen.

Lars Olsen har arbejdet med ungdomsfodbold i Brøndbyernes Idrætsforeningen siden sin ansættelse i november 2021. Som spiller var han af to omgange i Brøndby IF fra 1985-1991 og igen fra 1996-1997. Det blev til seks danske mesterskaber.

Efter sin aktive spillerkarriere var Lars Olsen omkring årtusindeskiftet også i Brøndby IF i forskellige roller. Siden har hans trænerkarriere budt på cheftrænerjobs i Randers FC, OB og Esbjerg fB og et landstrænerjob på Færøerne.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Delaney afslører dialog

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Horsens kommer tættere på oprykning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Brian Riemer peger på tre årsager

– Vi har alle fejlet

Snart kan det give rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen