Lolland-Falsterkaster håndklædet

Den lille union kan ikke matche de øvrige på talentudviklingen, og fremtiden hedder kun fire hold ved U/15-unionsstævnet, mens talentudviklingen skal strammes yderligere på landsholdsplan



Fra 2008 er der kun fire hold ved unionsstævnet for U/15 i Vejle. Mens U/16-stævnet er erstattet af et forstærket arbejde i landsholdsregi med de allerbedste i årgangen.

Det er tegningen for talentudviklingen i dansk fodbold. Forstærket af det slutresultat med målscore på 0-28 i fire kampe, som Lolland-Falsters U/15-hold forstærket med tre bornholmere i denne uge sluttede med.

“Det er en dykker. Vi må erkende, at vi har nået bornholmske tilstande, og i fremtidsperspektiv vil et stævne med fire hold hvor spillere fra Bornholm og Lolland-Falster er integreret være at foretrække,” siger formand for LFBU og medlem af DBUs eliteungdomsudvalg Ove Jensen.

Også selv om han har melding fra sine unionsstrænere om at der er bedre tider på vej når det handler om årgang 1994-95. Og det retfærdigvis skal tilføjes, at når holdet fra “sydhavsøerne” denne gang fik så store øretæver, så hang det også sammen med at man prøvede at spille med og ikke havde et så defensivt udgangspunkt som man før er mødt med.

Ove Jensen håber på, at man kan arbejde hurtigt i DBU-regi med ændringerne, der kan klares i bestyrelsen og ikke skal over et repræsentantskabsmøde. Og det samme gør landstrænergruppen, der til august til arbejde videre på et samlet omlæg til ændring af den såkaldte strukturerede talentudvikling, der blev sat i søen for 12 år siden og igen trænger til en række forbedringer, hvis ikke dansk fodbold skal blive løbet over ende.

Ove Jensen håber også på den politiske vilje i DBU til at gennemføre reformerne.

“At gøre talentudviklingen i DBU mere strømlinet koster penge, men det er reelt det eneste vi kan investere i, da det er fødekæden til det landshold, som DBU skal tjene sine penge på,” siger Ove Jensen.

Unglandstræner Per Andersen har samtidig ved flere lejligheder, senest overfor eliteungdomsudvalget tirsdag, påpeget nødvendigheden af at de hjemlige talenter matches langt bedre både når det handler om træning og kamp.

Selv i de næststørste klubber herhjemme har man ikke tilstrækkelig styrke i talentmassen til at de bedste udfordres nødvendigt til dagligt. Samtidig er det et klart ønske at de bedste talenthold ikke blot som nu får mulighed for at spille i 2. division, men at de kan rykke op i 1. division. Og endeligt skal der mere matchning til på landsholdsplan.

“Når vi eksempelvis skal møde Tjekkiet har de på forhånd spillet 15 landskampe, mens vore har spillet to,” siger Per Andersen.

Skal være en gulerod

Per Andersen påpeger dog også, at der på denne uges U/15-stævnet har været vist god kvalitet, og den generelle opfattelse er at man skal bevare U/15-stævnet under en eller anden form. Først og fremmest for ikke at ødelægge det scouting-arbejde som er den store styrke i dansk fodbold sammenlignet med andre lande i Europa.

Der er forslag fremme om at gøre det til et rent træningsstævne, hvor man samler de 64 bedste spillere og mixer dem undervejs, men den idé tror Ove Jensen ikke rigtigt på.

“Der skal være en gulerod. Jeg kan godt lide, at der er noget at spille om. Så kan man kalde det regioner eller unioner. Jeg har tidligere i U/16-sammenhæng foreslået at man delte landet i fire regioner Jylland, Jylland-Fyn, Københavns-området og så øvrige Sjælland og øerne med Lolland-Falster og Bornholm,” siger LFBU-formanden.

Han ser således muligheder for spillere for Lolland-Falster til at gå sammen med spillere fra klubber som Næstved, Herfølge og Holbæk, der har svært ved at komme på SBUs unionshold i konkurrence med de mange fra Brøndby og Lyngby og evt. FC Nordsjælland.

På Lolland-Falster er man allerede i, hvad Ove Jensen kalder, knippelgod dialog om samarbejde med SBU. Således er Vordingborg på vej til at blive Lolland-Falster-mestre i veteranrækken, som han siger.









LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Danske klubber scorer millioner på VM

Danskerne har stor tiltro til Norge

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ståle revser Skotland