Lars Olsen stopper med dobbeltjob i Brøndby

Trænerkoryfæet Lars Olsen har i to år hjulpet til omkring Brøndbys kvindehold. Men efter Per Nielsens fyring som cheftræner stopper Lars Olsen også sit arbejde omkring kvindeholdet og fokuserer nu udelukkede på sit job i Brøndbyernes Idrætsforening.



Brøndby IF Women står overfor en større rokade på sidelinjen, da cheftræner Per Nielsen stopper efter ni år i spidsen for holdet.

Det meddelte Brøndby selv tirsdag.

Men han er ikke den eneste i trænerteamet, som takker af for denne gang. Brøndby IF's tidligere spiller Lars Olsen stopper nemlig som assistent for kvindeholdet og fokuserer nu udelukkende på sit job i amatørafdelingen, hvor han er Head of Coaching for ungdomsfodbolden.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Jeg arbejder i Brøndby i foreningen, og så har jeg hjulpet til omkring kvinderne, hvor Per Nielsen nu stopper. Og så går jeg tilbage til mit normale arbejde. Det er sådan set det, der er sket.

63-årige Lars Olsen har i snart to år hjulpet til som en form for assistent omkring kvindeholdet, mens han har passet sit arbejde i foreningen.

– Jeg gjorde det, fordi klubben stod uden assistenttræner og for at hjælpe Per, så han ikke stod alene med det hele, siger Lars Olsen om sin rolle omkring Brøndby IF Women.

Det er ikke umiddelbart planen, at Lars Olsen skal hjælpe til omkring kvindeholdet igen. Lige nu er Jessica Rodriguez eneste tilbageværende i trænerteamet. Den spanske træner blev ansat som assistent i Brøndby IF Women sidste efterår.

Nu skal der et nyt trænerteam til, så man kan fortsætte med at bygge videre på kvindeprojektet i Brøndby, der har været blandt Danmarks bedste i rigtig mange år. Det er dog fem år siden, at man sidst vandt Kvindeligaen.

Lars Olsen har arbejdet med ungdomsfodbold i Brøndbyernes Idrætsforeningen siden sin ansættelse i november 2021. Som spiller var han af to omgange i Brøndby IF fra 1985-1991 og igen fra 1996-1997. Det blev til seks danske mesterskaber.

Efter sin aktive spillerkarriere var Lars Olsen omkring årtusindeskiftet også i Brøndby IF i forskellige roller. Siden har hans trænerkarriere budt på cheftrænerjobs i Randers FC, OB og Esbjerg fB og et landstrænerjob på Færøerne.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kroatien – Ghana

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage