Fra 2008 er der kun fire hold ved unionsstævnet for U/15 i Vejle. Mens U/16-stævnet er erstattet af et forstærket arbejde i landsholdsregi med de allerbedste i årgangen.
Det er tegningen for talentudviklingen i dansk fodbold. Forstærket af det slutresultat med målscore på 0-28 i fire kampe, som Lolland-Falsters U/15-hold forstærket med tre bornholmere i denne uge sluttede med.
“Det er en dykker. Vi må erkende, at vi har nået bornholmske tilstande, og i fremtidsperspektiv vil et stævne med fire hold hvor spillere fra Bornholm og Lolland-Falster er integreret være at foretrække,” siger formand for LFBU og medlem af DBUs eliteungdomsudvalg Ove Jensen.
Også selv om han har melding fra sine unionsstrænere om at der er bedre tider på vej når det handler om årgang 1994-95. Og det retfærdigvis skal tilføjes, at når holdet fra “sydhavsøerne” denne gang fik så store øretæver, så hang det også sammen med at man prøvede at spille med og ikke havde et så defensivt udgangspunkt som man før er mødt med.
Ove Jensen håber på, at man kan arbejde hurtigt i DBU-regi med ændringerne, der kan klares i bestyrelsen og ikke skal over et repræsentantskabsmøde. Og det samme gør landstrænergruppen, der til august til arbejde videre på et samlet omlæg til ændring af den såkaldte strukturerede talentudvikling, der blev sat i søen for 12 år siden og igen trænger til en række forbedringer, hvis ikke dansk fodbold skal blive løbet over ende.
Ove Jensen håber også på den politiske vilje i DBU til at gennemføre reformerne.
“At gøre talentudviklingen i DBU mere strømlinet koster penge, men det er reelt det eneste vi kan investere i, da det er fødekæden til det landshold, som DBU skal tjene sine penge på,” siger Ove Jensen.
Unglandstræner Per Andersen har samtidig ved flere lejligheder, senest overfor eliteungdomsudvalget tirsdag, påpeget nødvendigheden af at de hjemlige talenter matches langt bedre både når det handler om træning og kamp.
Selv i de næststørste klubber herhjemme har man ikke tilstrækkelig styrke i talentmassen til at de bedste udfordres nødvendigt til dagligt. Samtidig er det et klart ønske at de bedste talenthold ikke blot som nu får mulighed for at spille i 2. division, men at de kan rykke op i 1. division. Og endeligt skal der mere matchning til på landsholdsplan.
“Når vi eksempelvis skal møde Tjekkiet har de på forhånd spillet 15 landskampe, mens vore har spillet to,” siger Per Andersen.
Skal være en gulerod
Per Andersen påpeger dog også, at der på denne uges U/15-stævnet har været vist god kvalitet, og den generelle opfattelse er at man skal bevare U/15-stævnet under en eller anden form. Først og fremmest for ikke at ødelægge det scouting-arbejde som er den store styrke i dansk fodbold sammenlignet med andre lande i Europa.
Der er forslag fremme om at gøre det til et rent træningsstævne, hvor man samler de 64 bedste spillere og mixer dem undervejs, men den idé tror Ove Jensen ikke rigtigt på.
“Der skal være en gulerod. Jeg kan godt lide, at der er noget at spille om. Så kan man kalde det regioner eller unioner. Jeg har tidligere i U/16-sammenhæng foreslået at man delte landet i fire regioner Jylland, Jylland-Fyn, Københavns-området og så øvrige Sjælland og øerne med Lolland-Falster og Bornholm,” siger LFBU-formanden.
Han ser således muligheder for spillere for Lolland-Falster til at gå sammen med spillere fra klubber som Næstved, Herfølge og Holbæk, der har svært ved at komme på SBUs unionshold i konkurrence med de mange fra Brøndby og Lyngby og evt. FC Nordsjælland.
På Lolland-Falster er man allerede i, hvad Ove Jensen kalder, knippelgod dialog om samarbejde med SBU. Således er Vordingborg på vej til at blive Lolland-Falster-mestre i veteranrækken, som han siger.
LIVE
LIVE: Zlatan afslører nyt stort job
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
AVIS
Interessant afsløring
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER