Joakim Mæhle griner af transferspørgsmål

I et interview med TV2 Nord har Joakim Mæhle nu reflekteret over Danmarks præstation ved EM 2021, hvor Atalanta-spilleren viste sig som en af slutrundens bedste backer.



Joakim Mæhle henrykkede under EM de danske fans med forrygende præstationer, men den imponerende slutrunde er tydeligvis ikke steget Atalanta-spilleren til hovedet. 

Således har TV2 Nord nu interviewet Joakim Mæhle, idet landsholdsprofilen i disse dage opholder sig hjemme hos sine forældre i Østervrå, der ligger omtrent 20 kilometer sydøst for Hjørring. 

I interviewet forklarer Mæhle således eksempelvis, at han stadig lytter til råd fra sin far, selvom faderen spillede for Østervrå og altså ikke for et af de bedste hold i Serie A. Den eksplosive back er dog bevidst om, at det danske landshold leverede en mindeværdig præstation ved EM. 

– Jeg har fået flere beskeder fra folk, som mener, at det har været lige så stort som i ’92. Det ved jeg ikke, for jeg ikke var født dengang. Men vi havde aldrig kunnet forestille os, at det skulle blive så stort, og at vi kunne få så mange danskere til at være med, lyder det således fra Mæhle i interviewet med TV2 Nord. 

Kan kun grine af transferrygter
Atalanta-spilleren, der inden interviewet havde været forbi det lokale motionscenter for at holde formen ved lige, erkender dog, at han var ‘ret berørt’ efter nederlaget til England, der efterlod nordjyden med en ‘uretfærdig følelse’. 

Serie A sparkes først i gang om en måneds tid, men sommerferien er snart færdig for Joakim Mæhle, der inden længe igen vender snuden mod Italien. Og det bliver en tur, som den danske landsholdsprofil kommer til at tage i bil.

I interviewet, hvor Mæhle griner af journalistens spørgsmål om de seneste transferrygter, fortæller Atalanta-spilleren således, at han og en kammerat har kørt den 17 timer lange tur fra Bergamo til Østervrå. Og turen tilbage skal altså også tages i bil, lyder det fra Mæhle, der dermed får god tid til at reflektere over den begivenhedsrige sommer. 

Efter den flotte EM-slutrunde har Joakim Mæhle været rygtet til klubber som Atlético Madrid og Southampton





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dansk agentfirma opkøbt af gigant



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

‘Ronaldo vinder kampen’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Katastrofe for Jack Grealish



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Viaplay hæver priserne

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

– Alt for meget kaos i Horsens

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

På vild liste med Lionel Messi

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Populære Chelsea – køb billetter her!

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’