Brentford FC kom flyvende ud fra coronapausen, da holdet i lørdags besejrede Fulham FC med 2-0 i toppen af Championship, og Emiliano Marcondes blev dagens mand i skysovs for den danskerglade London-klub.
Den tidligere FC Nordsjælland-profil afløste landsmanden Mathias Jensen med 20 minutter tilbage af opgøret, og Marcondes assisterede først Said Benrahma, inden han selv slog sømmet i Fulham-kisten med scoringen til 2-0.
Et drømmeindhop for danskeren, der i efteråret var udlejet til FC Midtjylland.
– Jeg har fået mange beskeder fra fansene efterfølgende, så jeg fornemmer tydeligt, at det er noget særligt at møde Fulham. Derfor var det også fedt at kunne hjælpe til med et par afgørende aktioner, siger Emiliano Marcondes til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Det var fedt at være med til at sikre tre point i den første kamp efter pausen og så tilmed i et derby mod Fulham. Jeg synes, det var et godt signal at sende – dels til Thomas (Frank, red.), men også til de andre spillere. Vi skal spille rigtig mange kampe i den resterende del af sæsonen, så der bliver brug for alle mand, og det er vigtigt, at vi alle står skarpe.
Læs også:Frank lovpriser Marcondes: Et godt eksempel
Brentford spiller fredag aften en vigtig kamp mod topholdet West Bromwich, men allerede nu ser det godt ud for danskerklubben i forhold til som minimum at blive blandt de hold, der skal spille playoff om en plads i Premier League.
Og oprykning er drømmen. Det lægger Marcondes ikke skjul på.
– Vi tror på chancen for at rykke op i Premier League, og det er et mål, vi altid har haft og også talt højt om. Jeg synes også, vi er gode nok. Vi har slået eller spillet uafgjort mod holdene, som ligger over os i denne sæson, og vi har været dominerende i langt de fleste af vores kampe. Vi er klart et af de bedste hold i Championship, og jeg er sikker på, vi kan klare os i Premier League. Vi har rykket os rigtig meget det seneste års tid både kultur- og spillemæssigt, siger han og fastslår:
– Jeg føler, vi er det bedste hold, og hvorfor skulle vi så ikke rykke op i Premier League? Jeg ved godt, at det bedste hold ikke altid vinder, men vi har i hvert fald en kæmpe tro på, at det kan lade sig gøre allerede i denne sæson.
Boede i kolonihavehus
England var ligesom Danmark lammet, da coronakrisen var på sit højeste, og Emiliano Marcondes fortæller, at England var lukket meget mere ned end Danmark.
Læs også:Thomas Frank: Sejren over Fulham giver os chancen for direkte oprykning
Det ved han, fordi han nåede at opholde sig begge steder under krisen.
– Jeg bor sammen med Luka Racic i London, og vi trænede en masse sammen herhjemme. Jeg var også i Danmark fem uger under corona, og her trænede jeg sammen med nogle af de gamle FCN-drenge som Mathias Hebo, Mads Pedersen og Nicklas Mouritsen. Gutter som Carlo Holse, Joachim Andersen og Christian Nørgaard var der også. Vi trænede blandt andet på Kløvermarken, så det var på mange måder tilbage til rødderne, og det var meget fedt at prøve, og jeg synes, vi holdte et højt niveau, fortæller Marcondes.
Luksuslejligheden i London var byttet ud med mere ydmyge forhold, mens han opholdte sig i Danmark.
– Jeg har stadig et kolonihavehus i Danmark, og der boede jeg i fem uger. Jeg har også en fysisk træner i Danmark i form af Mathias Mejer. Nicklas Mouritsen, som var min bofælle, da vi spillede sammen i FC Nordsjælland, har jeg trænet meget med, og vi flyttede en masse træningsredskaber hjem til mig. Vi har været en del sammen og arbejdet hårdt. Så jeg føler, jeg er kommet tilbage fra coronapausen i rigtig god form, lyder det fra Brentford-spilleren.
Emiliano Marcondes har scoret to ligamål for sin engelske klub i denne sæson.
Læs også:Emiliano Marcondes med mål og assist i topbrag
Læs også:Brentford-bomber er blevet testet positiv for corona
Læs også:Dalsgaard skulle have spillet EM nu: Bruger ikke tid på det
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
INTERVIEW
