Fra 2008 er der kun fire hold ved unionsstævnet for U/15 i Vejle. Mens U/16-stævnet er erstattet af et forstærket arbejde i landsholdsregi med de allerbedste i årgangen.
Det er tegningen for talentudviklingen i dansk fodbold. Forstærket af det slutresultat med målscore på 0-28 i fire kampe, som Lolland-Falsters U/15-hold forstærket med tre bornholmere i denne uge sluttede med.
“Det er en dykker. Vi må erkende, at vi har nået bornholmske tilstande, og i fremtidsperspektiv vil et stævne med fire hold hvor spillere fra Bornholm og Lolland-Falster er integreret være at foretrække,” siger formand for LFBU og medlem af DBUs eliteungdomsudvalg Ove Jensen.
Også selv om han har melding fra sine unionsstrænere om at der er bedre tider på vej når det handler om årgang 1994-95. Og det retfærdigvis skal tilføjes, at når holdet fra “sydhavsøerne” denne gang fik så store øretæver, så hang det også sammen med at man prøvede at spille med og ikke havde et så defensivt udgangspunkt som man før er mødt med.
Ove Jensen håber på, at man kan arbejde hurtigt i DBU-regi med ændringerne, der kan klares i bestyrelsen og ikke skal over et repræsentantskabsmøde. Og det samme gør landstrænergruppen, der til august til arbejde videre på et samlet omlæg til ændring af den såkaldte strukturerede talentudvikling, der blev sat i søen for 12 år siden og igen trænger til en række forbedringer, hvis ikke dansk fodbold skal blive løbet over ende.
Ove Jensen håber også på den politiske vilje i DBU til at gennemføre reformerne.
“At gøre talentudviklingen i DBU mere strømlinet koster penge, men det er reelt det eneste vi kan investere i, da det er fødekæden til det landshold, som DBU skal tjene sine penge på,” siger Ove Jensen.
Unglandstræner Per Andersen har samtidig ved flere lejligheder, senest overfor eliteungdomsudvalget tirsdag, påpeget nødvendigheden af at de hjemlige talenter matches langt bedre både når det handler om træning og kamp.
Selv i de næststørste klubber herhjemme har man ikke tilstrækkelig styrke i talentmassen til at de bedste udfordres nødvendigt til dagligt. Samtidig er det et klart ønske at de bedste talenthold ikke blot som nu får mulighed for at spille i 2. division, men at de kan rykke op i 1. division. Og endeligt skal der mere matchning til på landsholdsplan.
“Når vi eksempelvis skal møde Tjekkiet har de på forhånd spillet 15 landskampe, mens vore har spillet to,” siger Per Andersen.
Skal være en gulerod
Per Andersen påpeger dog også, at der på denne uges U/15-stævnet har været vist god kvalitet, og den generelle opfattelse er at man skal bevare U/15-stævnet under en eller anden form. Først og fremmest for ikke at ødelægge det scouting-arbejde som er den store styrke i dansk fodbold sammenlignet med andre lande i Europa.
Der er forslag fremme om at gøre det til et rent træningsstævne, hvor man samler de 64 bedste spillere og mixer dem undervejs, men den idé tror Ove Jensen ikke rigtigt på.
“Der skal være en gulerod. Jeg kan godt lide, at der er noget at spille om. Så kan man kalde det regioner eller unioner. Jeg har tidligere i U/16-sammenhæng foreslået at man delte landet i fire regioner Jylland, Jylland-Fyn, Københavns-området og så øvrige Sjælland og øerne med Lolland-Falster og Bornholm,” siger LFBU-formanden.
Han ser således muligheder for spillere for Lolland-Falster til at gå sammen med spillere fra klubber som Næstved, Herfølge og Holbæk, der har svært ved at komme på SBUs unionshold i konkurrence med de mange fra Brøndby og Lyngby og evt. FC Nordsjælland.
På Lolland-Falster er man allerede i, hvad Ove Jensen kalder, knippelgod dialog om samarbejde med SBU. Således er Vordingborg på vej til at blive Lolland-Falster-mestre i veteranrækken, som han siger.
LIVE
TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit
Brøndby henter Emmanuel Dennis
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
FC København tjente millioner tirsdag aften
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER