Lumb, Eto’o og Roberto Carlos…

Michael Lumb er kommet tilbage til en russisk liga, der ser væsentlig anderledes ud end den han forlod. Stjernerne er kommet til Rusland.



Selv om han er ejet af storklubben Zenit Skt. Petersborg, har danske Michael Lumb har ikke set meget til russisk fodbold det seneste år. Venstre backen har været lejet ud – først til hollandske Feyenoord og siden til AaB – men nu er han tilbage i Rusland. Og her er der sket ting og sager, mens han har været væk.

De seneste otte måneder har FC Anzhi Makhachkala nemlig udviklet sig fra en helt almindelig klub i den russiske liga til en vaskeægte magtfaktor med en pengepung af hidtil uset størrelse bag sig. Billionæren Suleyman Kerimov købte klubben i januar måned, og siden har han spenderet millioner og atter millioner på nye spillere. I januar kom Jucilei da Silva og ikke mindst legendariske Roberto Carlos til klubben, men det var intet imod de transferaktiviteter Kerimov havde på programmet i løbet af sommeren. Her sikrede rigmanden sig blandt andre ungarske Balázs Dzsudzsák fra PSV Eindhoven, den russiske landsholdsspiller Yuri Zhirkov fra Chelsea samt verdensstjernen Samuel Eto’o, der blev købt i Inter for cirka 200 millioner. Et skifte, der gjorde Eto’o til verdens bedst betalte fodboldspiller med en årsløn på 150 millioner kroner.

– Før havde jeg ikke hørt meget til Anzhi. Men nu tager man dem seriøst herovre. De kan sikkert ikke kæmpe med om titlen i år, men næste år mener eksperterne, de bliver en seriøs udfordrer, siger Michael Lumb til tipsbladet.dk.

Holdet, Anzhi vil udfordre, er Michael Lumbs eget mandskab, Zenit Skt. Petersborg, der vandt det russiske mesterskab sidste år og også fører ligaen i år. Men Lumb ønsker klubben og dens iøjnefaldende nyindkøb velkommen. Anzhi er nemlig med til at gøre den russiske ligaer til en af dem man nu skal regne blandt de bedste i Europa.

– Den russiske liga bliver bedre og bedre, og ligaen er nu bedre, end de fleste havde regnet med, den ville blive. Derfor kan Eto’o heller ikke spille med bind for øjnene og score 10 mål i hver kamp. Han får det ikke nødvendigvis let herovre, mener Lumb, der har en forklaring på, hvorfor det lykkes de russiske klubber at sikre sig stjerner som Eto’o og hans nye holdkammerat og konkurrent i Zenit, den italienske landsholdsback Domenico Criscito.

– Det har været godt for den russiske liga, at de andre ligaer ikke har haft så mange penge i de sidste par transfervinduer. Det har gjort at de – med deres mange penge – har været i stand til at tiltrække spillere som Eto’o, bedyrer han.

Michael Lumb mener dog snart, de russiske klubber rammer et øvre loft for, hvor store navne der kan hentes østpå.

– Jeg tror aldrig vi får de største navne som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo at se herovre. De har i forvejen store lønninger i FC Barcelona og Real Madrid, og de vil nok altid vælge det sportslige niveau, der eksempelvis er i Spanien, hvis de står overfor valget om et skifte til Rusland, slutter den tidligere AGF’er.

Michale Lumb har været i Zenit Skt. Petersborg, siden den russiske storklub hentede ham i Superligaen i januar 2010.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Flere Superliga-kamp rykkes

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Sønderjyske køber ny cheftræner

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding