Lumb, Eto’o og Roberto Carlos…

Michael Lumb er kommet tilbage til en russisk liga, der ser væsentlig anderledes ud end den han forlod. Stjernerne er kommet til Rusland.



Selv om han er ejet af storklubben Zenit Skt. Petersborg, har danske Michael Lumb har ikke set meget til russisk fodbold det seneste år. Venstre backen har været lejet ud – først til hollandske Feyenoord og siden til AaB – men nu er han tilbage i Rusland. Og her er der sket ting og sager, mens han har været væk.

De seneste otte måneder har FC Anzhi Makhachkala nemlig udviklet sig fra en helt almindelig klub i den russiske liga til en vaskeægte magtfaktor med en pengepung af hidtil uset størrelse bag sig. Billionæren Suleyman Kerimov købte klubben i januar måned, og siden har han spenderet millioner og atter millioner på nye spillere. I januar kom Jucilei da Silva og ikke mindst legendariske Roberto Carlos til klubben, men det var intet imod de transferaktiviteter Kerimov havde på programmet i løbet af sommeren. Her sikrede rigmanden sig blandt andre ungarske Balázs Dzsudzsák fra PSV Eindhoven, den russiske landsholdsspiller Yuri Zhirkov fra Chelsea samt verdensstjernen Samuel Eto’o, der blev købt i Inter for cirka 200 millioner. Et skifte, der gjorde Eto’o til verdens bedst betalte fodboldspiller med en årsløn på 150 millioner kroner.

– Før havde jeg ikke hørt meget til Anzhi. Men nu tager man dem seriøst herovre. De kan sikkert ikke kæmpe med om titlen i år, men næste år mener eksperterne, de bliver en seriøs udfordrer, siger Michael Lumb til tipsbladet.dk.

Holdet, Anzhi vil udfordre, er Michael Lumbs eget mandskab, Zenit Skt. Petersborg, der vandt det russiske mesterskab sidste år og også fører ligaen i år. Men Lumb ønsker klubben og dens iøjnefaldende nyindkøb velkommen. Anzhi er nemlig med til at gøre den russiske ligaer til en af dem man nu skal regne blandt de bedste i Europa.

– Den russiske liga bliver bedre og bedre, og ligaen er nu bedre, end de fleste havde regnet med, den ville blive. Derfor kan Eto’o heller ikke spille med bind for øjnene og score 10 mål i hver kamp. Han får det ikke nødvendigvis let herovre, mener Lumb, der har en forklaring på, hvorfor det lykkes de russiske klubber at sikre sig stjerner som Eto’o og hans nye holdkammerat og konkurrent i Zenit, den italienske landsholdsback Domenico Criscito.

– Det har været godt for den russiske liga, at de andre ligaer ikke har haft så mange penge i de sidste par transfervinduer. Det har gjort at de – med deres mange penge – har været i stand til at tiltrække spillere som Eto’o, bedyrer han.

Michael Lumb mener dog snart, de russiske klubber rammer et øvre loft for, hvor store navne der kan hentes østpå.

– Jeg tror aldrig vi får de største navne som Lionel Messi og Cristiano Ronaldo at se herovre. De har i forvejen store lønninger i FC Barcelona og Real Madrid, og de vil nok altid vælge det sportslige niveau, der eksempelvis er i Spanien, hvis de står overfor valget om et skifte til Rusland, slutter den tidligere AGF’er.

Michale Lumb har været i Zenit Skt. Petersborg, siden den russiske storklub hentede ham i Superligaen i januar 2010.





Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

AGF – FC Nordsjælland

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Hård kritik af FCM-profil

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Barcelona klager til UEFA



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Chelsea – Manchester City

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Nu er han tilbage for Brøndby

Liverpool – Fulham

– Går det galt, går det rigtig galt!

– Det er en katastrofe for Brøndby



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Robert trækker overskrifter i udlandet

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker