Lumb, Eto’o og Roberto Carlos…

Michael Lumb er kommet tilbage til en russisk liga, der ser væsentlig anderledes ud end den han forlod. Stjernerne er kommet til Rusland.



Selv om han er ejet af storklubben Zenit Skt. Petersborg, har danske Michael Lumb har ikke set meget til russisk fodbold det seneste år. Venstre backen har været lejet ud – først til hollandske Feyenoord og siden til AaB – men nu er han tilbage i Rusland. Og her er der sket ting og sager, mens han har været væk.

De seneste otte måneder har FC Anzhi Makhachkala nemlig udviklet sig fra en helt almindelig klub i den russiske liga til en vaskeægte magtfaktor med en pengepung af hidtil uset størrelse bag sig. Billionæren Suleyman Kerimov købte klubben i januar måned, og siden har han spenderet millioner og atter millioner på nye spillere. I januar kom Jucilei da Silva og ikke mindst legendariske Roberto Carlos til klubben, men det var intet imod de transferaktiviteter Kerimov havde på programmet i løbet af sommeren. Her sikrede rigmanden sig blandt andre ungarske Balázs Dzsudzsák fra PSV Eindhoven, den russiske landsholdsspiller Yuri Zhirkov fra Chelsea samt verdensstjernen Samuel Eto’o, der blev købt i Inter for cirka 200 millioner. Et skifte, der gjorde Eto’o til verdens bedst betalte fodboldspiller med en årsløn på 150 millioner kroner.

– Før havde jeg ikke hørt meget til Anzhi. Men nu tager man dem seriøst herovre. De kan sikkert ikke kæmpe med om titlen i år, men næste år mener eksperterne, de bliver en seriøs udfordrer, siger Michael Lumb til tipsbladet.dk.

Holdet, Anzhi vil udfordre, er Michael Lumbs eget mandskab, Zenit Skt. Petersborg, der vandt det russiske mesterskab sidste år og også fører ligaen i år. Men Lumb ønsker klubben og dens iøjnefaldende nyindkøb velkommen. Anzhi er nemlig med til at gøre den russiske ligaer til en af dem man nu skal regne blandt de bedste i Europa.

– Den russiske liga bliver bedre og bedre, og ligaen er nu bedre, end de fleste havde regnet med, den ville blive. Derfor kan Eto’o heller ikke spille med bind for øjnene og score 10 mål i hver kamp. Han får det ikke nødvendigvis let herovre, mener Lumb, der har en forklaring på, hvorfor det lykkes de russiske klubber at sikre sig stjerner som Eto’o og hans nye holdkammerat og konkurrent i Zenit, den italienske landsholdsback Domenico Criscito.

– Det har været godt for den russiske liga, at de andre ligaer ikke har haft så mange penge i de sidste par transfervinduer. Det har gjort at de – med deres mange penge – har været i stand til at tiltrække spillere som Eto’o, bedyrer han.

Michael Lumb mener dog snart, de russiske klubber rammer et øvre loft for, hvor store navne der kan hentes østpå.

– Jeg tror aldrig vi får de største navne som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo at se herovre. De har i forvejen store lønninger i FC Barcelona og Real Madrid, og de vil nok altid vælge det sportslige niveau, der eksempelvis er i Spanien, hvis de står overfor valget om et skifte til Rusland, slutter den tidligere AGF’er.

Michale Lumb har været i Zenit Skt. Petersborg, siden den russiske storklub hentede ham i Superligaen i januar 2010.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her skal Sepp Piontek begraves

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Juventus-profil: ‘Absurd’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

‘Det må ikke ske’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Officielt: Sønderjyske sælger profil



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Endelig er der godt nyt

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Ekspert med dyster FCK-dom