Laudrup advarer Gerrard: Gør det ikke

Steven Gerrard har ikke ønsket at lukke ned for spekulationerne om Newcastle, men ifølge Brian Laudrup bør Rangers-bossen ikke lade sig friste af den nordengelske klub.



Steven Gerrard har på det seneste været sat i forbindelse med cheftrænerjobbet i Newcastle, efter at den nordengelske klub blev købt af en saudiarabisk investeringsfond. 

Gerrard omtalte i fredags Newcastle-projektet som ‘interessant’, men ifølge Brian Laudrup bør Liverpool-legenden ikke foretage et skifte til St. James’ Park. Laudrup, der fra 1994 til 1998 tørnede ud for den skotske storklub, var i weekenden tilbage på Ibrox, hvor han efter 1-1-kampen mod Hearts mødtes med Steven Gerrard.

– Spekulationerne om Newcastle vil fortsætte, indtil de nye ejere rent faktisk beslutter sig for, hvem der skal flytte klubben fremad. Men som jeg skrev i min klumme i sidste uge, så mener jeg ikke, at det er det helt rigtige for Gerrard lige nu, og jeg har ikke ændret min holdning, lyder det således fra Brian Laudrup i hans klumme for Daily Mail.

– Den første træner, der bliver hentet ind til dette ekstremt rige Newcastle-hold, vil altid være en midlertidig løsning. Uanset hvem der kommer ind, så kommer det til at handle om overlevelse i den her sæson, samt at løfte truppen til et nyt niveau henover to-tre år. Den næste træner, der bliver hentet ind derefter, kommer til at nyde godt af det arbejde og vil forventes at levere trofæer.

Ifølge Brian Laudrup ved alle, at Steven Gerrard drømmer om Liverpool-jobbet, men ifølge den danske landsholdslegende er en nedrykningskamp med Newcastle altså næppe det rette skridt for Rangers-bossen.

Steven Gerrards næste udfordring er på torsdag, hvor de danske mestre fra Brøndby gæster Ibrox i Europa League.





LIVE

TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Mexico – England

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem