Joakim Mæhle griner af transferspørgsmål

I et interview med TV2 Nord har Joakim Mæhle nu reflekteret over Danmarks præstation ved EM 2021, hvor Atalanta-spilleren viste sig som en af slutrundens bedste backer.



Joakim Mæhle henrykkede under EM de danske fans med forrygende præstationer, men den imponerende slutrunde er tydeligvis ikke steget Atalanta-spilleren til hovedet. 

Således har TV2 Nord nu interviewet Joakim Mæhle, idet landsholdsprofilen i disse dage opholder sig hjemme hos sine forældre i Østervrå, der ligger omtrent 20 kilometer sydøst for Hjørring. 

I interviewet forklarer Mæhle således eksempelvis, at han stadig lytter til råd fra sin far, selvom faderen spillede for Østervrå og altså ikke for et af de bedste hold i Serie A. Den eksplosive back er dog bevidst om, at det danske landshold leverede en mindeværdig præstation ved EM. 

– Jeg har fået flere beskeder fra folk, som mener, at det har været lige så stort som i ’92. Det ved jeg ikke, for jeg ikke var født dengang. Men vi havde aldrig kunnet forestille os, at det skulle blive så stort, og at vi kunne få så mange danskere til at være med, lyder det således fra Mæhle i interviewet med TV2 Nord. 

Kan kun grine af transferrygter
Atalanta-spilleren, der inden interviewet havde været forbi det lokale motionscenter for at holde formen ved lige, erkender dog, at han var ‘ret berørt’ efter nederlaget til England, der efterlod nordjyden med en ‘uretfærdig følelse’. 

Serie A sparkes først i gang om en måneds tid, men sommerferien er snart færdig for Joakim Mæhle, der inden længe igen vender snuden mod Italien. Og det bliver en tur, som den danske landsholdsprofil kommer til at tage i bil.

I interviewet, hvor Mæhle griner af journalistens spørgsmål om de seneste transferrygter, fortæller Atalanta-spilleren således, at han og en kammerat har kørt den 17 timer lange tur fra Bergamo til Østervrå. Og turen tilbage skal altså også tages i bil, lyder det fra Mæhle, der dermed får god tid til at reflektere over den begivenhedsrige sommer. 

Efter den flotte EM-slutrunde har Joakim Mæhle været rygtet til klubber som Atlético Madrid og Southampton





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

‘De har grinet deres røv i laser’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Glem det, Leicester!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘Thomas Delaney er fortid’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Thomas Frank er favorit til jobbet

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Har været uenig med Steve Cooper

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Gift Links hylder FCK-legende

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Barcelona – Atletico

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Mathias Zanka går viralt

Danmark har aldrig haft så mange før

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’