Selv om han er ejet af storklubben Zenit Skt. Petersborg, har danske Michael Lumb har ikke set meget til russisk fodbold det seneste år. Venstre backen har været lejet ud – først til hollandske Feyenoord og siden til AaB – men nu er han tilbage i Rusland. Og her er der sket ting og sager, mens han har været væk.
De seneste otte måneder har FC Anzhi Makhachkala nemlig udviklet sig fra en helt almindelig klub i den russiske liga til en vaskeægte magtfaktor med en pengepung af hidtil uset størrelse bag sig. Billionæren Suleyman Kerimov købte klubben i januar måned, og siden har han spenderet millioner og atter millioner på nye spillere. I januar kom Jucilei da Silva og ikke mindst legendariske Roberto Carlos til klubben, men det var intet imod de transferaktiviteter Kerimov havde på programmet i løbet af sommeren. Her sikrede rigmanden sig blandt andre ungarske Balázs Dzsudzsák fra PSV Eindhoven, den russiske landsholdsspiller Yuri Zhirkov fra Chelsea samt verdensstjernen Samuel Eto’o, der blev købt i Inter for cirka 200 millioner. Et skifte, der gjorde Eto’o til verdens bedst betalte fodboldspiller med en årsløn på 150 millioner kroner.
– Før havde jeg ikke hørt meget til Anzhi. Men nu tager man dem seriøst herovre. De kan sikkert ikke kæmpe med om titlen i år, men næste år mener eksperterne, de bliver en seriøs udfordrer, siger Michael Lumb til tipsbladet.dk.
Holdet, Anzhi vil udfordre, er Michael Lumbs eget mandskab, Zenit Skt. Petersborg, der vandt det russiske mesterskab sidste år og også fører ligaen i år. Men Lumb ønsker klubben og dens iøjnefaldende nyindkøb velkommen. Anzhi er nemlig med til at gøre den russiske ligaer til en af dem man nu skal regne blandt de bedste i Europa.
– Den russiske liga bliver bedre og bedre, og ligaen er nu bedre, end de fleste havde regnet med, den ville blive. Derfor kan Eto’o heller ikke spille med bind for øjnene og score 10 mål i hver kamp. Han får det ikke nødvendigvis let herovre, mener Lumb, der har en forklaring på, hvorfor det lykkes de russiske klubber at sikre sig stjerner som Eto’o og hans nye holdkammerat og konkurrent i Zenit, den italienske landsholdsback Domenico Criscito.
– Det har været godt for den russiske liga, at de andre ligaer ikke har haft så mange penge i de sidste par transfervinduer. Det har gjort at de – med deres mange penge – har været i stand til at tiltrække spillere som Eto’o, bedyrer han.
Michael Lumb mener dog snart, de russiske klubber rammer et øvre loft for, hvor store navne der kan hentes østpå.
– Jeg tror aldrig vi får de største navne som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo at se herovre. De har i forvejen store lønninger i FC Barcelona og Real Madrid, og de vil nok altid vælge det sportslige niveau, der eksempelvis er i Spanien, hvis de står overfor valget om et skifte til Rusland, slutter den tidligere AGF’er.
Michale Lumb har været i Zenit Skt. Petersborg, siden den russiske storklub hentede ham i Superligaen i januar 2010.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER