Selv om han er ejet af storklubben Zenit Skt. Petersborg, har danske Michael Lumb har ikke set meget til russisk fodbold det seneste år. Venstre backen har været lejet ud – først til hollandske Feyenoord og siden til AaB – men nu er han tilbage i Rusland. Og her er der sket ting og sager, mens han har været væk.
De seneste otte måneder har FC Anzhi Makhachkala nemlig udviklet sig fra en helt almindelig klub i den russiske liga til en vaskeægte magtfaktor med en pengepung af hidtil uset størrelse bag sig. Billionæren Suleyman Kerimov købte klubben i januar måned, og siden har han spenderet millioner og atter millioner på nye spillere. I januar kom Jucilei da Silva og ikke mindst legendariske Roberto Carlos til klubben, men det var intet imod de transferaktiviteter Kerimov havde på programmet i løbet af sommeren. Her sikrede rigmanden sig blandt andre ungarske Balázs Dzsudzsák fra PSV Eindhoven, den russiske landsholdsspiller Yuri Zhirkov fra Chelsea samt verdensstjernen Samuel Eto’o, der blev købt i Inter for cirka 200 millioner. Et skifte, der gjorde Eto’o til verdens bedst betalte fodboldspiller med en årsløn på 150 millioner kroner.
– Før havde jeg ikke hørt meget til Anzhi. Men nu tager man dem seriøst herovre. De kan sikkert ikke kæmpe med om titlen i år, men næste år mener eksperterne, de bliver en seriøs udfordrer, siger Michael Lumb til tipsbladet.dk.
Holdet, Anzhi vil udfordre, er Michael Lumbs eget mandskab, Zenit Skt. Petersborg, der vandt det russiske mesterskab sidste år og også fører ligaen i år. Men Lumb ønsker klubben og dens iøjnefaldende nyindkøb velkommen. Anzhi er nemlig med til at gøre den russiske ligaer til en af dem man nu skal regne blandt de bedste i Europa.
– Den russiske liga bliver bedre og bedre, og ligaen er nu bedre, end de fleste havde regnet med, den ville blive. Derfor kan Eto’o heller ikke spille med bind for øjnene og score 10 mål i hver kamp. Han får det ikke nødvendigvis let herovre, mener Lumb, der har en forklaring på, hvorfor det lykkes de russiske klubber at sikre sig stjerner som Eto’o og hans nye holdkammerat og konkurrent i Zenit, den italienske landsholdsback Domenico Criscito.
– Det har været godt for den russiske liga, at de andre ligaer ikke har haft så mange penge i de sidste par transfervinduer. Det har gjort at de – med deres mange penge – har været i stand til at tiltrække spillere som Eto’o, bedyrer han.
Michael Lumb mener dog snart, de russiske klubber rammer et øvre loft for, hvor store navne der kan hentes østpå.
– Jeg tror aldrig vi får de største navne som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo at se herovre. De har i forvejen store lønninger i FC Barcelona og Real Madrid, og de vil nok altid vælge det sportslige niveau, der eksempelvis er i Spanien, hvis de står overfor valget om et skifte til Rusland, slutter den tidligere AGF’er.
Michale Lumb har været i Zenit Skt. Petersborg, siden den russiske storklub hentede ham i Superligaen i januar 2010.
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT