Fra 2008 er der kun fire hold ved unionsstævnet for U/15 i Vejle. Mens U/16-stævnet er erstattet af et forstærket arbejde i landsholdsregi med de allerbedste i årgangen.
Det er tegningen for talentudviklingen i dansk fodbold. Forstærket af det slutresultat med målscore på 0-28 i fire kampe, som Lolland-Falsters U/15-hold forstærket med tre bornholmere i denne uge sluttede med.
“Det er en dykker. Vi må erkende, at vi har nået bornholmske tilstande, og i fremtidsperspektiv vil et stævne med fire hold hvor spillere fra Bornholm og Lolland-Falster er integreret være at foretrække,” siger formand for LFBU og medlem af DBUs eliteungdomsudvalg Ove Jensen.
Også selv om han har melding fra sine unionsstrænere om at der er bedre tider på vej når det handler om årgang 1994-95. Og det retfærdigvis skal tilføjes, at når holdet fra “sydhavsøerne” denne gang fik så store øretæver, så hang det også sammen med at man prøvede at spille med og ikke havde et så defensivt udgangspunkt som man før er mødt med.
Ove Jensen håber på, at man kan arbejde hurtigt i DBU-regi med ændringerne, der kan klares i bestyrelsen og ikke skal over et repræsentantskabsmøde. Og det samme gør landstrænergruppen, der til august til arbejde videre på et samlet omlæg til ændring af den såkaldte strukturerede talentudvikling, der blev sat i søen for 12 år siden og igen trænger til en række forbedringer, hvis ikke dansk fodbold skal blive løbet over ende.
Ove Jensen håber også på den politiske vilje i DBU til at gennemføre reformerne.
“At gøre talentudviklingen i DBU mere strømlinet koster penge, men det er reelt det eneste vi kan investere i, da det er fødekæden til det landshold, som DBU skal tjene sine penge på,” siger Ove Jensen.
Unglandstræner Per Andersen har samtidig ved flere lejligheder, senest overfor eliteungdomsudvalget tirsdag, påpeget nødvendigheden af at de hjemlige talenter matches langt bedre både når det handler om træning og kamp.
Selv i de næststørste klubber herhjemme har man ikke tilstrækkelig styrke i talentmassen til at de bedste udfordres nødvendigt til dagligt. Samtidig er det et klart ønske at de bedste talenthold ikke blot som nu får mulighed for at spille i 2. division, men at de kan rykke op i 1. division. Og endeligt skal der mere matchning til på landsholdsplan.
“Når vi eksempelvis skal møde Tjekkiet har de på forhånd spillet 15 landskampe, mens vore har spillet to,” siger Per Andersen.
Skal være en gulerod
Per Andersen påpeger dog også, at der på denne uges U/15-stævnet har været vist god kvalitet, og den generelle opfattelse er at man skal bevare U/15-stævnet under en eller anden form. Først og fremmest for ikke at ødelægge det scouting-arbejde som er den store styrke i dansk fodbold sammenlignet med andre lande i Europa.
Der er forslag fremme om at gøre det til et rent træningsstævne, hvor man samler de 64 bedste spillere og mixer dem undervejs, men den idé tror Ove Jensen ikke rigtigt på.
“Der skal være en gulerod. Jeg kan godt lide, at der er noget at spille om. Så kan man kalde det regioner eller unioner. Jeg har tidligere i U/16-sammenhæng foreslået at man delte landet i fire regioner Jylland, Jylland-Fyn, Københavns-området og så øvrige Sjælland og øerne med Lolland-Falster og Bornholm,” siger LFBU-formanden.
Han ser således muligheder for spillere for Lolland-Falster til at gå sammen med spillere fra klubber som Næstved, Herfølge og Holbæk, der har svært ved at komme på SBUs unionshold i konkurrence med de mange fra Brøndby og Lyngby og evt. FC Nordsjælland.
På Lolland-Falster er man allerede i, hvad Ove Jensen kalder, knippelgod dialog om samarbejde med SBU. Således er Vordingborg på vej til at blive Lolland-Falster-mestre i veteranrækken, som han siger.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked