Joakim Mæhle griner af transferspørgsmål

I et interview med TV2 Nord har Joakim Mæhle nu reflekteret over Danmarks præstation ved EM 2021, hvor Atalanta-spilleren viste sig som en af slutrundens bedste backer.



Joakim Mæhle henrykkede under EM de danske fans med forrygende præstationer, men den imponerende slutrunde er tydeligvis ikke steget Atalanta-spilleren til hovedet. 

Således har TV2 Nord nu interviewet Joakim Mæhle, idet landsholdsprofilen i disse dage opholder sig hjemme hos sine forældre i Østervrå, der ligger omtrent 20 kilometer sydøst for Hjørring. 

I interviewet forklarer Mæhle således eksempelvis, at han stadig lytter til råd fra sin far, selvom faderen spillede for Østervrå og altså ikke for et af de bedste hold i Serie A. Den eksplosive back er dog bevidst om, at det danske landshold leverede en mindeværdig præstation ved EM. 

– Jeg har fået flere beskeder fra folk, som mener, at det har været lige så stort som i ’92. Det ved jeg ikke, for jeg ikke var født dengang. Men vi havde aldrig kunnet forestille os, at det skulle blive så stort, og at vi kunne få så mange danskere til at være med, lyder det således fra Mæhle i interviewet med TV2 Nord. 

Kan kun grine af transferrygter
Atalanta-spilleren, der inden interviewet havde været forbi det lokale motionscenter for at holde formen ved lige, erkender dog, at han var ‘ret berørt’ efter nederlaget til England, der efterlod nordjyden med en ‘uretfærdig følelse’. 

Serie A sparkes først i gang om en måneds tid, men sommerferien er snart færdig for Joakim Mæhle, der inden længe igen vender snuden mod Italien. Og det bliver en tur, som den danske landsholdsprofil kommer til at tage i bil.

I interviewet, hvor Mæhle griner af journalistens spørgsmål om de seneste transferrygter, fortæller Atalanta-spilleren således, at han og en kammerat har kørt den 17 timer lange tur fra Bergamo til Østervrå. Og turen tilbage skal altså også tages i bil, lyder det fra Mæhle, der dermed får god tid til at reflektere over den begivenhedsrige sommer. 

Efter den flotte EM-slutrunde har Joakim Mæhle været rygtet til klubber som Atlético Madrid og Southampton







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Spår: Her ender Mohamed Salah

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Danmark – Nordmakedonien

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

‘Derfra moser vi dem’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

‘FC København var en mulighed’

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Philip Billing tabte kæben

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Ny VM-melding fra Iran

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brøndby-handel er kollapset

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Danske stjerner kan være fortid

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

FC København jagter Neestrup-erstatning

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’